
Nejstarší zmínka o Židech v Mořině je z r. 1724, v té době zde žily 2 židovské rodiny. Větší počet rodin se zde usadil ve 2. polovině 18. stol. V té době zde vznikla židovská náboženská obec (hřbitov byl ale založen již dříve). V roce 1793 žilo v Mořině 14 rodin (více než 60 osob), byla zde modlitebna a špitál. Největší židovské osídlení bylo zaznamenáno v roce 1846, kdy v Mořině žilo 16 rodin. Od té doby počet Židů klesal, v roce 1930 žily v Mořině už jen 4 osoby hlásící se k židovskému vyznání. Organizačně byla náboženská obec přičleněna k ŽNO Beroun již v roce 1908. Malá židovská čtvrť se synagogou v západní části vsi byla tvořena 8 obytnými domy. V Mořině se narodil Jakob Eduard Pollak (narozen 1818), osobní lékař íránského šacha, zakladatel systému teheránského zdravotnictví.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.