
Menhir je volně přístupný z obce Kamenný Most. Když pojedete automobilem od obce Zvoleněves, tak při vjezdu do Kamenného Mostu projedete první levotočivou zatáčku a po chvilce následuje pravotočivá. U této zatáčky nebo potom na návsi je možné ponechat vozidlo. V obou případech je u silnice malý plácek. V tom místě jsou dva úvozy. Jeden vedl kdysi do nedaleké obce Osluchov a druhý vedl kdysi do Slaného přes obec Žižice. Ten blíže k obci Zvoleněves je ten správný. U cesty, na začátku, při silnici je malá cedulka "menhir". Vydejte se po cestě a jděte stále rovně. Je to asi 1 km od silnice, nemůžete zabloudit. V letních měsících může být cesta zarostlá kopřivami. Místní se ale o tuto cestu a menhir pěkně starají, tudíž by neměl být problém. V zimních měsících, když je půda zamrzlá a zemědělec Vám myslím nevynadá, můžete jít přes pole od silnice, která spojuje obec Zvoleněves s Osluchovem. V místě, kde je… číst dále
Na účel a stáří tajemného vztyčeného, asi metrového kamene v polích západně od obce Kamenný Most mají archeologové a geologové různé názory. Obecně je označován jako menhir, což je výraz bretonského původu používaný zpravidla pro záhadné vztyčené kameny z doby keltské. V případě kamene u Kamenného Mostu existuje několik okolností, které oprávněnost tohoto označení zpochybňují. Je to především latinský kříž vyrytý na severní straně kamene a také otvor na jeho vrcholu, který naznačuje, že do něj bylo kdysi něco vsazeno, patrně rovněž kříž. A pak je tu událost z roku 1896. Tehdy totiž místní sedlák při pracích na poli narazil v těsné blízkosti kamene na dvě lidské kostry. Nález byl bohužel vesničany zničen dříve, než mohl být odborně prozkoumán. Kámen si tak uchovává dál své tajemství. Někteří ho považují za skutečně pravěký menhir, který byl druhotně použit k jinému účelu, což by vysvětlovalo rytinu kříže. Řada jiných odborníků je… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.