Pavilon vznikl jako exponát č. 27 pro jubilejní všeobecnou zemskou výstavu Království českého v Praze v r. 1891. Vyroben slévárnou knížete Viléma z Hanavy v Komárově u Hořovic. Po výstavě věnován hlavnímu městu a přesunut na dnešní místo. Rekonstruován v l. 1967 a 1987, dnes restaurace.
Hlavní obrázek místa
Hanavský pavilon
© Pavel Semple 06/2014
Hanavský pavilon stojí nad Vltavou v Letenských sadech. Je od něj krásný výhled na řeku a na centrum Prahy. Jen pár desítek metrů západně od pavilonu je bašta sv. Máří Magdaleny, pozůstatek barokního opevnění Prahy. Ve vnitřním prostoru bašty stojí Kramářova vila, oficiální sídlo premiéra České republiky. Nejbližší stanice metra jsou Malostranská a Hradčanská na trase A.
Pavel Semple, 17.12. 2020

  historie

  Hanavský pavilon vznikl jako exponát číslo 27 pro Jubilejní zemskou výstavu Království českého, která se konala v Praze v roce 1891. Výstavu navštívilo přibližně dva a půl milionu lidí. Litinovou kostru pavilonu vyrobily komárovské železárny knížete Viléma z Hanavy v Komárově u Hořovic. Po knížeti je tedy pavilon pojmenován. Šlo o první budovu s litinovou konstrukcí v Praze. Návrh novobarokního pavilonu

  Pavel Semple, zdroj: (http://www.milpo.cz/data/_text/000015/2012-hanavsky-pavilon.pdf), 17.12. 2020

  popis

  Novobarokní pavilon má litinovou kostru se zděným pláštěm. V jeho osmibokém polygonálním půdorysu se střídají čtyři delší a čtyři kratší strany. Ke třem delším stranám přiléhají boční rizality s novobarokními střešními štíty. Na čtvrté straně je vnější dvouramenné schodiště s ozdobným litinovým zábradlím a rozměrné arkýřové okno nad vstupními dveřmi. Na této straně je před pavilonem

  Pavel Semple, 17.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Hl.m.Praha,  Hl.m.Praha  (AB), Praha 7-Holešovice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15436
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15436
  Uveřejněno: 17.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama