Barokní zámek vznikl přestavbou pův. gotické tvrze z 2. pol. 14. stol. Kolem r. 1550 tvrz přestavěl na renesanční zámek Mikuláš Hrzán z Harasova. Zámek několikrát vystřídal majitele a za Windischgrätzů byl v 18. stol. barokně stavebně upraven. Na poč. 19. stol. v majetku podnikatele A. Schöllera.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 04/2004
Zámek na severozápadním okraji Prahy. Dostanete se sem městským autobusem od stanice metra Českomoravská, nebo pěšky z Vinoře po žluté turistické značce přes příjemný Vinořský háj.
Iva Synková, 31.3. 2004

  turistické

  Výstavy, tvořivé dílny, hotel, restaurace, literární kavárna atp.
  Na zámku jsou výstavní prostory, kde je řada zajímavých expozic, pořádají se zde různé akce s tvůrčím programem. Je zde také hotel, restaurace, jezdecká společnost Ctěnice (možnost projížděk na koni), zámecké zahradnictví a literární kavárna s pravidelným programem.
  E.H. podle http://www.muzeumprahy.cz, 25.7. 2013
  Současné výstavy a program na zámku:
  Barvy a tvary Matky Země – bohatství přírody očima dětí celého světa (22. 4. - 8. 9. 2013). Výstava se koná v rámci oslav Dne Země. Přináší díla dětí z celého světa, je výběrem nejlepších oceněných prací 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2010. Do tohoto ročníku, který byl zasvěcen Mezinárodnímu roku biodiverzity, zaslalo své práce plné brouků, motýlů, ryb

  E.H. podle http://www.muzeumprahy.cz, 25.7. 2013
  Dopravní spojení:
  MHD – Metro trasa C, stanice Letňany, bus č. 185 a 302 do stanice Ctěnice nebo č. 259 / 375 / 378 směr Vinoř do stanice Vinořský hřbitov, dále pěší trasa po žluté turistické značce dva kilometry lesoparkem. MHD - Metro trasa B, stanice Palmovka, bus 185 nebo 302 do stanice Ctěnice (mimo víkendy). Autem - dálnice D8 – hnědé směrovky zámek Ctěnice.
  E.H. dle http://www.muzeumprahy.cz, 25.7. 2013

  historie

  Barokní zámek získal dnešní klasicistní podobu v 2. pol. 18. stol., když byl v majetku Windischgrätzů. Původně zde stála pětiboká gotická tvrz z 2. pol. 14. stol., která byla v 16. stol. Mikulášem Hrzánem z Harasova renesančně rozšířena. Zámek vystřídal řadu majitelů, od r. 1949 byl v majetku vídeňského velkoobchodníka Alexandra Schöllera. Po 2. světové válce patřil zámecký zámek Státnímu statku hl. m.

  E.H. podle Iva Synková; http://www.muzeumprahy.cz, 24.7. 2013

  Vložit do oblíbených
  Hl.m.Praha,  Hl.m.Praha  (AB), Praha 9-Vinoř

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Zámecký areál Ctěnice
  Bohdanečská 259/1
  190 17 Praha-Vinoř
  Tel: (+420) 286 001 366 (informace), 606 859 952
  http://www.muzeumprahy.cz/1355-zamecky-areal-ctenice/
  ctenice@muzeumprahy.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 2073
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 31.3.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama