
Hradiště má téměř oválný tvar o velikosti 300x200m, na východní straně ledvinovitě vykrojený. Plocha hradiště dosahuje téměř 6 hektarů. Ze dvou stran bylo chráněno strmými roklemi potoků, od Vltavy skalnatým srázem. Původně bylo pravděpodobně opevněno po celém obvodu, kromě terénní vlny v místě čelního valu se však stopy fortifikace téměř nedochovaly. Sever hradiště je poškozen moderní výstavbou, část čelního valu leží v oplocené zahradě. Od Vltavy – pravděpodobně od zaniklého brodu – vede na hradiště cesta Čertovka, z velké části prokopaná ve skále (místy až 2 metry zařízlá). Začátek cesty směřuje kolmo k Vltavě, po chvíli se stočí a jde rovnoběžně s Vltavou. Cesta umožňovala obráncům nepozorovaně sestupovat z hradiště až k řece.
Podle legendy založil v roce 777 v místech dnešních Klecan kníže Přemysl osadu a hrad, který pak daroval jednomu ze svých oblíbených druhů. Nový pán kulhal (byl klecavý) a tak dostalo místo i své jméno. O historii klecanského hradiště toho doposud známe velmi málo. Poprvé bylo popsáno v 19. století (Píč v roce 1891) a bylo mylně datováno do 12. století. Proto nebylo zpočátku dáváno do souvislosti s protějším Levým Hradcem (který ve 12. století ztratil svůj význam) a bylo považováno za nevýznamnou, i když rozsáhlou fortifikaci sloužící k vojenským účelům. Hradiště nebylo nikdy systematicky archeologicky prozkoumáno – drobný průzkum tu proběhl jen v polovině šedesátých let. Zlom přinesl až výzkum N. Profantové a I Krutiny z roku 2000, který prokázal existenci hradiště v 10. století. Odkryto tu bylo 38 bohatě vybavených hrobů příslušníků tehdejší elity. Tento nález oživil myšlenku, že klecanské hradiště… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.