
Osudy Panské hospody jsou známy od roku 1510, ale vznikla pravděpodobně o mnoho dříve. Od roku 1602 má první název „Dolejší šenkhaus“ nebo také „Obecní šenkhaus“, který jí zůstane až do roku 1626. Poté je sedmdesát let nazývána Valdšteinským domem nebo také Zvaldšteinským a po roce 1698 „Obecní hospoda“ či „Nová hospoda“. Když roku 1786 přešla do rukou soukromých, změnila jméno na hostinec "U Černého lva“. Její nynější název „Panská hospoda“ je poprvé uveden roku 1786 ve svazku obsahujícím zbytky velvarské kroniky a část radního manuálu. Nynější budova Panské hospody pochází z let 1696–1698 a stavěl ji Pavel Bayer. Při stavbě byl pravděpodobně ponechán původní průjezd a přízemní hostinská místnost. Přibližně roku 1602 se „dolejší šenkhaus“ dostal do majetku obce a k hostinské činnosti byl pronajímán. Jednu místnost v horním patře město využívalo jako radní místnost. Hospoda patřila obci až do roku 1623, kdy se opět vrátila do vlastnictví… číst dále
K Panské hospodě se s největší pravděpodobností váže vznik písně Ó Velvary. Podle místní tradice stála u jejího zrodu událost z přelomu ledna a února roku 1591, kdy byla v Panské hospodě Jáchymovi z Bílé odcizena truhla s 996 tolary. Málokdo dnes ví, že spor, jestli mu byly peníze odcizeny nebo zda je propil, se táhl mnoho let a dědil se z generace na generaci. A proto píseň Ó Velvary nesložil Jáchym z Bílé, ale až některý z jeho potomků.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.