Po r.1547 v domě nad obcí byl byt fořtmistra. Z příkazu Rudolfa II. přestavěn r.1582 na lovecký zámeček. R.1651 je však uváděn jako pustý. R.1725 zde zřízena sýpka a r.1882 přestavěna na hájovnu. Pak sloužil mnoha různým organizacím.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Hlavenci
Pohled na zámek od hlavní brány
© Pavel Vítek 02/2007
Obec Hlavenec leží 6 km východně od Staré Boleslavi. Obec Hlavenec se v historických pramenech poprvé připomíná v roce 1386. Pro sídlo lesní a lovčí správy brandýského panství byl začátkem 16. stol. na vyvýšenině nad obcí zřízen dům. Po r.1547, když se stal Brandýs královským zbožím, byl zde byt fořtmistra. Další fořtmistři zde sídlili až do r. 1582. Tehdy císař Rudolf nařídil z domu fořtmistra zřídit lovecký zámeček. A ještě téhož roku byl zámek vystavěn. Budova měl čtyři věžičky. Jejich báně i střecha zámečku byly pobity plechem. Po smrti Rudolfa II. však již zámeček využíván nebyl a ten začal rychle chátrat. Roku 1651 je zámeček uváděn jako pustý. Roku 1725 zde byla zřízena sýpka a roku 1882 byla sýpka přestavěna na hájovnu. V 30. letech 20. stol. byla hájovna přebudovaná na hotel Hubertus. Po roce 1949 byl hotel znárodněn, byl upraven a sloužil pro ideologická školení. Pak následovala změna na dělnickou škola pro dřevoprůmysl, sídlil zde vojenský útvar vnitřní policie, Domov důchodců, internát Zemědělské školy a následně Hospodyňské školy, a nakonec internát Střední průmyslové školy z Mladé Boleslavi. Od roku 1999 má bývalý zámek nového majitele, který zahájil rekonstrukci, ale ta také brzy skončila.
Pavel Vítek, 10.2. 2007
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Hlavenec

Místa v okolí

 Pomník Karla VI.
 Kostelní Hlavno
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Zámecký pivovar
 Opočno
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Bon Repos
 katovna
 synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 Salačův sloup
 kostel sv. Martina
 Toušeň
 Slivínko
 kaple sv. Floriána
 Vrábí
 kaple sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Stránka
 Kostelec nad Labem
 Ostrov u Záp
 Čelákovice
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Košátky
 zvonice
 zvonička
 Dřevčice
 Brázdim
 Lysá nad Labem
 Benátky nad Jizerou
 Byšice
 kaple sv. Rodiny
 Jiřice
 Kozly
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Jenštejn
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Mratín
 Sluhy
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Liblice
 Lobkovice
 kostel sv. Václava
 Přerov nad Labem
 Velenec
 Vřesek
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Radonice
 Dražice
 kostel sv. Prokopa
 zdymadlo Lobkovice
 železniční most
 Jirny
 Vinoř
 Vyšehořovice
 Měšice
 kaple sv. Václava
 Čertousy
 Vinoř
 Ctěnice
 zvonice
 fara
 vinořské hradiště
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 barokní brána
 kaple sv. Václava
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Miškovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Řepín
 Libiš
 evangelický kostel
 Vorecká tvrz
 kaple sv. Anny
 Bezno
 kostel sv. Havla
 fara
 Malodvorská tvrz
 Chvaly
 kostel sv. Ludmily
 Štěpánský most
 kostel sv. Remigia
 Sovínky
 Čakovice
 Hrušov
 kaple sv. Václava
 Tryskovice
 kaple sv. Kříže
 Kounice
 fara
 Strašnov
 panská hospoda
 špitál
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Stránovský viadukt
 Valdštejnský lis
 kostel sv. Jiří
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 Stará hospoda
 kostel sv. Jiří
 Hloubětín
 Neuberk
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 4976
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama