
Obec Dobrovíz se jako ves zmiňuje v pramenech prvně r. 1238, kdy přešla do majetku kláštera zderazského na území dnešního Nového Města pražského. První zpráva o zdejší tvrzi pochází z r. 1400, kdy zderazský klášter ves s tvrzí prodal kanovníkovi u sv. Jiljí jménem Petr. Za husitských válek Dobrovíz zabrali Pražané a darovali ji r. 1422 za věrné služby Mikeši Tkaničkovi, který byl poslem k litevskému knížeti. Dvůr a ves pak r. 1436 císař Zikmund věnoval Tvochovi z Nedvídkova, od r. 1447 se majetek stal součástí panství Bezdružických z Kolowrat. Po husitských válkách už tvrz není zmiňována, zřejmě tedy zanikla. O jejím umístění ani podobě se žádné zprávy nedochovaly. Lze se proto jen domnívat, že stála někde v blízkosti dnešní návsi a poblíž vodního zdroje. Tím je dodnes obecní rybník pod návsí, kolem nějž protéká místní potok.
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo