Pomník vznikl v letech 1724-1725 nákladem hraběte Antonína Šporka. V letech 1970 proběhla nákladná rekonstrukce a dále potom v letech 1999-2000.
Hlavní obrázek místa
Pohled na památník a okolní krajinu
© Aleš Marek 08/2006
Každého náhodného návštěvníka jistě překvapí, že v malé a zprvu obyčejné obci nalezne ukazatele na pomník Karla VI. I já jsem obcí projížděl náhodou a informační cedule mě zaujala, protože jsem nic o pomníku v této oblasti neslyšel. Zhruba uprostřed obce je odbočka směrem k bývalé škole, která dnes slouží jako obecní úřad a z dálky je vidět zlaté paroží sv. Huberta. Památník je díky svojí velikosti opravdu viditelný do širokého okolí. Okolo pomníku je několik laviček a okrasných keřů. Pomník je na místě s rozhledem do širokého okolí. Krajina v okolí pomníku je převážně rovinatá a tak je díky místu, na kterém pomník stojí, výhled do velké dálky, navíc se obec rozkládá na úpatí mírného vrchu, na kterém stojí bývalý lovecký zámeček. Obec Hlavenec je vzdálena asi 5 kilometrů od motorestu u 4 kamenů na silnici R10.
Aleš Marek, 30.8. 2006
historie

Pomník byl postaven na počest císaře Karla VI. v letech 1724–1725 na náklady pana hraběte Antonína Šporka u obce Hlavenec. Památník byl navržen, tak aby zapadl do zdejší krajiny a aby okolní krajina významně doplňovala unikátní a vzácný pomník, který navrhl Ferdinand Maxmilián Kaňka a otcem celého sochařského unikátu byl kdo jiný než mistr Matyáš Bernard Braun. Ústředním motivem je socha Karla VI a sv. Huberta. Dále je potom památník bohatě vyzdoben množstvím figurálních reliéfů v dekorativních kartuších, které zobrazuji lov na kance a zabití jelena při lovu. Okolo památníku jsou také zavěšeny kartuše se znaky řádu sv. Huberta a dále potom vznášející se andílci. Socha Karla VI je zhotovena v životní velikosti a sám vznešený císař je oblečen jako římský imperátor. Velké restaurační práce proběhly v letech 1970 a potom v letech 1999–2000. Restaurační práce byly velice náročné a nebýt jich zaniklo by tak vzácné…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd spolu s Ústavem teorie a dějinb umění. V roce 1977 vydala Academia., 30.8. 2006

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Hlavenec

Místa v okolí

 Hlavenec
 Kostelní Hlavno
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Bon Repos
 Opočno
 Zámecký pivovar
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Brandýs nad Labem
 Salačův sloup
 katovna
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Slivínko
 Toušeň
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Václava
 Vrábí
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Kostelec nad Labem
 kostel sv. Víta
 Stránka
 Košátky
 Ostrov u Záp
 Čelákovice
 židovský hřbitov
 zvonička
 zvonice
 Dřevčice
 Benátky nad Jizerou
 Brázdim
 Byšice
 Lysá nad Labem
 kaple sv. Rodiny
 Jiřice
 kostel Všech svatých
 Kozly
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Liblice
 Jenštejn
 zvonice
 Sluhy
 fara
 Lobkovice
 Mratín
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Dražice
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 Velenec
 kostel sv. Prokopa
 Vřesek
 Radonice
 zdymadlo Lobkovice
 železniční most
 Jirny
 Vinoř
 kaple sv. Václava
 fara
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Víta
 Vyšehořovice
 Měšice
 barokní brána
 Čertousy
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 Vinoř
 Ctěnice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 vinořské hradiště
 kaple sv. Vojtěcha
 Miškovice
 kaple sv. Václava
 Řepín
 Vorecká tvrz
 Libiš
 fara
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Sovínky
 Hrušov
 Syslov
 kostel sv. Ludmily
 kaple sv. Václava
 Chvaly
 kostel sv. Remigia
 Čakovice
 Tryskovice
 Strašnov
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Kounice
 fara
 panská hospoda
 špitál
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 Stará hospoda
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 4560
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama