Vidlicová zvonička na kamenné podezdívce pochází z přelomu 18. a 19. století. Rozsocha kmene postavena na dvoustupňovém kamenném soklu. Zakončena čtyřbokou jehlancovou stříškou krytou šindelem. Do rozsochy vsazen zvon. Zvonička se dostala do erbu obce.
Hlavní obrázek místa
Zvonička v obci Uhy nedaleko Velvar.
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Uhy najdeme ve Středočeském kraji v okrese Kladno. Leží 3 km východně od Velvar a 7 km severně od Kralup nad Vltavou. Severně od obce vede silnice I/16, spojující Mělník se Slaným. Nad obcí se rozkládá velké zásobníkové pole, skladující zásoby ropy pro české rafinerie. Zvoničku najdeme v centru obce v malém parčíku, u silnice spojující Uhy se Sazenou.
Pavel Vítek, 19.10. 2021
popis

Vidlicová zvonička na kamenné podezdívce pochází z přelomu 18. a 19. století. Tvoří ji široká rozsocha kmene, postavená na dvoustupňovém kamenném soklu. Spodní má tvar kruhu a je složený z kamenných kvádrů, horní sokl je hranolový. Rozsochu zakončuje čtyřboká jehlancová stříška krytá šindelem. Dřevěná vidlicovitá zvonička, lidově nazývaná „zouvák“. Do rozsochy je vsazen zvon. Jde o lidovou architekturu a umění. Zvonička se dostala i do erbu obce. V zeleném štítě na stříbrném kvádrovaném podstavci stojí zlatá vidlicová zvonička s jehlancovou stříškou se stříbrným zvonem. Zvoničku dole provází vpravo lilie a vlevo tři vlčí zuby, vše stříbrné. Zvonička je zapsána do státního seznamu kulturních památek od roku 1987.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 19.10. 2021

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Uhy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16019
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama