Kovová konstrukce telekomunikační věže mobilních operátorů byla vybudována v dubnu 2013. Je vysoká přes 31 m s vyhlídkovou plošinou ve výši 21 m. Protože ihned nedošlo ke shodě na smlouvě o provozování rozhledny, byla oficiálně zpřístupněna až v dubnu 2015. V denních hodinách je přístupná volně.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Vinice
© Jiří Špaček, 08/2016
Úvaly, přiléhající k východnímu okraji Prahy, jsou jako ves prvně připomínány r. 1290. Blízkost hlavního města ovlivnila významně jejich růst, zejména po vybudování železniční trati Praha-Kolín-Česká Třebová-Olomouc-Přerov. V r. 1969 byly povýšeny na město, které má dnes přes 6 000 obyvatel. Úvaly mají velmi časté dopravní spojení s Prahou, neboť mají nádraží na zmíněné frekventované trati 011 do Kolína. Jižním okrajem města prochází silnice I/12 z Prahy do Kolína. Severojižním směrem ji tu křižuje silnice II/101 od Brandýsa nad Labem, která dále pokračuje do Říčan. Kolem nádraží prochází červeně značená turistická trasa od pražských Klánovic, která dále pokračuje na Hradešín. K rozhledně Na Vinici, která stojí nad severním okrajem města již od r. 2013, kupodivu dodnes žádná značka nevede. Jen na dolním konci náměstí a u můstku přes potok Výmolu pod kostelem najdeme provizorní šipky. Na druhém břehu potoka však musíme zvolit některou z mnoha lesních cest, které nás vyvedou vzhůru na okraj zalesněné stráně. Když pak vystoupíme z lesa, rozhlednu už jistě uvidíme. Z náměstí je to asi kilometr. Motoristé mohou využít silnici směr Tlustovousy kolem úvalského hřbitova, za nímž asi po půlce kilometru odbočuje vlevo polní cesta, která po kilometru dorazí až k rozhledně.
27.8. 2016
historie

S návrhem vybudovat na návrší Na Vinici u Úval ve spolupráci s mobilními operátory dřevěnou rozhlednu přišel v roce 2007 úvalský městský úřad a sdružení Otevřené Úvaly. Byla zahájena příslušná jednání se zástupci mobilního operátora Vodafone, který tehdy provozoval na Vinici provizorní železný stožár. Přitom bylo zjištěno, že tento stožár byl umístěn v rozporu se zákonem, neboť při jeho instalaci nebylo požádáno o vynětí předmětného pozemku ze zemědělského půdního fondu. Samotná existence stavby navíc přesáhla povolenou dobu jednoho roku pro využívání zemědělské půdy k nezemědělským účelům. V lednu 2011 doporučila rada města Úvaly situaci řešit přednostně dohodou s Vodafone a vystavět Na Vinici stabilní vysílač, který by současně sloužil jako turistická rozhledna a nahradil by původní dočasnou anténu. Poté, co mobilní operátor vyslovil s tímto záměrem souhlas, předložil radě města vizualizaci nového vysílače, která ji…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 27.8. 2016

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Úvaly

Místa v okolí

 Na kostelíku - Lhota
 Žák, zaniklá ves
 Tuklaty
 socha sv. Donáta
 fara
 kostel sv. Anny
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 Škvorec
 Škvorec
 evangelický kostel
 Květnice
 morový sloup
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 Klepec
 lom Na Plachtě
 Jirny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 kostel sv. Václava
 Březí
 kaple sv. Václava
 Tismice
 Tismice
 Koloděje
 kostel sv. Havla
 Šance
 Královice
 kostel sv. Havla
 Stará pošta
 Čertousy
 kaple sv. Václava
 Šember
 Doubravčice
 Lítožnice
 Podlipanské muzeum
 Tuchoraz
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Gotharda
 fara
 Kounice
 Dubeč
 Dubeč
 Čelákovice
 panská hospoda
 špitál
 Lažany
 kostel sv. Martina
 Stránka
 kaple sv. Floriána
 Ostrov u Záp
 Kolovraty
 Toušeň
 Skalka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Ludmily
 kostel Všech svatých
 Chvaly
 Uhříněves
 Počernický rybník
 synagoga
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Dolní Počernice
 Říčany
 Radonice
 kostel sv. Petra
 Dubeček
 Přistoupim
 Přerov nad Labem
 geologická zahrada
 kostel sv. Vojtěcha
 Benice
 V Pískovně
 kostel sv. Martina
 Vřesek
 Jenštejn
 kaple sv. Václava
 Tehov
 obecní kříž
 lom Kaménka
 Opočno
 vinořské hradiště
 zvonice
 Dřevčice
 Vrábí
 Hostavice
 kaple se zvoničkou
 kaple sv. Anny
 Doubravka
 Vinoř
 Zámecký pivovar
 evangelický kostel
 Brandýs nad Labem
 radnice
 kostel sv. Petra
 Vinoř
 stará škola
 kaple sv. Kříže
 masné krámy
 starý špitál
 katovna
 Klučov
 hradiště Na Ptáčku
 nový špitál
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 Fantův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 kříž na Stínadlech
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Kyjský rybník
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Mikuláše
 Vitice
 Struhařov
 Štít
 kostel sv. Jiří
 Stará hospoda
 kostel sv. Václava
 Ctěnice
 kostel sv. Jiří
 Hloubětín
 Strančice
 synagoga
 Hostivař
 Švehlův mlýn
 kaple sv. Anny
 Dolejší mlýn
 židovský hřbitov
 Dobřejovice
 Průhonice
 mlecí kameny
 vyhlídkový gloriet
 sousoší Kosmonautů
 Modletice
 Lysá nad Labem
 panský dům
 Lipany
 Brázdim
 Miškovice
 Předboř
 Kří
 kostel sv. Václava
 Velenec
 Konojedy
 Mydlovar
 kostel sv. Remigia
 Nebřenice
 Sluhy
 zvonice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel Všech svatých
 zvonice
 Mratín
 Měšice
Základní informace místa
ID místa: 13026
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama