Přírodní památka byla vyhlášena r. 2017 na toku Zákolanského (Dolanského) a Dobrovízského potoka k ochraně biotopu chráněného raka kamenáče a kriticky ohroženého raka říčního. Chráněné území je asi 14 km dlouhé při kolísající šířce několika metrů, protože zahrnuje jen koryto a břehy obou potoků.
Hlavní obrázek místa
Most přes Dobrovízský potok
© Simona Kidlesová 10/2021
Chráněný tok na území přírodní památky je přístupný částečně v Dobrovízi po neznačených pěšinách a dále na území Bělok a Středokluk. Od Číčovic tok Zákolanského potoka sleduje červená turistická značka přes Okoř až k mostu silnice II/101 přes potok u Kovár.
10.10. 2019
popis

Dne 15. března 2017 vyhlásil Středočeský kraj novou přírodní památku pod názvem Zákolanský potok. Nově chráněné území o rozloze 15,3 ha je velmi zvláštní. Je totiž téměř 14 km dlouhé, ale jeho šířka kolísá od jednoho po několik metrů. Zahrnuje totiž řečiště a břehy nejen Zákolanského potoka, po němž nese název, ale v délce 3 km i jeho přítoku, potoku Dobrovízského. Nejníže po toku chráněné území začíná u mostu nad okrajem Kovár, kde potok překračuje silnice II/101. Proti toku památka pokračuje malebným Kovárským údolím k železničnímu viaduktu a do Okoře, kde potok napájí významný Okořský rybník. Dále proti toku chráněné území pokračuje přes Číčovice ke Kalingrovu mlýnu, u nějž potok podchází dálnici D7. Za ní na některých mapách nese potok až k pramenu název Dolanský podle jedné z vesnic, kterými protéká. Oficiálně podle hydrologů Zákolanský (Dolanský) potok pramení u Pleteného Újezdu pod Kožovou horou u Kladna. Chráněné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.11. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Dobrovíz

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14111
Typ místa: voda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama