Historie kostela spadá do roku 1300 kdy byl vystavěn původní kostel. V 16. století proběhly stavební úpravy, které pokračovaly po roce 1690. V druhé polovině 18. století byla u kostela prodloužena loď a proběhly další stavební úpravy.
Hlavní obrázek místa
Kostel spolu s márnicí
© Aleš Marek 09/2006
Obec Skorkov leží asi 14 kilometrů od Benátek nad Jizerou. Kostel se nachází na mírném pahorku na místě bývalého hřbitova, který není dnes již skoro zřetelný. Na vedlejším pozemku je zachovalá zvonice. Hned vedle kostela stojí bývalá márnice. Kostel spolu s márnicí a zvonicí jsou v perfektním stavu. Jsou nově opraveny a mají novou fasádu.
Aleš Marek, 5.9. 2006
historie

Kostel byl vystaven někdy okolo roku 1300 a v 16. století proběhly rozsáhlé stavební úpravy. Po roce 1690 pokračovaly přestavby. V druhé polovině 18.. století byl kostel prodloužen a proběhly další přestavby. Budova je jednolodní, obdélníková, se čtvercovým presbytářem a s přilehlou sakristií na severní straně. Fasády jsou členěny pilastry a lozeny, v závěru kostela je původní okno s jednoduchou kružbou. Presbytář je sklenut žebrovou křížovou klenbou, loď samotná je plochostropá. Zařízení je z 19. století. Vedle kostela stojí bývalá márnice, která byla vystavěna v 1. polovině 18. století, je čtvercová. Na vedlejším pozemku je zvonice, ranně barokní z roku 1698. Hranolová s masivními lizénovými rámci, obdélníkovým portálem a s obdélníkovým světlíkem.

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek třetí. Československá akademie věd spolu s Ústavem teorie a dějin umění. V roce 1980 vydala Academia., 5.9. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Skorkov

Místa v okolí

 Bon Repos
 Hlavenec
 Pomník Karla VI.
 Kostelní Hlavno
 Opočno
 kaple sv. Václava
 zvonička
 kaple bl. Podivena
 Lysá nad Labem
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Salačův sloup
 Toušeň
 Čelákovice
 kaple sv. Floriána
 Slivínko
 Zámecký pivovar
 kostel sv. Petra
 Benátky nad Jizerou
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Vavřince
 katovna
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Rodiny
 synagoga
 židovský hřbitov
 radnice
 Stránka
 Vrábí
 Ostrov u Záp
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 Dražice
 Košátky
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Dřevčice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Víta
 Kostelec nad Labem
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Brázdim
 kaple Narození Páně
 Vyšehořovice
 Horky nad Jizerou
 Byšice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 zvonice
 evangelický kostel
 Jenštejn
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Jirny
 Jiřice
 Mydlovar
 Radonice
 Vřesek
 Kozly
 kostel sv. Václava
 Struhy
 Liblice
 zvonice
 Sluhy
 fara
 kostel Všech svatých
 Husův sbor
 kostel sv. Vojtěcha
 Mratín
 Hrušov
 Vorecká tvrz
 kaple sv. Václava
 fara
 Čachovice
 Velenec
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 Čertousy
 kaple sv. Václava
 Vinoř
 kaple sv. Václava
 Kounice
 panská hospoda
 špitál
 fara
 vinořské hradiště
 Kří
 Vinoř
 Strašnov
 Ctěnice
 Bratronice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Řepín
 Stránovský viadukt
 Miškovice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Chvaly
 kostel sv. Ludmily
 hradiště Na Ptáčku
 kostel sv. Václava
 Doubravka
 Kyjský rybník
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Stará Boleslav
Lázeňská 61/1
Stará Boleslav, 250 01
Tel: 326 910 552
http://www.staraboleslav.com
Základní informace místa
ID místa: 4586
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama