Barokní kostel sv. Ondřeje vznikl přestavbou pův. pozdně románského kostela (1188). V roce 1734 byl barokně přestavěn, z románského kostela byla zachována jen věž. Roku 1856 byl kostel i s věží upraven do současné podoby. Kostel patří mezi národní kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Ondřeje
Pohled na kostel sv. Ondřeje od západu
© Ilja Smetana, 05/2012
Jednolodní obdélný kostel s původní románskou čtyřhrannou věží. Pravoúhlý presbytář, valeně sklenutý se stýkajícími se lunetami, nad triumfálním obloukem je freska Ukřižování (1735). Po jižní straně kostela je obdélná sakristie, polygonální vížka a obdélný přístavek. Průčelí kostela je s trojúhelným štítem a portálem. Loď s valenou klenbou, dřevěnou tříramennou kruchtou, uprostřed dvoupatrovou, a dřevěnou barokní oratoří. Hlavní oltář je z poloviny 18. století, kazatelna s reliéfní figurální výzdobou a dvě zpovědnice jsou rokokové. V lodi jsou tři oltáře z konce 19. století, na klenbě nové nástěnné malby. Renesanční figurální náhrobník, na jižní vnější straně kostela znakový náhrobník z roku 1697.
E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 17.9. 2012
historie

Barokní kostel sv. Ondřeje vznikl přestavbou původního, pozdně románského kostela, který zde stál již v roce 1188. V roce 1734 byl barokně přestavěn, z románského kostela byla zachována jen věž. Roku 1856 byl kostel i s věží upraven do současné podoby. Původně farní kostel, dnes pobočkou římskokatolické farnosti Skalná. Kostel patří mezi národní kulturní památky ČR.

Ilja Smetana, 21.5. 2012

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Luby

Místa v okolí

 Luby
 Luby
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 Skalná
 vodní nádrž Horka
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Šibeniční vrch
 Kapellenberg
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 kostel sv. Mikuláše
 Soos
 Doubrava
 Doubravský pramen
 Kraslice
 Lítov
 Bad Elster
 minerální pramen
 Hartenberg
 Kopaniny
 Boučí
 Kaceřov
 Goethovy skalky
 kostel sv. Vavřince
 Hartoušovské mofety
 Hazlov
 Podhradí
 Olověný vrch
 Neuberg
 Podhradí
 Rusov
 Poustka
 Jindřichovice
 Háj u Aše
 kostel sv. Olgy
 fara
 Favorit
 metorologický sloup
 vysoká pec
 Medard
 Ostroh
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 Libá (Liebenstein)
 Arnoltov
Kontaktní informace
Kostelní ul.
357 31 Luby
Tel: (+420) 777 339 272
http://www.farnostskalna.cz
farnost@farnostskalna.cz
Základní informace místa
ID místa: 10847
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama