Pozůstatky zaniklé středověké vesnice Žák z 16. století. Lze zde rozpoznat zdi bývalých domů, hráz rybníka a středověkou kamennou studnu. Vesnička patrně zanikla v průběhu třicetileté války (1618-1648) a poté již nebyla obnovena. R. 2003 byla zapsána jako nemovitá kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Kamenná studna
© Petr Turyna 07/2005
Máte-li rádi mystiku starých zaniklých osad a vsí, musíte někdy vyrazit do Klánovic a okolního lesa Vidrholce. V místech, které dneska pokrývá nekonečné stromoví stávalo hned několik středověkých vesniček. Nejvíce se zachovalo ze vsi zvané Žák, která se rozprostírala poblíž dnešní železniční trati. Dodnes zde můžete rozpoznat stěny dřívějších domů, pěkně se zachovala dokonce i kameny roubená studna. Nepřehlídnutelná je hráz bývalého rybníku, při kterém stála. Ten byl napuštěn ještě dlouho po zániku vesnice. Osudnou se jí stala pravděpodobně tricetiletá válka, po které již nebyla obnovena. Kdy vznikla se neví. Jisté je jen to, že poddanstvím náležela pod nedalekou tvrz Jirny. Roku 1536 přispěli lidé z Žáku na výrobu menšího ze zvonů jirenského kostela. Místo v lese dlouho hledat nebudete - přivede vás naučná stezka, která po lokalitách zaniklých vsí v okolí Klánovic vede. Jen pozor, půjdete-li po červené od východu, může se stát, že odbočku v opačném směru vedoucí naučné stezky přehlédnete.
Mass, Turyna Petr, 3.3. 2004
popis

Na místě lze rozpoznat zdi bývalých domů, hráz rybníka a středověkou kamennou studnu.

22.10. 2011

historie

Pozůstatky zaniklé vesnice Žák z 16. století, která byla jednou z několika středověkých vesnic v okolí. R. 1563 se zmiňuje přispění obyvatel z Žáku na výrobu zvonu jirenského kostela. R. 1615 Tomáš z Proseče, majitel panství, přiznával 26 poddaných lidí v Jirnách a na Žáku. Vesnička patrně zanikla v průběhu třicetileté války (1618-1648) a poté již nebyla obnovena. R. 2003 byla zapsána jako nemovitá kulturní památka.

14.10. 2011

pověsti

Pověst o zvonech ze Žáku

V temných zákoutích dnešního lesu Vidrholec se v dávných dobách rozprostírala stará ves Žák. Vesnička to byla pěkná, bílý kostelík se zvoničkou se zrcadlil v hladině velkého rybníka. Místní byli pyšní na své dva velké a cenné zvony, ulité od slavného Bricciuse z Prahy. Jednoho dne na Prahu táhlo cizí vojsko. Nepřátelští vojáci plenili a ničili co jim jen pod ruku přišlo. Lidé z vesnice se polekali a utekli do okolních lesů. Ale co se zvony? Přece jim je tu nenecháme, děla z nich nadělají! Inu rozhodli se, rychtář a konšelé zvony vhodili do rybníka. Jen co tak učinili, už byl slyšet dusot koní nepřátel. Vesnici vypálili, domy pobořili, ale zvony nenašli. Válka trvala dlouhé týdny, obyvatelé Žáku podléhali zlým nemocem či se raději odstěhovali co nejdále. Po válce se již nikdo nevrátil, vesnici pohltil les a na zvony se zapomělo. Až po mnoha letech v těchto místech mladá dívka máchala v strouze svůj barevný šáteček - ten však…  číst dále

13.7. 2005

Hl.m.Praha,  Hl.m.Praha  (AB), Praha 9-Klánovice

Místa v okolí

 Na kostelíku - Lhota
 Na Vinici
 Jirny
 Květnice
 Koloděje
 socha sv. Donáta
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 Škvorec
 Tuklaty
 fara
 kostel sv. Václava
 Stará pošta
 kaple sv. Václava
 Čertousy
 morový sloup
 Lítožnice
 lom Na Plachtě
 Šance
 kostel sv. Jiří
 Královice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 děkanství
 Vyšehořovice
 Březí
 kostel sv. Prokopa
 Klepec
 Dubeč
 Dubeč
 kostel sv. Ludmily
 Chvaly
 kostel sv. Martina
 Počernický rybník
 Dolní Počernice
 Radonice
 židovský hřbitov
 Stránka
 Ostrov u Záp
 geologická zahrada
 Dubeček
 kostel sv. Petra
 Uhříněves
 V Pískovně
 synagoga
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 Vřesek
 Toušeň
 kostel sv. Havla
 Kolovraty
 Jenštejn
 vinořské hradiště
 kostel sv. Ondřeje
 Hostavice
 kaple sv. Anny
 Tismice
 Čelákovice
 Tismice
 obecní kříž
 Doubravka
 Vinoř
 zvonice
 kaple se zvoničkou
 Dřevčice
 Vinoř
 Benice
 Vrábí
 mariánský sloup
 Říčany
 kostel sv. Havla
 Kyjský rybník
 kostel sv. Martina
 Šember
 Doubravčice
 Brandýs nad Labem
 radnice
 Zámecký pivovar
 kostel sv. Petra
 Fantův mlýn
 katovna
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Stará hospoda
 Podlipanské muzeum
 židovský hřbitov
 Petrovice
 kříž na Stínadlech
 Opočno
 kostel sv. Jiří
 Hloubětín
 Ctěnice
 Tuchoraz
 fara
 Kounice
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 Lažany
 panská hospoda
 masné krámy
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Štít
 kaple sv. Václava
 špitál
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Martina
 Přerov nad Labem
 Skalka
 kostel sv. Vojtěcha
 Tehov
 Hostivař
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 kaple sv. Václava
 Toulcův dvůr
 Malešice
 Červenkova kaple
 Miškovice
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 synagoga
 sousoší Kosmonautů
 Milíčova modlitebna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Přistoupim
 Průhonice
 Brázdim
 lom Kaménka
 Přistoupim
 křížový kámen
 pivovar
 vyhlídkový gloriet
 kostel sv. Václava
 Dobřejovice
 Práče
 Velenec
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Remigia
 Čakovice
 Modletice
 kostel sv. Václava
 Záběhlice
 Trmalova vila
 Sluhy
 Chodovská tvrz
 Struhařov
 zvonice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Záběhlice
 Tryskovice
 stará škola
 kaple sv. Kříže
 evangelický kostel
 masné krámy
 starý špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 nový špitál
 Mratín
 kostel sv. Jiří
 Lysá nad Labem
 Měšice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 2288
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama