Město původně opevněno palisádami a příkopy. Kamenné hradby doloženy 1379. Pozdně got. opevnění postavil 1525–7 Štěpánek Netolický, dále zdokonalováno, naposledy dobýváno císařskými 1620–22. Od 18. stol. degradovalo, koncem 19. stol. zčásti zbořeno.
Hlavní obrázek místa
Hradecká brána od východu
© Ivan Grisa, 04/2006
Opevnění lze s výjimkou jihovýchodní části u pivovaru celé obejít podél Zlaté stoky a zámeckým parkem. Brány běžně nepřístupné.
Ivan Grisa , 6.4. 2009
popis

Hradby obklopují obvod středověkého města ve vejčitém tvaru, daném průběhem Zlaté stoky a bývalého zámeckého parku (původně bažin západně od města). Zachovány tři funkční brány – Budějovická na severozápadě, Hradecká na východě a Svinenská s vnější Novohradskou na jihu. Bývalou Břilickou bránu pohltila spojovací chodba mezi zámkem a farním kostelem. Všechny byly původně vybaveny padacími mosty. Svinenská a Novohradská brána se dochovaly ve vrcholně renesanční podobě, Budějovická vznikla v pozdní renesanci, Hradecká přestavěna 1875. Všechny jsou součástí sousedících objektů.

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., díl 7, strany 696, Libri 2008, 6.4. 2009

historie

Městské opevnění v Třeboni

Město původně opevněno palisádami a příkopy. Kamenné hradby doloženy 1379 a 1395, v letech 1422 a 1423 odolalo husitům. Pozdně gotické opevnění postavil 1525–27 na příkaz Petra z Rožmberka Štěpánek Netolický, dále zdokonalováno v průběhu 16. i na počátku 17. století, naposledy dobýváno císařskými 1620–22. Od 18. stol. degradovalo, část parkánů se změnila v zahrádky. Koncem 19. stol. zčásti zbořeno, v okolí pivovaru bašty novogoticky upraveny. Třeboň je pravděpodobně jediným městem u nás, které má zachovány všechny městské brány.

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., díl 7, strany 695-6, Libri 2008, 6.4. 2009

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Třeboň

Místa v okolí

 Třeboň
 dům U koníčka
 radnice
 mariánský sloup
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 vodárenská věž
 kaple sv. Víta
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 Fuglhaus, Flughaus
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Václava
 Jemčina
 Stráž nad Nežárkou
 Chlum u Třeboně
 Ledenice
 boží muka
 Nový Dvůr
 Provod, Prochod
 radnice
 pranýř
 Borovany
 kamenný most
 boží muka
 Lásenice
 ZOO Dvorec
 Trocnov
 Švamberk
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
Základní informace místa
ID místa: 7645
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama