
Minická fara je poprvé písemně zmiňována roku 1352 v registru papežského desátku. Fara stojí u silnice naproti kostelu sv. Jakuba Většího. Fara se zde nacházela již v 17. století. Budova v průběhu svého trvání byla několikrát zbořena a vypálena např. během třicetileté války Banérovými Švédy. Současná fara stojí na místě původní zchátralé budovy, která se roku 1824 dokonce „rozpadla“, jak uvádí soupis památek. Vystavěna je v klasicistním stylu a pochází z roku 1826. Fara byla před několika lety opravována, provedena obnova střechy a části fasády. Stavba je na seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Podle pověsti měla vést z fary do kostela tajná chodba. V l. 1832-1846 zde působil farář Jan Valerián Jirsík, pozdější českobudějovický biskup. Jeho pobyt připomíná pamětní deska z r. 1934, umístěná nad vchodem do fary.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.