
Areál bývalé křižovnické rezidence je situován severozápadně od kostela sv. Martina. Na severní straně stojí dům čp. 9, bývalý zájezdní hostinec. Na jihovýchodní straně hospodářská budova s čp. 8, na jihozápadní straně navazující hospodářské křídlo s čp. 70. Na východní a západní straně ohradní zeď s branami. V severozápadním rohu areálu stojí novodobá utilitární stavba s čp. 52. Hlavní jednopatrová obdélná budova se stěnami členěnými pásovou kordonovou a korunní římsou s devíti okenními osami na delších a dvěma na kratších stranách. Krytá je sedlovou taškovou střechou. Na kratších stranách ukončena budova štíty s římsami krytými prejzem. Uprostřed štítů je vždy dvojice oken v jedné šambráně. Ostatní okna v jednoduchých šambránách se zdobenými výraznými uchy s kapkami, podobně jako dva portály ze dvora. Uvnitř objektu v prvním patře je sál klenutý valeně s lunetami. Kolem rezidence hospodářský areál se dvěma… číst dále
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1100. Původní rezidence, která byla vystavěna jako součást křižovnického statku, zničena během třicetileté války v r. 1632 saským vojskem. R. 1661 byl vystavěn rozlehlý komplex hospodářského dvora. V objektu sídlila zhruba 150 let jízdní pošta s přípřežemi, ubytovací hospodou, vojenskou asistencí atd. To bývala jedna z nejstarších pošt u nás. Postavena byla roku 1664 pro formany a postilióny a pro přepřahání potahů. Obnovená křižovnická rezidence pochází v nynější podobě z r. 1725. Přistavěn byl barokní zájezdní hostinec architektem Carlem Luragem. Celý areál bývalé křižovnické rezidence je architektonicky i urbanisticky mimořádně hodnotný barokní soubor staveb, výrazně se uplatňující v jádru obce. Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou rezidenci držel od svého založení až do roku 1870. Ve druhé polovině 20. stol., po zestátnění majetku církví, zde byl zřízen hostinec.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.