
Ves Hrdly od nejstarších dob patřila břevnovskému klášteru. Od r. 1425 patřily Hrdly Vilému z Konic, ale po sto letech se vrátily zpět břevnovskému klášteru. V té době patrně byla v Hrdlech vystavěna rezidence. Za stavovského povstání prodali stavové Hrdly Václavu Vilémovi z Roupova. Po Bílé hoře propadlo veškeré Roupovcovo jmění konfiskaci a břevnovský klášter získal Hrdly opět zpět. Rezidence značně utrpěla za první a druhé slezské války. Proto byla v l. 1746 – 1747 buď přestavěna a nebo zcela nově vystavěna jako jednoduchý barokní zámek. Po požáru v r. 1824 byl zámek nepříliš zdařile přestavěn, čímž utrpěla jeho uměleckohistorická hodnota. Dnes slouží zámek bytovým účelům.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.