Zbytky zdí zvonice na samém vrcholu kopce Číčovický kamýk, který je přírodní památkou a poskytuje útočiště hájovým druhům ptactva, ještěrek a užovek. Kopec je vzácnou paleontologickou lokalitou s buližníkovým podložím.
Hlavní obrázek místa
Základy zvonice
© Jiří Čížek 10/2021
Plochý vrch, zvaný Číčovický kamýk, se nachází na jižním okraji katastrálního území obce Číčovice. Nejsnadnější přístup k němu je však od dálnice D7, kde se na exitu u Středokluk dá odbočit k severovýchodu k osadě Černovičky (ještě část obce Tuchoměřice). V její těsné blízkosti stojí osamělý číčovický kostelík sv. Vavřince se hřbitovem. Od něj míří polní cesta k západu přímo pod zalesněný vrchol Číčovického kamýku. Značené cesty tu nejsou.
4.10. 2021
popis

Na nevelkém vrcholku Číčovického kamýku naleznete zbytky základů zvonice. Celý vrchol je vyhlášen přírodní památkou od roku 1989. Jedná se o cennou paleontologickou lokalitu s buližníkovým podložím a slepenci. Celé podloží vzniklo na dně hlubokých moří na sklonku starohor. Koncem druhohor, v období svrchní křídy (což je asi před 100 miliony let) byla okolní krajina zalita mělkým a teplým mořem. Číčovický kamýk byl v té době pravděpodobně ostrůvkem, na který naráželo moře a ukládaly se zde slepence, vápnité pískovce a jílovce. Jsou zde k nalezení na buližníkových balvanech schránky dírkovců a v sedimentech se dají objevit pozůstatky mlžů, ostnokožců a mechovek. Dnes se zde vyskytují hájové druhy ptáků, ještěrka obecná a užovka hladká. Celé chráněné území je ohraničeno tabulkami.

Vlky, informační tabule u místa, wikipedie, 3.10. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Číčovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15987
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama