Chátrající kaple sv. Františka Xaverského je ukryta v rozlehlém háji nad Mratínským potokem na východním okraji obce. Socha umírajícího jezuitského misionáře je těžce poškozena. Kaple na čtvercovém půdorysu je do všech čtyř stran otevřena.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Františka
© Tomáš Koutek 04/2016
Mratín je velká obec s 1400 obyvateli v severním sousedství Prahy. Je doložena od r. 1372. Protáhlá zástavba sleduje převážně toky Líbeznického a Mratínského potoka. Obcí prochází silnice II/244 spojující Líbeznice s Kostelcem nad Labem a Všetaty. Z Mratína vychází žlutě značená turistická trasa, která sleduje potok proti proudu do Měšic a Líbeznic.Objekt popisované kaple se však nachází na opačné straně. Je ukryt v rozlehlém háji ve stráni nad Mratínským potokem na samém východním okraji obce a nevede k němu žádná výrazná cesta.
18.5. 2021
historie

Barokní kaple sv. Františka v Mratíně nemá jednoznačně dané patrocinium. Je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR jako kaple sv. Františka Serafinského (neboli z Assisi). Na orientačních plánech v obci a na mapách je však zásadně uváděna jako kaple sv. Františka Xaverského. Doba vzniku a výjev ilustrovaný barokní skulpturou svědčí spíše pro druhou možnost. Památkáři ji také připouštějí, ale nemožnost konečného rozhodnutí odůvodňují silným poškozením sochy sv. Františka. Ani datace jejího vzniku není jednoznačná. Podle památkového katalogu byla kaple postavena před r. 1712, podle jiných pramenů vznikla r. 1713 v době morové epidemie. Zděná barokní kaple sv. Františka je čtvercového půdorysu, omítnutá kombinací hladké a hrubé omítky a krytá jehlancovou střechou. Prostor v interiéru vyplňuje pískovcová socha ležícího sv. Františka, zřejmě umírajícího. Stěny kaple jsou členěny lizénovými rámci, s vpadlými zaoblenými rohy.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.5. 2021

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Mratín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15698
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama