Zaniklý hrádek byl postaven někdy v 2. pol. 13. stol. v majetku Guty Habsburské. Zmiň. r. 1370. Byl v majetku různých pánů, po r. 1518 přestavěn Janem Paškem z Vratu. R. 1547 po konfiskaci Krajířům z Krajku připojen k brandýs. panství a postupně zanikl (za 30leté války rozebírán na stav. materiál).
Hlavní obrázek místa
Místo zaniklého hradu
© Jiří Marounek

Přístup

Zaniklý hrad stával v místech dnešního parku. Přístup do areálu bývalého hradu je možný od ulice Na Nábřeží.
Jan Vála, 10.9. 2012
popis

Hrad stával na levém břehu Labe, na pozdější zahradě domu č.p. 87, tzv. Skleněné vily (1873). Protože hrad nestál na žádném návrší, jeho hlavní obrannou složkou byla pravděpodobně voda ve formě širšího příkopu, napojeného na řeku Labe. Jak vyplývá z provedeného archeologického výzkumu místa, hrad prošel nejméně dvěma stavebními fázemi – ze starší fáze (zástavba před r. 1300) pochází fragment zdiva a cisterna na vodu. K mladší stavební fázi náleží základové zdivo vnitřních staveb a zděná obvodová hradba nepravidelného, pravděpodobně kruhového tvaru. V jádru (cca 30 m) stály stavby neznámé podoby včetně cisterny na vodu.

Jan Vála, E. Horáková podle zdroje Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Tomáš Durdík, Libri 1999; Dosavadní výsledky výzkumu zaniklého středověkého hrádku v Toušeni, J. Špaček, Archaelogia Historica 4/79, 10.9. 2012

historie

První písemná zmínka o Toušeni pochází z roku 1293, kdy byla uváděna jako součást majetku královny Guty (Jitky) Habsburské, první manželky Václava II. Dle archeologického výzkumu byl zdejší hrádek (tvrz) založen v průběhu 2. poloviny 13. století. R. 1338 zde strávil noc i Karel IV., tehdy ještě jako mladý kralevic. Je možné, že na hrádku pobýval častěji, neboť měl zálibu v lovu ve zdejších lesích. Jako zástavní zboží byla později Toušeň v držení pánů z Michalovic, a poté pražských měšťanů. Roku 1370 je hrádek poprvé přímo zmiňován, když jej koupil od Mikuláše Jenteše moravský markrabě Jan Jindřich. Roku 1415 byl opět v držení pánů z Michalovic, v době husitských válek byl r. 1421 dobyt Pražany. Po husitských válkách držel Toušeň do r. 1468 Jindřich Kruhlata, poslední Michalovec po meči. Po jeho smrti připadl hrádek králi Jiřímu z Poděbrad, který jej dal synům a těmi byl prodán Oldřichu Bradáčovi, majiteli Chvatěrub. R.…  číst dále

Jan Vála, E. Horáková podle zdrojů Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Tomáš Durdík, 1999; Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech 2., Jiří Úlovec; Dosavadní výsledky výzkumu zaniklého středověkého hrádku v Toušeni, J. Špaček, Archaelogia Historica 4/79, 9.9. 2012

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Lázně Toušeň

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 Stránka
 Ostrov u Záp
 Opočno
 Čelákovice
 Zámecký pivovar
 kaple bl. Podivena
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Petra
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vrábí
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Dřevčice
 Jirny
 Vyšehořovice
 Hlavenec
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Jenštejn
 Pomník Karla VI.
 Radonice
 Čertousy
 Přerov nad Labem
 Vřesek
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Václava
 Brázdim
 Lysá nad Labem
 Žák, zaniklá ves
 kostel sv. Havla
 Vinoř
 Bon Repos
 vinořské hradiště
 Kostelní Hlavno
 fara
 Tuklaty
 Vinoř
 Na Vinici
 pomník obětem války
 kostel sv. Martina
 Chvaly
 kostel sv. Ludmily
 Na kostelíku - Lhota
 Ctěnice
 Velenec
 radnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Václava
 Kostelec nad Labem
 židovský hřbitov
 Sluhy
 zvonice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Stará pošta
 Mratín
 Miškovice
 zvonička
 Kounice
 fara
 kostel sv. Martina
 Květnice
 panská hospoda
 špitál
 Jiřice
 socha sv. Donáta
 Lítožnice
 Dolní Počernice
 Počernický rybník
 geologická zahrada
 V Pískovně
 kostel sv. Havla
 Koloděje
 kostel sv. Remigia
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 Doubravka
 Čakovice
 Měšice
 evangelický kostel
 Kozly
 Hostavice
 Klepec
 Salačův sloup
 Kyjský rybník
 Dubeč
 Dubeč
 morový sloup
 Stará hospoda
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Slivínko
 děkanství
 kaple sv. Kříže
 kostel Všech svatých
 Podlipanské muzeum
 Tryskovice
 kostel sv. Jiří
 Hloubětín
 Tismice
 Šance
 Mydlovar
 kostel sv. Havla
 masné krámy
 Tismice
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Lobkovice
 Husův kámen
 měšťanský pivovar
 Benátky nad Jizerou
 Královice
 kaple sv. Rodiny
 Dubeček
 kostel sv. Petra
 kaple sv. Václava
 zdymadlo Lobkovice
 hradiště Na Ptáčku
 kostel sv. Víta
 fara
 Klučov
 barokní brána
 židovský hřbitov
 železniční most
 kaple se zvoničkou
 obecní kříž
 Tuchoraz
 synagoga
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Milíčova modlitebna
 Malešice
 výklenková kaple
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Přistoupim
 Dražice
 kaple sv. Vojtěcha
 Červenkova kaple
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 Hostivař
 Libiš
 Toulcův dvůr
 evangelický kostel
 Práče
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 10960
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama