
Na místě lze rozpoznat zdi bývalých domů, hráz rybníka a středověkou kamennou studnu.
Pozůstatky zaniklé vesnice Žák z 16. století, která byla jednou z několika středověkých vesnic v okolí. R. 1563 se zmiňuje přispění obyvatel z Žáku na výrobu zvonu jirenského kostela. R. 1615 Tomáš z Proseče, majitel panství, přiznával 26 poddaných lidí v Jirnách a na Žáku. Vesnička patrně zanikla v průběhu třicetileté války (1618-1648) a poté již nebyla obnovena. R. 2003 byla zapsána jako nemovitá kulturní památka.
V temných zákoutích dnešního lesu Vidrholec se v dávných dobách rozprostírala stará ves Žák. Vesnička to byla pěkná, bílý kostelík se zvoničkou se zrcadlil v hladině velkého rybníka. Místní byli pyšní na své dva velké a cenné zvony, ulité od slavného Bricciuse z Prahy. Jednoho dne na Prahu táhlo cizí vojsko. Nepřátelští vojáci plenili a ničili co jim jen pod ruku přišlo. Lidé z vesnice se polekali a utekli do okolních lesů. Ale co se zvony? Přece jim je tu nenecháme, děla z nich nadělají! Inu rozhodli se, rychtář a konšelé zvony vhodili do rybníka. Jen co tak učinili, už byl slyšet dusot koní nepřátel. Vesnici vypálili, domy pobořili, ale zvony nenašli. Válka trvala dlouhé týdny, obyvatelé Žáku podléhali zlým nemocem či se raději odstěhovali co nejdále. Po válce se již nikdo nevrátil, vesnici pohltil les a na zvony se zapomělo. Až po mnoha letech v těchto místech mladá dívka máchala v strouze svůj barevný šáteček - ten však… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.