Město původně opevněno palisádami a příkopy. Kamenné hradby doloženy 1379. Pozdně got. opevnění postavil 1525–7 Štěpánek Netolický, dále zdokonalováno, naposledy dobýváno císařskými 1620–22. Od 18. stol. degradovalo, koncem 19. stol. zčásti zbořeno.
Hlavní obrázek místa
Hradby - Třeboň
© Robert Šebl, 05/2008
Opevnění lze s výjimkou jihovýchodní části u pivovaru celé obejít podél Zlaté stoky a zámeckým parkem. Brány běžně nepřístupné.
Ivan Grisa , 6.4. 2009

  historie

  Městské opevnění v Třeboni
  Město původně opevněno palisádami a příkopy. Kamenné hradby doloženy 1379 a 1395, v letech 1422 a 1423 odolalo husitům. Pozdně gotické opevnění postavil 1525–27 na příkaz Petra z Rožmberka Štěpánek Netolický, dále zdokonalováno v průběhu 16. i na počátku 17. století, naposledy dobýváno císařskými 1620–22. Od 18. stol. degradovalo, část parkánů se změnila v zahrádky. Koncem 19. stol. zčásti zbořeno, v

  Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., díl 7, strany 695-6, Libri 2008, 6.4. 2009

  popis

  Hradby obklopují obvod středověkého města ve vejčitém tvaru, daném průběhem Zlaté stoky a bývalého zámeckého parku (původně bažin západně od města). Zachovány tři funkční brány – Budějovická na severozápadě, Hradecká na východě a Svinenská s vnější Novohradskou na jihu. Bývalou Břilickou bránu pohltila spojovací chodba mezi zámkem a farním kostelem. Všechny byly původně vybaveny padacími mosty.

  Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., díl 7, strany 696, Libri 2008, 6.4. 2009
  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Třeboň

  Místa v okolí

   Třeboň
   mariánský sloup
   radnice
   dům U koníčka
   pivovar
   kostel sv. Jiljí
   vodárenská věž
   kaple sv. Víta
   rybník Rožmberk
   Lomnice nad Lužnicí
   Fuglhaus, Flughaus
   Zvíkov u Lišova
   kostel sv. Václava
   Jemčina
   Stráž nad Nežárkou
   Chlum u Třeboně
   Ledenice
   boží muka
   Nový Dvůr
   Provod, Prochod
   radnice
   pranýř
   Borovany
   boží muka
   kamenný most
   Lásenice
   ZOO Dvorec
   Trocnov
   Švamberk
   Ostrolovský Újezd
   Újezdec
  Základní informace místa
  ID místa: 7645
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: brána, opevnění
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 18.5.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama