Ocelový most se spojitými konzolovými trojpásovými kloubovými nosníkem a středovým pilířem byl postaven roku 1912 podle návrhu K. Šimka jako náhrada za stejnojmenný přívoz přes Labe na silnici Praha - Mělník. Rekonstrukce v letech 1957–58 (rozšíření mostovky) a 2003 (oprava po povodni).
Hlavní obrázek místa
Návodní strana z pravého břehu
© Ivan Grisa 01/2011
Most převádí přes Labe silnici I/9 Praha - Mělník - Jestřebí - Rumburk. Parkování je možné u restaurace Na Štěpáně, která nabízí kvalitní, ale cenově poněkud nadstandardní služby. Po pravém břehu Labe je možno k procházce využít bývalou potahovou stezku (lze po ní dojít do Neratovic či Mělníka). Na levém předmostí zastavují příměstské autobusy (relativně často i ve volných dnech). Most leží převážně na katastru Klů, i když "za svůj" ho bere především obec Obříství. Katastrální hranice totiž vede osou starého koryta Labe, které leželo jižněji. Při pěším pohybu po silnici I/9 je třeba dbát velké opatrnosti vzhledem k vysoké rychlosti jízdy většiny řidičů. Na Štěpánském i dalších navazujících inundačních mostech na pravém břehu chodce chrání svodidla, mimo mosty je však vystaven atakům projíždějících vozidel.
Ivan Grisa, 2.2. 2011
historie

Štěpánský most přes Labe

Příhodná poloha v blízkosti labského brodu a nivy, zúžené okolním terénem, vedla ke vzniku přívozu, připomínaného poprvé v 15. století. Název dostal údajně po převozníkovi Štěpánovi. Přechod přes řeku střežila nedaleká tvrz Libiš (viz heslo). Existence přívozu v těchto místech má dokládat i pověst o konfliktu svatého Vojtěcha s pohanskými převozníky, který připomíná balvan uprostřed kaple v nedalekém hájku. Přívoz byl důvodem ke vzniku dodnes slavné restaurace Na Štěpáně, která vznikla jako formanská krčma. Ani stavba císařské silnice z Prahy do Mělníka, která nahradila původní cestu, nevedla k náhradě přívozu mostem. Dřevěné mostní objekty překračovaly jen koryta stok a potoků na pravém (kelském) břehu Labe. Až regulace řeky, prováděná počátkem 20. století (viz též heslo zdymadlo Obříství), umožnila stavbu pevného spojení obou břehů. V letech 1910–12 byl postaven ocelový most, který je pozoruhodný použitým uspořádáním…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://www.obristvi.cz/stepan_most.htm a http://www.izdoprava.cz/view.php?nazevclanku=stepansky-most-v-obristvi-je-chranenou-technickou-pamatkou&cisloclanku=2009030027, 2.2. 2011

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Kly

Místa v okolí

 Libiš
 zdymadlo Obříství
 morový sloup
 Obříství
 vodárenská věž
 socha sv. Markéty
 evangelický kostel
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Ondřeje
 Chlumín
 kaple sv. Vojtěcha
 morový sloup
 železniční most
 kaple
 zdymadlo Lobkovice
 zdymadlo Hadík
 kostel sv. Mikuláše
 Valdštejnský lis
 Lobkovice
 kaple Panny Marie
 Zoopark Zelčín
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Víta
 barokní brána
 fara
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Anny
 Kozly
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Hořín
 Stará škola
 Hláska
 Pražská brána
 Mělník
 Liblice
 socha Karla IV.
 vila Karola
 kostel sv. Václava
 myslivna
 kaplička
 kaple
 židovský hřbitov
 Neuberk
 kostel sv. Jiljí
 Jiřice
 Byšice
 kostel sv. Havla
 Odolena Voda
 kostel sv. Klimenta
 kaple
 Panenské Břežany
 Kostelec nad Labem
 radnice
 kaple sv. Jána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Jenišovice
 kaplička
 kaple
 kaple sv. Anny
 Panenské Břežany
 kaple
 Baštěk
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple
 Mratín
 Měšice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 kaple
 Dolní Beřkovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 kaple Panny Marie
 zvonice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vodochody
 Sluhy
 Pakoměřice
 Veltrusy
 kaple sv. Vojtěcha
 Drasty
 Košátky
 kamenný milník
 Brázdim
 socha Krista
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Řepín
 Chvatěruby
 Velenec
 Horní Beřkovice
 Jevín
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 kostel sv. Václava
 Liběhrad
 socha sv. Václava
 Zdiby
 Klecany
 Bosyně
 Klácelka
 Harasov
 Cihelka
 Čertovy hlavy
 Kralupy nad Vltavou
 Přemyšlení
 ozubené kolo
 kostel sv. Ondřeje
 pomník Georga Karse
 socha Promethea
 kaplička sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Pravý Hradec
 Nelahozeves
 socha Švejka
 Tryskovice
 synagoga
 hřbitovní kaple
 Miškovice
 Hostibejk
 hřbitovní kříž
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Sazená
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Václava
 kříž na Stínadlech
 Levý Hradec
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Hlavenec
 Brnky
 kostel sv. Klimenta
 fara
 synagoga
 Roztoky
 mariánský sloup
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Matouše
 Dřevčice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kaple bl. Podivena
 Brandýs nad Labem
 Vrábí
 Zámecký pivovar
 Řivnáč
 Minice
 kostel sv. Václava
 Boumova chata
 Stránka
 Úholičky
 evangelický kostel
 Ostrov u Záp
 Stránka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Michala
 špejchar
 kaple sv. Gotharda
Základní informace místa
ID místa: 9711
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama