Sousoší astronoma, astrologa a alchymisty Tychona Brahe (1546–1601) a matematika, astronoma a astrologa Johanna Keplera (1571–1630) od akademického sochaře Josef Vajce bylo r. 1984 odhaleno před Gymnáziem Jana Keplera, které bylo postaveno na místě Kurzovy vily, kde oba astronomové v Praze bydleli.
Hlavní obrázek místa
Tycho Brahe a Johannes Kepler
sousoší Tychona Brahe a Johanna Keplera
© Václav Kubeš, 04/2012

Tycho Brahe a Johannes Kepler – životopisy, nevyjasněná smrt Tychona Brahe

Tycho Brahe (1546–1601), pův. jménem Tyge Ottesen Brahe, byl významný dánský astronom, astrolog a alchymista. Je považován za nejlepšího a nejpřesnějšího pozorovatele hvězdné oblohy, překonán byl až 60 let po vynalezení dalekohledu. Poté, co zdědil r. 1565 slušné jmění, se mohl věnovat svým koníčkům, astrologii a astronomii. Studoval také chemii. Dánský král Frederik II. mu nechal postavit laboratoře a observatoře na ostrově Hven, kde Brahe pracoval dvacet let. Poté co se nepohodl s novým králem Kristiánem IV., rozhodl se cestovat po Evropě. Roku 1599 byl císařem Rudolfem II. na přímluvu Tadeáše Hájka z Hájku pozván do Prahy, kde působil u dvora jako císařský astrolog. Postavil novou observatoř v Benátkách nad Jizerou, kde mu posledních pár měsíců jeho života (únor r. 1600 – říjen r. 1601) dělal asistenta Johannes Kepler. Legendy vypráví, že Tycho Brahe zemřel na protržení močového měchýře při pozorování zatmění slunce nebo při hostině u císaře z toho důvodu, že protokol nedovoloval, aby vstal od stolu dříve než císař. Podle historických pramenů zemřel poté, co se vrátil z hostiny u Petra Voka z Rožmberka, kde hojně popíjel, a postihly ho náhlé bolesti a neschopnost močit (akutní urémie, většinou důsledek selhání ledvin). Poté zemřel po necelých dvou týdnech. Zkoumání jeho vlasů a vousů odhalilo, že měl v těle velké množství rtuti – to pravděpodobně způsobilo selhání ledvin. Otázkou zůstává, jestli byl otráven (o tom, kdo ho mohl otrávit, se objevila řada spekulací, žádná však není podložena důkazy), nebo se otrávil sám vlastním lektvarem, kterým se léčil a který obsahoval rtuť. Poslední zkoumání pozůstatků T. Brahe proběhlo roku 2010. Johannes Kepler (1571–1630) byl vynikající německý matematik, astronom a astrolog. Vystudoval univerzitu v Tübingentu a poté učil 7 let na střední škole ve Štýrském Hradci. Roku 1600 přesídlil do Prahy a stal se zde…  číst dále
E. Horáková podle wikipedia.org, 6.10. 2012
historie

Slavný astronom Tycho Brahe získal po svém příjezdu do Prahy od císaře Rudolfa II. na Hradčanech renesanční letohrádek (vilu) Jakuba Kurze ze Senftenavy, kde měl svou astronomickou pozorovatelnu. Zde také zemřel. Tycho de Brahe v posledních měsících svého života spolupracoval s matematikem, astronomem a astrologem Johannesem Keplerem, který mu dělal asistenta. Johannes Kepler zde napsal své základní dílo Astronomia nova. Na místě vily bylo později postaveno Gymnázium Jana Keplera. Na nádvoří gymnázia jsou pozůstatky Kurzova domu, s pamětní deskou u vchodu do gymnázia. Roku 1984 byl před gymnáziem slavnostně odhalen společný pomník Tychona Brahe a Johanna Keplera, který vytvořil ak. sochař Josef Vajce (1937–2011), architektonická koncepce je od ak. arch. Vladimíra Pýchy.

E. Horáková podle cs.wikipedia.org; http://www.gjk.cz; http://www.ceskatelevize.cz, 6.10. 2012

Komentáře

Hl.m.Praha,  Hl.m.Praha  (AB), Praha 6-Hradčany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 10792
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama