Netradiční rozhledna nad obcí Kostelní Hlavno vznikla r. 2011 z bývalé vojenské hlásky získané bezúplatně od armády. Vyhlídková plošina ve výši 8 m je přístupná kdykoli po dohodě se správcem a poskytuje výhled na Kokořínsko, Prahu, Říp a České středohoří.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Kostelní Hlavno
© Jiří Špaček, 05/2015
Obec Kostelní Hlavno leží na křižovatce silnic III. třídy od Hlavence, Sudova Hlavna, Tuřice a Mečeříže. Nejsnadněji je dostupná od exitu 21 na rychlostní silnici R10 u Tuřice, od nějž je vzdálena asi 4 km západně. Rozhledna se nachází severně od okraje obce po levé straně silnice do Mečeříže. Po této silnici je vedena i dlouhá okružní naučná stezka Krajinou Rudolfa II. Vychází z Brandýsa nad Labem a přes Lysou nad Labem a Benátky nad Jizerou se tam po 65 km zase vrací.
Jiří Špaček , 15.5. 2015
historie

Obecní zastupitelsvo v Kostelním Hlavně se r. 2009 rozhodlo podpořit turistický ruch výstavbou netradiční rozhledny. Získalo bezúplatným převodem od Ministerstva obrany ČR bývalou vojenskou strážní věž, kterou nechalo převézt z vojenského areálu ve Slaném a postavit ji na návrší severně nad obcí v těsné blízkosti silnice do Mečeříže. Kovová konstrukce o celkové výšce 11 metrů má čtvercovou plošinu s ochozem ve výši asi 8 metrů a uprostřed je strážní budka. Výstup na rozhlednu není pro každého, vede na ni totiž šikmý kovový žebřík s 28 úzkými a příkrými schody. Z vrcholu je výhled na Kokořínsko, okolí Prahy, Říp a České středohoří, jen k severu je výhled omezen vyšším obzorem. Rozhledna byla postavena v průběhu roku 2011 a slavnostně otevřena 8. října téhož roku. Rozhledna stojí na uzavřeném oploceném pozemku a na vstupní brance je informace o spojení na správce (p. Petr Dušička, tf. 606 394 963), který za…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací obce a různých internetových pramenů), 15.5. 2015

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Kostelní Hlavno

Místa v okolí

 Pomník Karla VI.
 Hlavenec
 kostel sv. Martina
 Salačův sloup
 Slivínko
 Košátky
 Bon Repos
 kostel sv. Havla
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Byšice
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Brandýs nad Labem
 Zámecký pivovar
 katovna
 Opočno
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Labem
 radnice
 radnice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 zvonička
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Vrábí
 Toušeň
 Liblice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 Jiřice
 Stránka
 kostel sv. Prokopa
 Kozly
 kostel Všech svatých
 Ostrov u Záp
 Čelákovice
 Brázdim
 Dražice
 Lysá nad Labem
 zvonice
 Dřevčice
 Lobkovice
 Řepín
 Mratín
 železniční most
 zdymadlo Lobkovice
 zvonice
 Sluhy
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Prokopa
 Velké Všelisy
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Bezno
 fara
 Malodvorská tvrz
 Velenec
 Jenštejn
 Sovínky
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Syslov
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Víta
 fara
 Vřesek
 kaple sv. Vojtěcha
 Libiš
 barokní brána
 kostel sv. Václava
 Radonice
 Hradišť
 Hrušov
 evangelický kostel
 Měšice
 kaple sv. Václava
 Štěpánský most
 Vinoř
 Ctěnice
 Vinoř
 Miškovice
 vinořské hradiště
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Jiljí
 Strašnov
 Velké Horky
 Niměřice
 Malkov
 kostel sv. Martina
 Stránovský viadukt
 Krnsko
 kostel sv. Jiří
 Valdštejnský lis
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Hrádek nad Zámostím
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Remigia
 Čakovice
 Tryskovice
 Neuberk
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
Kontaktní informace
Obecní úřad Kostelní Hlavno
294 76 Kostelní Hlavno č. p. 71
Tel: 326 971 082
http://www.kostelnihlavno.cz
Základní informace místa
ID místa: 12198
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama