Betonový obloukový most z let 1934–5 (Ing. arch. Adolf Benš) přes údolí Ohře na západním konci starého města nahradil řetězový most, postavený 1834–6 (Ing. L. Wöllner). Proti svému předchůdci svým masivním zjevem negativně ovlivnil panorama města.
Hlavní obrázek místa
Návodní strana mostu z levého břehu pod hradem
© Ivan Grisa 11/2009
Most najdeme na západním okraji starého města, nabízí "klasický" pohled na loketský hrad. Přímo pod jeho levobřežním obloukem najdete chlívek koz kamerunských, které se mají starat o údržbu porostu pod hradem, pochutnávají si však i na výpěstcích pana faráře a občas vyrážejí na výlety mimo svou ohradu. V zájmu zachování jejich zdraví a života je ničím nepřikrmujte!
Ivan Grisa, 21.11. 2009
historie

Silniční most přes Ohři v Lokti

Poloha Lokte na ostrohu, obkrouženém hlubokým údolím Ohře, vedla k tomu, že město jako jedno z mála v českých zemích bylo komunikačně prakticky slepé. Západním směrem nevedla z náměstí žádná cesta. To se ukázalo jako nevýhodné poté, co se císařská silnice z Chebu do Karlových Varů městu roku 1720 vyhnula. Snaha o její přeložení přes město byla korunována úspěchem až roku 1836, kdy se po dvou letech stavby podařilo dokončit nejvyšší řetězový most v dnešním Česku a silnice tak mohla vést přímo přes loketské náměstí. Přípravné práce začaly roku 1829, základní kámen byl položen o pět let později. Při svém otevření most dostal jméno po císaři Ferdinandu I. (V.), téhož roku korunovaném na českého krále. Návrh vypracoval Ing. L. Wöllner, stavbu provedla firma K. Jelínka. Most byl výjimečný zejména svou výškou nad hladinou, která činila přibližně 20 m a byla ze všech českých řetězových mostů největší. Rozpětí mezi oběma pilíři činilo 67,6 m.…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 21.11. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Loket
 radnice
 městské hradby
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Těšovice
 kostel sv. Kunhuty
 Krudum
 statek Bernard
 Doubí
 kostel sv. Jiří
 Hard
 Lipnice
 kostel sv. Linharta
 evangelický kostel
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 radnice
 mariánský sloup
 hornické muzeum
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Diana
 Plikenštejn
 Týn
 Krásenský vrch
 vyhlídka Karla IV.
 Sedlec
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Dalovice
 Děpoltovice
 Dalovice
 Kostelní Bříza
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Boučí
 Hartenberg
 boží muka
 Arnoltov
 popraviště
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Nejdek
 Pluhův bor
 Jindřichovice
 Rusov
 Javorná
 Šibeniční vrch
 Hájek
 kostel sv. Martina
 Kager, Starý zámek
 Favorit
 smírčí kříž
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 Ostrov
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8543
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama