Socha stávala od roku 1756 u silnice mezi Uhy a Chržínem. Dochoval se pouze podstavec. Ten byl po r. 2003 restaurován. Na něj vytvořena nová socha z pískovce. R. 2010 slavnostně odhalena. Autory jsou Pavel a Markéta Kytkovi z restaurátorského ateliéru.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v obci Uhy v okrese Kladno.
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Uhy najdeme ve Středočeském kraji, v okrese Kladno. Leží 3 km východně od Velvar a 7 km severně od Kralup nad Vltavou. Severně od obce vede silnice č. 16, spojující Mělník se Slaným. Nad obcí se rozkládá velké zásobníkové pole, skladující zásoby ropy pro české rafinerie. Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází v centru obce u malého rybníčku, mírně nad silnicí spojující Uhy s Chržínem a Sazenou.
Pavel Vítek, 5.12. 2021
popis

Socha sv. Jana Nepomuckého stávala od roku 1756 u silnice mezi Uhy a Chržínem v blízkosti staré formanské cesty z Chržína do Velvar. Z této sochy se však dochoval pouze podstavec. Ten byl po roce 2003 restaurován a na něj byla vytvořena nová socha sv. Jana Nepomuckého. Socha byla vytvořena z přírodního pískovce. V červenci roku 2010 byla socha slavnostně odhalena na místě, kde stojí i v současné době. Autory sochy jsou Pavel a Markéta Kytkovi z restaurátorského ateliéru v Sazené.

Pavel Vítek – zdroj: informace na tabuli u sochy, 5.12. 2021

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Uhy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16103
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama