Tvrz přestavěná na zámek poprvé připomínaná r. 1403, kdy ji vlastnil Prokop Krukner. R. 1409 získal tvrz Mikuláš z Újezda a provedl přestavbu v gotický věžovitý objekt. Přestavěna počátkem 17. stol. v renesanční zámek, dnešní vzhled výsledkem barokní přestavby Antonia Porty z r. 1679.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Lukáš Pechánek, 04/2009
Ves Lobkovice se poprvé připomíná v r. 1341, kdy náležela bratřím Bohuňkovi a Vavřincovi z Lobkovic. V l. 1356–1357 se připomíná Raimund z Lobkovic. V l. 1367–1377 náležely Lobkovice pražskému měšťanovi Mikuláši Čotrovi, od r. 1385 až do konce 14. století význačnému politikovi a osobnímu příteli krále Václava IV. Janů Čúchovi ze Zásady. Tvrz se poprvé připomíná v r. 1403, kdy náležela pražskému měšťanovi Prokopu Kruknerovi. Zakladatel si vybral pro tvrz výhodně položené místo chráněné svahy ostrohu a bažinami. Pouze na západní straně bylo tvrziště v úrovni okolí, takže zde bylo nutno vybudovat umělé opevnění v podobě valu a příkopu. Z tohoto opevnění je zachován příkop před západním traktem dnešního zámku. Původně asi byla tvrz jen dřevěná. Po r. 1403 se majitelé Lobkovic velmi rychle střídali, až v r. 1409 získal tvrz a ves Lobkovice s dalšími dvěma vesnicemi Mikuláš z Újezda, řečený Chudý; v r. 1410 již užíval přídomku z Lobkovic. Tento Mikuláš je předkem význačného českého feudálního rodu Lobkoviců. Mikuláš přistoupil k přestavbě původní tvrze v rozsáhlejší gotický věžovitý objekt. Jádrem této tvrze byla třípatrová hranolová věž z lomového kamene zachovaná v jižním traktu dnešního zámku. V přízemí věže je dosud původní gotická valená klenba. Patra věže byla navzájem oddělena pouze trámovými stropy. Součástí tvrze byla pravděpodobně ještě obytná budova stojící v místech dnešního západního křídla zámku. Z té asi vedl most do prvního patra věže. Její jednotlivá patra byla propojena jen dřevěnými schodišti. Mikulášovi náležela tvrz až do jeho smrti v r. 1435. Lobkovice po něm zdědili synové Mikuláš a Jan Popel. V r. 1445 se o otcovský majetek rozdělili, přičemž Lobkovice připadly Janu Popelovi. Ten byl odpůrcem Jiřího z Poděbrad, jehož vojsko v r. 1450 lobkovickou tvrz oblehlo a dobylo. V r. 1451…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 15.1. 2005
pověsti

Zkáza hradu Sekyrky

V krajině kolem nynějších Lobkovic se kdysi široko daleko rozkládaly hluboké lesy. V těch lesích, na skalním ostrohu při řece Labi, se tyčil hrad Lobkovice. Za husitských válek stál jeho pán na straně nepřátel kalicha, a tak se jednou Žižka rozhodl, že se lobkovického hradu zmocní. Za parného letního dne přitáhl se svým vojskem od Mladé Boleslavi a utábořil se nedaleko vesnice Dřísy, na návrší zvaném Homolka. Tu přikázal vojákům, aby si odpočinuli. Po oddechu velel Žižka k pochodu na lobkovický hrad, který bylo z Homolky vidět v lesích jako na dlani. Bratrské vojsko vkročilo do rozlehlých hvozdů. Hodina za hodinou míjela a podle toho, jak hrad předtím spatřili, museli by být vojáci dávno u něho. Všichni už byli utrmáceni, ale po hradu nebylo ani potuchy. Když vojsko překvapila noc, utábořilo se v lese. Ráno vydal Žižka rozkaz, vrátit se zpět na vrch Homolku. Jakmile vojsko došlo na návrší, byl zase lobkovický hrad v lesích jasně vidět.…  číst dále

Tajemný hlas minulosti Jiří F. Musil, 2002, 24.1. 2003

Půdorys místa

půdorys přízemí (černě vyznačeno středověké zdivo)
© Petr Chotěbor (Encyklopedie českých tvrzí II)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Lobkovice

Místa v okolí

 Kozly
 zdymadlo Lobkovice
 železniční most
 Jiřice
 kaple sv. Václava
 fara
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Víta
 barokní brána
 kaple
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Labem
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Libiš
 kaplička
 Štěpánský most
 Mratín
 kostel sv. Vavřince
 Měšice
 zvonice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Sluhy
 socha sv. Markéty
 zdymadlo Obříství
 morový sloup
 vodárenská věž
 Obříství
 kaple sv. Václava
 kaple
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Ondřeje
 Liblice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Brázdim
 Chlumín
 kaple
 Baštěk
 morový sloup
 Velenec
 kaple Panny Marie
 Panenské Břežany
 Byšice
 Panenské Břežany
 kaple sv. Anny
 Pakoměřice
 kaple
 kaple Panny Marie
 Odolena Voda
 zdymadlo Hadík
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Klimenta
 Valdštejnský lis
 Miškovice
 kříž na Stínadlech
 Tryskovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Remigia
 Čakovice
 Dřevčice
 radnice
 Zoopark Zelčín
 Zdiby
 zvonice
 Ctěnice
 Vrábí
 kaple
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Brandýs nad Labem
 Vodochody
 Zámecký pivovar
 evangelický kostel
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Ludmily
 socha sv. Anny
 Košátky
 Kostelní Hlavno
 Jenštejn
 Drasty
 kaple sv. Jána
 Stará škola
 Hláska
 Hořín
 Pražská brána
 Mělník
 socha Karla IV.
 Hlavenec
 Pomník Karla VI.
 vila Karola
 Ďáblice
 Přemyšlení
 mariánský sloup
 Vřesek
 Vinoř
 Neuberk
 Vinoř
 Klecany
 židovský hřbitov
 myslivna
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Kříže
 kaple
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Jiljí
 kaplička
 Hvězdárna Ďáblice
 Radonice
 socha sv. Václava
 vinořské hradiště
 Pravý Hradec
 kostel sv. Martina
 Knorův statek
 kaplička Panny Marie
 Zkamenělý slouha
 Ostrov u Záp
 kaple sv. Anny
 Liběhrad
 kostel sv. Prokopa
 Brnky
 Stránka
 Cihelka
 Stará střelnice
 Řepín
 Roztoky
 Chvatěruby
 kaple se zvoničkou
 Jenišovice
 kostel sv. Havla
 Čimice
 Salačův sloup
 Levý Hradec
 Slivínko
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Toušeň
 vodárenská věž
 hradiště Zámka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 Bohnice
 Valdštejnův sloup
 evangelický kostel
 Čertousy
 Řivnáč
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Opočno
 židovský hřbitov
 Na Farkách
 Schückova vila
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 kamenný kruh
 Fata Morgana
 kameny s kosmogramy
 Kazanka
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Kláry
 Brandejsův statek
 morový sloup
 Troja
 ZOO Praha
 socha Radegasta
 Gočárovy domky
 Obora
 Úholičky
 Baba
 Jevín
 Jirny
 Horní Beřkovice
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Horoměřice
 Velké Všelisy
Základní informace místa
ID místa: 1330
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama