
V literatuře je uváděno, že tvrz stávala severně od kostela. V 19. století byly patrné ve středu osady dosti značné její zbytky , kterých bylo použito jako stavebního materiálu. Heber uvádí, že tvrziště mělo obvod minimálně 120 kroků to jest asi 90 metrů což představuje průměr kolem 30-ti metrů. Obyvatelé pokládali tyto zbytky omylem za trosky kláštera. K omylu zavdala podnět dávka kterou obyvatelé osady byli povinni odváděti ženskému klášteru sv. Anny na Starém Městě pražském až do jeho zrušení. Domek č. 12 jest prý z velké části vystavěn ze zbytků staré tvrze. Za pozůstatky tvrziště můžeme pokládat výrazný terénní stupeň na kterém stojí dům čp. 18. Nejpatrnější je tento stupeň mezi zmíněným čp. 18 a čp. 42, kde rozdíl terénů činí téměř 2 metry. Jedná se asi o zachovalý východní úsek tělesa valu. Poslední upomínkou na tvrz v Dubečku je tvar dnešní ulice Smírné. Tato ulička je totiž výrazně prohnutá k západu a to proto, že se původně musela… číst dále
Původně zvaná Malý Dubeč nebo Dubček byla do konce 15. století samostatnou obcí potom připojena k Dubči. Byla založena na nevysoké ostrožně rozkládající se proti skalnatému návrší, které obtéká Říčanský potok. Návrší nyní nazývané Rohožník nebo Skála bylo osídleno již dříve, svědčí o tom nálezy od mladší doby kamenné až po ojedinělé nálezy doby hradištní. Dobu vzniku vsi na protějším břehu nelze za současných vědomostí přesně určit. Je však pravděpodobné že existovala již počátkem 14. století. Nasvědčuje tomu první (i když nepřímá) písemná zmínka z 29. června 1313 kdy si Mertlin syn Martina Chebského najal pozemky v Hájku, které patřily kapitule vyšehradské, za což slíbil roční plat, zapsaný „ in curia in Dubcz majori", tedy ve Velkém Dubči. Z toho vyplývá, že kromně Dubče Velkého musel existovat ještě Dubeč Malý neboli Dubeček. Komu tehdy náležel však nevíme. Snad už tehdy vlastnil část zdejších pozemků klášter dominikánek od svaté Anny na Starém Městě… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.