Socha významného slovenského politika, spoluzakladatele Československa, generála francouzské armády a významného astronoma Milana Rastislava Štefánika byla r. 1994 umístěna v sousedství hvězdárny na pražském Petříně. Jde o zmenšeninu sochy určené r. 1937 původně pro Bratislavu.
Hlavní obrázek místa
Štefánikova socha
© Jiří Špaček 5/2009
Socha významného slovenského politika, spoluzakladatele Československa, generála francouzské armády a významného astronoma Milana Rastislava Štefánika byla r. 1994 umístěna v sousedství hvězdárny na pražském Petříně, která nese jeho jméno. Jde o zmenšeninu sochy Bohumila Kafky, jejíž originál byl r. 1937 určen pro Bratislavu a po r. 1952 zničen. Stojí v těsné blízkosti Hladové zdi na katastrálním území Hradčan nedaleko Petřínské rozhledny a konečné stanice lanové dráhy.
14.12. 2021
historie

Mohutná socha astronoma, politika a letce Milana Rastislava Štefánika (1880-1919) byla dokončena v r. 1937 sochařem Bohumilem Kafkou (1878-1942) a následně byla instalována v blízkosti Slovenského národního muzea v Bratislavě. Dosahovala výšky 7,2 metru. V r. 1952 ale byla tato bronzová socha odstraněna a později zničena. Socha před petřínskou hvězdárnou je třetinovou kopií té slovenské, oproti originálu je vysoká jen 2,47 m. Má podobu usměvavého člověka oblečeného v letecké kombinéze s kuklou na hlavě a brýlemi na čele. Před Štefánikovou hvězdárnou byla odhalena 30. srpna 1994. Hvězdárně je dlouhodobě zapůjčena, je stále majetkem Národní galerie, která vlastní také její model, díky němuž mohla být odlita. Podobně mohla být r. 2008 na žádost Slovenska odlita ve slévárně v Blansku i socha v původní velikosti, která je od r. 2009 opět umístěna v Bratislavě. Milan Rastislav Štefánik je spolu s T. G. Masarykem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.12. 2021

Komentáře

Hl.m.Praha,  Hl.m.Praha  (AB), Praha 1-Hradčany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16119
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama