
Není známa původní podoba služské tvrze. Později prošla mnoha úpravami a sloužila až do počátku 17. století. Po připojení k Ctěnicím rezidenční funkce tvrze zanikla. Poté byla tvrz využívána především ke správním a hospodářským účelům. Roku 1780 nechali tehdejší majitelé budovu bývalé tvrze zčásti zbořit a zbylé konstrukce použili při výstavbě nové vrchnostenské sýpky. Podsklepená obdélná budova měla nad přízemím ještě patro a pod střechou navíc půdní polopatro. Z původní stavby gotické tvrze se v ní dochovaly zbytky dvojúrovňového suterénu. Ze střední místnosti vedlo schodiště do dolního sklepa tvořeného jednou obdélnou místností vytesanou z větší části do skály. Zbytky tvrze, které přežívaly v barokní sýpce, stávaly ve Sluhách až do konce osmdesátých let 20. století. Později bylo torzo zpustlého objektu zbaveno nadzemního zdiva. Počátku devadesátých let 20. století se dožily pouze části obvodových zdí. Před rokem 1995 však byly také… číst dále
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1238. Historie obce však bude asi starší, protože již možná od let 979–999 zde stál kostel sv. Vojtěcha. Tvrz v obci Sluhy je poprvé doložena v deskovém zápisu z roku 1390. O osudech tvrze není mnoho dokladů. Až po r. 1458 jsou tu dosvědčeni rytíři Služští z Chlumu a po r. 1495 Myškové ze Žlunic. Pak se střídali majitelé, jak z řad šlechty, tak i měšťanstva. Po bitvě na Bílé hoře poslední majitel uprchl do zahraničí a majetek mu byl zkonfiskován a Sluhy dostali klementinští jezuité. Tvrz byla v průběhu třicetileté války poničena Švédy. Majitelem tvrze se stal šlechtický rod Losy z Losintálu a připojil Sluhy ke cynickému panství. V roce 1658 se uvádí, že byla služská tvrz v rozvalinách.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.