Barokní kostel sv. Ondřeje vznikl přestavbou pův. pozdně románského kostela (1188). V roce 1734 byl barokně přestavěn, z románského kostela byla zachována jen věž. Roku 1856 byl kostel i s věží upraven do současné podoby. Kostel patří mezi národní kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Ondřeje
Pohled na kostel sv. Ondřeje od západu
© Ilja Smetana, 05/2012
Jednolodní obdélný kostel s původní románskou čtyřhrannou věží. Pravoúhlý presbytář, valeně sklenutý se stýkajícími se lunetami, nad triumfálním obloukem je freska Ukřižování (1735). Po jižní straně kostela je obdélná sakristie, polygonální vížka a obdélný přístavek. Průčelí kostela je s trojúhelným štítem a portálem. Loď s valenou klenbou, dřevěnou tříramennou kruchtou, uprostřed dvoupatrovou, a dřevěnou barokní oratoří. Hlavní oltář je z poloviny 18. století, kazatelna s reliéfní figurální výzdobou a dvě zpovědnice jsou rokokové. V lodi jsou tři oltáře z konce 19. století, na klenbě nové nástěnné malby. Renesanční figurální náhrobník, na jižní vnější straně kostela znakový náhrobník z roku 1697.
E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 17.9. 2012
historie

Barokní kostel sv. Ondřeje vznikl přestavbou původního, pozdně románského kostela, který zde stál již v roce 1188. V roce 1734 byl barokně přestavěn, z románského kostela byla zachována jen věž. Roku 1856 byl kostel i s věží upraven do současné podoby. Původně farní kostel, dnes pobočkou římskokatolické farnosti Skalná. Kostel patří mezi národní kulturní památky ČR.

Ilja Smetana, 21.5. 2012

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Luby

Místa v okolí

 Luby
 Luby
 Neuhaus
 Skalná
 Skalná
 Šibeniční vrch
 Kapellenberg
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Doubrava
 Doubravský pramen
 Kraslice
 Lítov
 Bad Elster
 Minerální pramen
 Hartenberg
 Kopaniny
 Boučí
 Kaceřov
 kostel sv. Vavřince
 Goethovy skalky
 Hazlov
 Podhradí
 Neuberg
 Olověný vrch
 Podhradí
 Rusov
 Jindřichovice
 Poustka
 Háj u Aše
 kostel sv. Olgy
 fara
 Favorit
 metorologický sloup
 vysoká pec
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 Libá (Liebenstein)
 Arnoltov
Kontaktní informace
Kostelní ul.
357 31 Luby
Tel: (+420) 777 339 272
http://www.farnostskalna.cz
farnost@farnostskalna.cz
Základní informace místa
ID místa: 10847
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama