Betonový obloukový most z let 1934–5 (Ing. arch. Adolf Benš) přes údolí Ohře na západním konci starého města nahradil řetězový most, postavený 1834–6 (Ing. L. Wöllner). Proti svému předchůdci svým masivním zjevem negativně ovlivnil panorama města.
Hlavní obrázek místa
Návodní strana mostu z levého břehu pod hradem
© Ivan Grisa 11/2009
Most najdeme na západním okraji starého města, nabízí "klasický" pohled na loketský hrad. Přímo pod jeho levobřežním obloukem najdete chlívek koz kamerunských, které se mají starat o údržbu porostu pod hradem, pochutnávají si však i na výpěstcích pana faráře a občas vyrážejí na výlety mimo svou ohradu. V zájmu zachování jejich zdraví a života je ničím nepřikrmujte!
Ivan Grisa, 21.11. 2009
historie

Silniční most přes Ohři v Lokti

Poloha Lokte na ostrohu, obkrouženém hlubokým údolím Ohře, vedla k tomu, že město jako jedno z mála v českých zemích bylo komunikačně prakticky slepé. Západním směrem nevedla z náměstí žádná cesta. To se ukázalo jako nevýhodné poté, co se císařská silnice z Chebu do Karlových Varů městu roku 1720 vyhnula. Snaha o její přeložení přes město byla korunována úspěchem až roku 1836, kdy se po dvou letech stavby podařilo dokončit nejvyšší řetězový most v dnešním Česku a silnice tak mohla vést přímo přes loketské náměstí. Přípravné práce začaly roku 1829, základní kámen byl položen o pět let později. Při svém otevření most dostal jméno po císaři Ferdinandu I. (V.), téhož roku korunovaném na českého krále. Návrh vypracoval Ing. L. Wöllner, stavbu provedla firma K. Jelínka. Most byl výjimečný zejména svou výškou nad hladinou, která činila přibližně 20 m a byla ze všech českých řetězových mostů největší. Rozpětí mezi oběma pilíři činilo 67,6 m.…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 21.11. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Loket
 radnice
 městské hradby
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Těšovice
 Krudum
 statek Bernard
 Doubí
 kostel sv. Jiří
 Hard
 Lipnice
 evangelický kostel
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 radnice
 mariánský sloup
 hornické muzeum
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Diana
 Plikenštejn
 Týn
 Krásenský vrch
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Dalovice
 Děpoltovice
 Dalovice
 Kostelní Bříza
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Nová Ves
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Boučí
 Hartenberg
 boží muka
 Arnoltov
 popraviště
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Nejdek
 Jindřichovice
 Rusov
 Javorná
 Šibeniční vrch
 Hájek
 kostel sv. Martina
 Kager, Starý zámek
 Favorit
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 Ostrov
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8543
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama