Za Olbramoviců je z r. 1380 zmínka o tvrzi. V r. 1691 za Václava Vojtěcha ze Šternberka probíhala přestavba tvrze na zámek. V letech 1827 a 1857 zámek vyhořel, obnoven byl v empírovém slohu. V r. 2004 a pozdějších letech zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Klecanech u Prahy
© Pavel Vítek 02/2015
Obec Klecany se zámkem se nacházejí 6 km severně od severního okraje Prahy (Dolní Chabry). Dostupnost je dobrá pomocí PID (Pražská integrovaná doprava) – zastávka je přímo před vstupem do areálu.
Zámek vlastní soukromá firma, která jej rekonstruovala. Zámek i park je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek (levap), 8.1. 2006

  historie

  První zmínka o tvrzi ve vsi Klecany je z r. 1380, kdy prokazatelně patřila až do konce osmdesátých let 14. století Olbramovicům. Koncem 14. a počátkem 15. století se majitelé rychle střídali, až r. 1418 ves získal staroměstský měšťan Mikuláš Meixner z Jevíčka. Roku 1435 jeho dědicové prodali Klecany královskému podkomořímu Janu z Kunvaldu a v držení tohoto rodu byly až do osmdesátých let 15. století. Pak se

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha a okolí, Nakladatelství Svoboda 1984 (doplněno redakcí), 8.1. 2006
  KLECANY TVRZ
  V Klecanech byla tvrz bezpochyby na místě nynějšího zámku. Po vsi psal se (1316) Mladoň. Statek s kostelem prodal l. 1332 Ditlin Glaser Bohuslavovi Olbramovici z Prahy. Tento vzdal l. 1357 Šimonovi synu svému statek nad Klecany. Tento měl l. 1367 celý statek, vzal odpuštění od Prahy a jako rytíř držel též Roztoky. Sám v l. 1367-1371 podával faráře do Klecan. Podacími pány po něm byli l. 1383 pánové Jan z Klecan a 1386

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 15, 19.11. 2020

  Vývoj událostí místa

  • 1380

   První zmínka o tvrzi ve vsi Klecany, kdy prokazatelně patřila až do konce osmdesátých let 14. století Olbramovicům.

  • 1418

   Ves získal staroměstský měšťan Mikuláš Meixner z Jevíčka

  • 1435

   Dědicové Mikuláše Meixnera z Jevíčka prodali Klecany královskému podkomořímu Janu z Kunvaldu a v držení tohoto rodu byly až do osmdesátých let 15. století.

  • 1616

   Získala zboží Alžběta Lobkovicová z Lobkovic.

  • 1691

   Koupil Klecany Václav Vojtěch ze Šternberka.

  • 1727 - 1803

   Byl zámek majetkem hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, od nichž jej koupil bývalý zdibský hostinský František Vobořil.

  • 1827

   Zámek vyhořel

  • 1847

   Stavební práce po požáru dokončil až nový majitel, kterým se stal Antonín Balle.

  • 1857

   Zámek znovu vyhořel.

  • 20. století

   Koupila zámek soukromá firma, která jej po r. 2004 kompletně zrekonstruovala.

  Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Klecany

  Místa v okolí

  Nahrávám místa v okolí
  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 564
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 8.1.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama