Most na trati Turnov - Kralupy nad Vlt. z ocelových příhradových konstrukcí na kamenných pilířích v korytě a opěrách na březích. V provozu od r. 1865, 28. 7. 1866 vyhozen do povětří, aby bylo zabráněno dopravě pruských vojenských transportů. Dnešní konstrukce pochází z počátku 90. let 20. století.
Hlavní obrázek místa
Most od jihu
© Ivan Grisa 01/2011

Železniční most přes Labe v Neratovicích

Při stavbě hlavní trati Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy, která vedla z Turnova do Kralup nad Vltavou, tvořily největší přírodní překážku toky Labe a Vltavy. První z obou řek trať překročila mezi Mlékojedy a Neratovicemi, tehdy malými obcemi. O jejich nevelkém významu svědčí i to, že v nich původně vůbec neexistovaly stanice či zastávky, nejbližší stanice pojmenovaná po značně vzdáleném Obříství se nacházela u křížení trati se silnicí Praha - Mělník (dnes I/9, budova nádraží dosud stojí západně od přejezdu). Trať byla předána do provozu 16. 10. 1865. Její hlavní úlohou bylo napojení liberecké průmyslové aglomerace na zdroje kamenného uhlí. Samotný most byl postaven jako jednokolejný, sestávající ze čtyř ocelových příhradových konstrukcí, nesených kamennými pilíři v korytě a opěrami na obou březích. Po vypuknutí prusko-rakouské války v následujícím roce využili Prusové trati k rychlejšímu přesunu svých vojenských transportů do českého vnitrozemí. Z tohoto důvodu rozvinuli podél celé trati strážní oddíly. Velitel terezínské pevnosti, generál Conrad, dostal od arcivévody Albrechta, který 13. 7. 1866 převzal velení rakouských armád, rozkaz k provedení diverzní akce proti neratovickému mostu, kterou mělo dojít k jejímu vyřazení z provozu. Vzhledem k panujícímu příměří byla akce oddálena za poslední den jeho platnosti. Příměří vypršelo 27. 7. ve 12.00, generál Conrad vyčkal do 15.00 a když ani v této lhůtě neobdržel zprávu o prodloužení klidu zbraní, vydal rozkaz k provedení akce. Diversnímu oddílu v síle cca 1200–1300 mužů velel major Laurenz Ritter von Zaremba. Jeho úkolem bylo vyřadit pruskou ostrahu trati a vyhodit most do povětří. Oddíl tento úkol obdivuhodným způsobem splnil během následujících tří dnů a vrátil se s minimálními ztrátami do Terezína (vzdálenost Terezín - Neratovice činí cca 50 km a značná část vojáků ji ušla tam…  číst dále
Ivan Grisa, dle Jaroslav Dvořák: Neratovická diverzní akce, in Bellum 1866, ročník II. (IV.), č. 8, 1993, str. 256–269, 27.2. 2011
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Neratovice

Místa v okolí

 zdymadlo Lobkovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Lobkovice
 evangelický kostel
 kaple
 Kozly
 kaple sv. Václava
 barokní brána
 fara
 kostel sv. Víta
 Libiš
 Jiřice
 Štěpánský most
 morový sloup
 kaplička
 socha sv. Markéty
 zdymadlo Obříství
 Obříství
 vodárenská věž
 kaple sv. Václava
 Kostelec nad Labem
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Ondřeje
 kostel sv. Martina
 Chlumín
 morový sloup
 Mratín
 Liblice
 kostel sv. Václava
 kaple
 Měšice
 kostel sv. Havla
 kaple
 Baštěk
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Panenské Břežany
 zvonice
 Sluhy
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 zdymadlo Hadík
 kostel sv. Mikuláše
 Byšice
 kaple sv. Anny
 Panenské Břežany
 kaple
 Valdštejnský lis
 kaple Panny Marie
 Odolena Voda
 Brázdim
 kostel sv. Klimenta
 Velenec
 Pakoměřice
 kaple
 Zoopark Zelčín
 židovský hřbitov
 socha sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Stará škola
 Hořín
 Hláska
 Pražská brána
 Mělník
 vila Karola
 socha Karla IV.
 kaple
 kaple sv. Jána
 Neuberk
 myslivna
 židovský hřbitov
 Vodochody
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 mariánský sloup
 Miškovice
 Drasty
 Tryskovice
 kaplička
 Zdiby
 Košátky
 Čakovice
 kříž na Stínadlech
 kostel sv. Remigia
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Přemyšlení
 Klecany
 katovna
 Ctěnice
 radnice
 zvonice
 Dřevčice
 Kostelní Hlavno
 socha sv. Václava
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Ďáblice
 Vrábí
 Brandýs nad Labem
 kaple bl. Podivena
 Zámecký pivovar
 Pravý Hradec
 Hlavenec
 Pomník Karla VI.
 Jenišovice
 Jenštejn
 Liběhrad
 kaple sv. Kříže
 Vinoř
 kostel sv. Martina
 Knorův statek
 Chvatěruby
 Hvězdárna Ďáblice
 Vřesek
 Cihelka
 Vinoř
 kaplička Panny Marie
 Řepín
 Zkamenělý slouha
 Brnky
 Veltrusy
 vinořské hradiště
 Radonice
 kostel sv. Havla
 Roztoky
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Levý Hradec
 Stará střelnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Klimenta
 Čimice
 Dolní Beřkovice
 kaple sv. Anny
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 Ostrov u Záp
 kaple sv. Václava
 Salačův sloup
 kostel sv. Prokopa
 Slivínko
 vodárenská věž
 hradiště Zámka
 Stránka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kaple sv. Václava
 Řivnáč
 Bohnice
 kostel sv. Martina
 Toušeň
 Jevín
 Horní Beřkovice
 kaple sv. Floriána
 Na Farkách
 kaple sv. Václava
 Brandejsův statek
 Úholičky
 kaple se zvoničkou
 Hradišť
 Horoměřice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 9710
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama