
Palác Golz-Kinských ve východní frontě pražského Staroměstského náměstí je významnou rokokovou kulturní památkou hlavního města Prahy. Současný objekt vznikl přestavbou tří starších objektů ve 2. polovině 18. století. Pojmenován je po dvou hlavních držitelských rodech. Od roku 1949 je objekt sídlem Národní galerie, která v paláci presentuje své expozice.
Čtyřkřídlý palác Kinských je tvořen hlavní rokokovou budovou ve východní frontě Staroměstského náměstí, levého křídla, příčného křídla, budovy při Týnské ulici a bočních křídel. Zadní budova do Týnské ulice pochází z roku 1838, stejně jako pozdně klasicistní úpravy fasád.
Na místě současného rokokového paláce stávaly původně tři samostatné objekty s raně středověkými základy. Dům nejblíže známého domu U kamenného zvonu je písemně zmiňován již v roce 1363. Bylo však prokázáno, že zde stával již románský objekt z 12. století. Jeho přízemí z kvádříkového zdiva se zachovalo ve sklepení paláce. Severní část paláce má základ ve druhé třetině 13. století, což dokazuje původní kamenné přízemí v dnešních sklepech, včetně raně gotické křížové klenby. Oba objekty byly spojeny v roce 1508 za Albrechta z Kolovrat. Někdy po r. 1560 za Trčků z Lípy a později za Příchovských z Hodějova byl objekt renesančně přestavován. Nejpozději v roce 1750 se severní část objektu stala majetkem Jan Arnošt hraběte z Golzu. Ten před rokem 1755 přikoupil i část jižní a obě definitivně spojil do jednoho stavebního celku. Tento jednotný celek byl v letech 1755 – 66 přestavěn architektem Anselmem Luragem… číst dále
Nově otevřená stálá expozice krajiny v českém umění ukazuje vývoj, kterým české krajinářství za poslední staletí prošlo. Od barokní krajinomalby přes její podoby ovlivněné uměleckými směry 19. a 20. století až po její současné vyznění. Představuje nejdůležitější krajináře (vybrané i menším autorským souborem) a poukazuje na specifičnost některých aspektů krajinomalby (veduta, krajina se sociálním aspektem, krajina fantaskní atp.). Expozici doplňuje soubor fotografií 19. a 20. století a grafický kabinet, ve kterém bude postupně představováno pojetí krajiny v kresbě a grafice od 18. století do dnešní doby.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.