Zbytky zdí zvonice na samém vrcholu kopce Číčovický kamýk, který je přírodní památkou a poskytuje útočiště hájovým druhům ptactva, ještěrek a užovek. Kopec je vzácnou paleontologickou lokalitou s buližníkovým podložím.
Hlavní obrázek místa
Základy zvonice
© Jiří Čížek 10/2021
Plochý vrch, zvaný Číčovický kamýk, se nachází na jižním okraji katastrálního území obce Číčovice. Nejsnadnější přístup k němu je však od dálnice D7, kde se na exitu u Středokluk dá odbočit k severovýchodu k osadě Černovičky (ještě část obce Tuchoměřice). V její těsné blízkosti stojí osamělý číčovický kostelík sv. Vavřince se hřbitovem. Od něj míří polní cesta k západu přímo pod zalesněný vrchol Číčovického kamýku. Značené cesty tu nejsou.
4.10. 2021
popis

Na nevelkém vrcholku Číčovického kamýku naleznete zbytky základů zvonice. Celý vrchol je vyhlášen přírodní památkou od roku 1989. Jedná se o cennou paleontologickou lokalitu s buližníkovým podložím a slepenci. Celé podloží vzniklo na dně hlubokých moří na sklonku starohor. Koncem druhohor, v období svrchní křídy (což je asi před 100 miliony let) byla okolní krajina zalita mělkým a teplým mořem. Číčovický kamýk byl v té době pravděpodobně ostrůvkem, na který naráželo moře a ukládaly se zde slepence, vápnité pískovce a jílovce. Jsou zde k nalezení na buližníkových balvanech schránky dírkovců a v sedimentech se dají objevit pozůstatky mlžů, ostnokožců a mechovek. Dnes se zde vyskytují hájové druhy ptáků, ještěrka obecná a užovka hladká. Celé chráněné území je ohraničeno tabulkami.

Vlky, informační tabule u místa, wikipedie, 3.10. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Číčovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15987
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama