Barokní zámek byl obnoven v pol. 18.stol na místě staršího, zničeného zámku. Později byl zámek skoro zničen a zůstalo jen jedno ze čtyř křídel, které sloužilo jako škola. Nyní je zámek v soukromých rukou a majitel sídlo obnovuje.
Hlavní obrázek místa
Zamek, Srpen 2010
5.08.2010
© Dmitry Eremeev, 08/2010
Škvorec se připomíná v písemných pramenech poprvé k r. 1279. Zakladatelem a zřejmě i stavebníkem škvoreckého hradu (castrum), který je výslovně doložen až k r. 1404, byl pravděpodobně na konci sedmdesátých let 13. století významný dvorský a zemský úřadní Domaslav, královnin stolník (1262) královnin číšník (1263 – 1269, 1279) a nejvyšší komorník (1267 až 1278). Ze stavební činnosti tohoto vlivného šlechtice se na škvorecké ostrožně dodnes dochovala jen hluboká hradní studna, vytesaná do žulové skály poblíž původního raně gotického paláce, který stával v místech dnešní školy. Erb Domaslava ze Škvorce (tři svislé pruhy), s nímž se ve středních Čechách už nesetkáváme, dokazuje, že škvorecký hrad přešel zřejmě brzy do vlastnictví jiného šlechtického rodu. Jeho jméno ani jména dalších majitelů Škvorce až do poloviny 14. století však dnes neznáme. V druhé polovině 14. století vlastnili škvorecký hrad pražští Olbramovicové. Z nich Olbram Menhartův (zemřel kolem r. 1388) prezentoval už v r. 1354 faráře ke kostelu na Horkách, které patřily ve 14. století ke Škvorci. V souvislosti se Škvorcem se Olbram Menhartův – od r. 1356 rychtář na Novém Městě pražském a v l. 1373 – 1380 purkrabí na Vyšehradě – uvádí pouze ve vizitačním protokolu pražského arcijáhna Pavla z Janovic a k r. 1380 jako Olbram na Škvorci (in Skworzecz) a v jedné listině z r. 1385 jako Olbram Menhartův ze Škvorce (de Skworecz). Společnými majiteli škvoreckého hradu byli pak Olbramovi synové Olbram, Pavel a Václav, z nichž vynikl ve veřejném životě především Olbram ze Škvorce. Od r. 1377 studoval na právnické fakultě pražské univerzity, v r. 1379 dosáhl hodnosti pražského a vyšehradského kanovníka, v l. 1389 – 1396 byl proboštem u sv. Apolináře na Novém Městě pražském a současně zastával také od r. 1389 významný úřad kancléře králova bratra Jana Zhořeleckého. Životní kariéru završil Olbram…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Praha a okolí, 27.7. 2003
historie

Škvorecký zámek má šanci na záchranu

Historie – Vůbec nejstarší památkou a dominantou městyse Škvorce je ruina starého zámku, který založil v podobě hradu královský číšník a nejvyšší komorník Domaslav před rokem 1279. Původní hradní areál se změnou majitele na přelomu 14. a 15. století podstatně rozšířil díky sídlícímu rodu Obramoviců, a to o jižní a východní křídlo s kaplí, gotickou bránu s věží a padací most. Roku 1545 byl nevyhovující hrad Zikmundem Smiřickým ze Smiřic přestavěn na renesanční zámek, čímž byla uzavřena čtyřkřídlá dispozice. Během třicetileté války roku 1639 z velké části zámek vyhořel a barokní obnovy se dočkal až v roce 1710 péčí knížete Jana Adama Ondřeje z Liechtensteinu a později i jeho dcery Marie Terezie Savojské, která v letech 1727-29 na zámku dokonce žila a úřadovala. Zámek byl obyvatelný ještě roku 1794, ale správa místní vrchnosti byla přesto přestěhována do Nového zámku. Starý zámek zpustl po roce 1852…  číst dále

Jan Psota ml., 16.3. 2008

Další texty historie
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Škvorec

Místa v okolí

 socha sv. Prokopa
 pivovar
 evangelický kostel
 Škvorec
 kostel sv. Anny
 socha sv. Donáta
 morový sloup
 lom Na Plachtě
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 Klepec
 Na Vinici
 Březí
 Květnice
 Na kostelíku - Lhota
 fara
 Tuklaty
 Žák, zaniklá ves
 kostel sv. Martina
 Šember
 Doubravčice
 Tismice
 Tismice
 Lažany
 Královice
 kostel sv. Martina
 Skalka
 Šance
 Koloděje
 Tuchoraz
 mariánský sloup
 Kolovraty
 Jirny
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Říčany
 kostel sv. Ondřeje
 Vyšehořovice
 Tehov
 kaple sv. Václava
 lom Kaménka
 kostel sv. Havla
 Stará pošta
 Podlipanské muzeum
 kostel sv. Václava
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 Lítožnice
 Uhříněves
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 masné krámy
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Dubeč
 Dubeč
 Benice
 křížový kámen
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 Struhařov
 kaple sv. Kříže
 masné krámy
 starý špitál
 Přistoupim
 stará škola
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Čertousy
 kaple sv. Václava
 panská sýpka
 nový špitál
 Dubeček
 fara
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jiří
 Kounice
 panská hospoda
 špitál
 Strančice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Zittův mlýn
 Počernický rybník
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Myšlín
 Dolní Počernice
 Husův sbor
 morový sloup
 obecní kříž
 mlecí kameny
 fara
 evangelický kostel
 Chvaly
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Ludmily
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Prokopa
 Fantův mlýn
 geologická zahrada
 Vitice
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 V Pískovně
 Dobřejovice
 Štít
 Čelákovice
 Modletice
 Stránka
 Ostrov u Záp
 Předboř
 Hostavice
 kaple sv. Floriána
 Průhonice
 Berchtold
 Radonice
 kostel sv. Václava
 Klučov
 Konojedy
 Toušeň
 vyhlídkový gloriet
 Doubravka
 hradiště Na Ptáčku
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Vojtěcha
 Nebřenice
 Vřesek
 vinořské hradiště
 kaple sv. Anny
 Chlum
 Hostivař
 Jenštejn
 Kyjský rybník
 Lipany
 panský dům
 sousoší Kosmonautů
 pomník osvoboditelům
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 lom Chlum
 kostel sv. Martina
 Kostelní Střimelice
 Vinoř
 Vinoř
 zvonice
 Velké Popovice
 kaple sv. Václava
 Dřevčice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Vrábí
 Hloubětín
 Stará hospoda
 Petrkov
 zvonice
 Ctěnice
 Štiřín
 dům ATIS
 Mandava
 Kří
 Sulice
 Miškovice
 Mydlovar
 Velenec
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Rekonstrukce zámku a dohled:
památkář - Dr. P.Kroupa, architekt - Ing. O.Kantova, statika - Ing. M.Fuchs, archeolog - Dr. J.Spacek.
Prohlidky - po dohode.
Tel: 607 700 700
www.savoia.cz
castle@savoia.cz
Základní informace místa
ID místa: 1580
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama