Pískovcová socha světce vznikla nákladem Marie Terezie Savojské a Tomáše Emanuela Savojsko-Carignanského mezi lety 1725-30. Jejím autorem je významný regionální barokní sochař Jan Jiří Šlanzovský (její autorství bylo mylně připisováno dílně M. B. Brauna) Upravena byla r. 1795, restaurována 2014.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2020
Pískovcová plastika byla vytvořena nákladem Marie Terezie Savojské a jejího manžela Tomáše Emanuela Savojsko-Carignanského někdy mezi lety 1725-30. Jejím autorem je významný regionální barokní sochař Jan Jiří Šlanzovský (Emanuel Poche autorství mylně připisuje dílně Matyáše Bernarda Brauna). Postava světce v podživotní velikosti, u jeho pravé nohy je drobná postava přemoženého ďábla. Na podstavci je reliéf aliančního erbu lichtenštejnsko - savojského (dělený zlatočervený srdeční štítek a stříbrný kříž na červeném štítě. Socha byla upravena v roce 1795 neznámým sochařem s iniciálami F.M.. Na současné stanoviště byla přesunuta někdy kolem roku 1961 (původně stávala cca 70 metrů severněji), památkově chráněna je od roku 1966. Celkově restaurována byla v roce 2014.
Milan Caha (zdroj: Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009), 18.3. 2020
historie

Jan Jiří Šlanzovský

(uváděn též jako Slanzovský či Schlansovský) byl český barokní sochař a řezbář rakouského původu žijící 1682 (?) – 3.4.1752. Zpočátku spolupracoval s M. V. Jäcklem, později měl řadu samostatných realizací v Praze, na Českobrodsku, Kolínsku i jinde. Je mu připisováno autorství výzdoby kostela Panny Marie na Karlově v Praze, několika mariánských sloupů (např. v Mirovicích, Tuklatech či zničeného sloupu v Kostelci nad Černými lesy) i drobnějších plastik.

zdroj: http://www.cojeco.cz, 18.3. 2020

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Škvorec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14723
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama