
První zmínka o Zbraslavi pochází již ze zakládací listiny kladrubského kláštera, kterému zdejší knížecí dvůr patřil. V roce 1268 jej výměnou získal Přemysl Otakar II., který si zde zřídil lovecký hrad, podle dobových popisů "dům s věžemi a velmi pevnými zdmi". Hrad si velmi oblíbil i jeho syn Václav II., který toto místo zvolil roku 1292 pro stavbu nového velkolepého kláštera pojmenovaného Aula regia. Základní kámen byl položen roku 1297, ale dokončení svého díla se král již nedočkal. Roku 1304 jej věnoval řádu cisterciáků a o rok později zde byl uložen do hrobky ozdobené svou sochou. Pochováni zde byli i jeho potomci - zavražděný král Václav III. a královna Eliška Přemyslovna, která za svého života pokračovala ve stavbě klášterních budov. V těžkých dobách po vymření Přemyslovců zbraslavský opat Konrád výrazně zasahoval do dějin země, roku 1310 se podílel na zvolení Jana Lucemburského českým králem. Jeho nástupci Otto a Petr Žitavský… číst dále
jednu z nejvážnějších chvil svého života prožíval Konrád, opat kláštera zbraslavského, dne 21. června r. 1306. Zavítal tehdy na Zbraslav král Václav III., aby se tu v den prvního výročí smrti svého otce pomodlil u jeho hrobu. Byl mladistvý, čítal teprve sedmnácte let, ale na svůj věk byl vyspělý a přitom bujarý a velmi rozmařilý. Tím horší bylo, že se obklopil mladými šlechtici stejně lehkomyslnými, jako byl on sám. Stávalo se tak při pitkách, když mysl jeho bývala zastřena přílišným požitím vína, že rozdával dvory a statky korunní svým milcům, číhajícím na jeho slabou chvíli. I bylo líto všem, jimž osud vlasti ležel na srdci, že mladý král mrhá dědictvím svého otce a že hynou i dary ducha, jimiž byl obdařen. Obavy byly tím větší, že byl „po meči“ posledním z rodu Přemyslova, poslední jeho nadějí. Proto opat Konrád, důvěrný přítel zesnulého krále, s úzkostí pozoroval každý krok Václavův a pro jeho poklesky, jimiž hubil tělo… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.