Novorománský kostel sv. Václava v Bezdědicích z let 1868-1870 nahradil gotickou stavbu doloženou od 14. stol. a zničenou při požáru vsi, školy a fary, při němž shořely všechny církevní i obecní dokumenty. Nyní kostel v havarijním stavu. Přístupný pouze okolní hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Bezdědice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2016
Malá ves Bezdědice je doložena od 14. stol., nyní má jen asi 50 obyvatel a je částí města Bělá pod Bezdězem. Leží na návrší, k němuž vede okružní komunikace ze silnice III. třídy spojující silnici II/273 s obcí Katusice. Ves leží mimo železniční síť i turistické značky. Na vrcholu návrší stojí dominantní novorománský kostel z let 1868-1870 a okrouhlý vodojem z r. 1930, od něhož se otevírá daleký rozhled.
6.9. 2016
historie

Ves Bezdědice i s kostelem byla poprvé doložena r. 1352. Tragické následky měl pro ni i místní kostel požár, k němuž došlo 7. června 1859. Zůstalo stát jen 14 domů; škola, fara i kostel byly spáleny, přičemž veškerá kostelní akta a také obecní archiv se starými pozemkovými knihami při požáru shořely. Z doby před 17. stoletím existují o kostele v Bezdědicích jen minimální zprávy. Nelze ani ověřit, zda byl od svého počátku zasvěcen sv. Václavovi. Po požáru byla zahájena stavba nového. V r. 1863 byla postavena nová fara a r. 1868 byl položen základní kámen nového kostela. Ten byl vysvěcen ke cti sv. Václava 28. září 1870. Byl postaven v novorománském slohu a byly na něm jako stavební materiál použity i zbytky zvláštních gotických konzol. Kostel je jednolodní, s pětiboce uzavřeným presbytářem a západní věží se schodištěm na jižní straně. Po stranách presbytáře jsou sakristie otevřené do kněžiště arkádou.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a stránky cs.wikipedia.org), 6.9. 2016

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bezdědice

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 pivovar
 Lobeč
 Vrátenská hora
 Valdštejnsko
 větrný mlýn
 Týn
 Houska
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 rozhledna Vrchbělá
 Obří hlava a Žába
 Stránka
 Česká brána
 radnice
 Skalsko
 Bělá pod Bezdězem
 Pokličky
 Kováň
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Hradišť
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 Doksy
 kostel sv. Jiří
 Nedamy
 Kokořín
 Hradsko
 kostel sv. Vavřince
 Kokořín - Staráky
 Swamp
 Klůček
 Kokořín
 Břehyně-Pecopala
 Klemperka
 Radechov
 Myšlín
 Velké Všelisy
 Starý Berštejn
 dům č.p. 31
 kaple sv. Barbory
 Niměřice
 Harasov
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Vidim
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Floriána
 Rokytovec
 sušárna chmele
 radnice
 Syslov
 fara
 Dubá
 Velké Horky
 Bosyně
 Sovínky
 Řepín
 Starý zámek
 Kuřívody
 Hrdlořezy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 fara
 Masarykův most
 kostel sv. Jiří
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 Malkov
 Josefův Důl
 Michalovice
 Konvalinkový vrch
 Zakšín
 Rožátovský mlýn
 Krnsko
 kostel sv. Mikuláše
 Neuberk
 kostel sv. Ondřeje
 Rácov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Karmel
 zvonice
 Nový Stránov
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 nová radnice
 stará radnice
 Templ
 Mladá Boleslav
 Jestřebí
 Vřísek
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Šlapka
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostnice
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Chudý hrádek
 Hrušov
 Strašnov
 Loubí
 Neuberk
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Jiljov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bezdědice
administrovaná ex currendo farností Bělá p. Bezdězem
Kostelní 150
294 21 Bělá pod Bezdězem
Tel: 737 313 620
http://www.farnostbela.webnode.cz
farnostbpb@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13070
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama