Kyšperk

Supí hora, Geiersberg; Unčín
Zřícenina gotického hradu založeného za Jana Lucemburského. První zmínka z roku 1319. Později patřil pražskému arcibiskupství. V roce 1526 vyhořel a nebyl již obnoven. Zachovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby a část obytné věže na předhradí.
Hlavní obrázek místa
Zbytky jádra hradu
© Filip Matoušek 11/2002
Rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka je možné nalézt nedaleko města Krupky a dostanete se sem snadno po modré turistické značce od zastávky vlaku. Dochovalo se několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.
Filip Matoušek, 28.5. 2002
popis

Značně rozsáhlý hrad byl tvořen trojdílnou dispozicí. Její první část stávala ve svahu při vstupní cestě, ústící do hranolové branské věže v západním boku protáhlého předhradí, dodnes obsahujícího zbytky několika hospodářských budov. Odtud bylo možné pokračovat k severu, kde se nad čelním příkopem na skále vypínalo hradní jádro, oddělené další, dnes zcela zaniklou hradební zdí. Jádro obsahovalo hranolovou obytnou věž, z níž se dodnes dochovaly zaklenuté suterénní prostory, a zřejmě další dvě palácová křídla – tvořilo tedy blokovou dispozici. Další mohutná obytná věž vznikla při přestavbě hradu na konci 14. století při východním okraji předhradí a její zbytek je v současnosti spolu s obvodovou hradbou předhradí nejzachovalejší částí hradu. Naopak zcela zaniklá a poněkud diskutabilní je předpokládaná okrouhlá věž, která snad stávala severně před hradem na skále jako ochrana přístupové cesty.

© Kol. (in Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy), 20.1. 2006

historie

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Roku 1330 prodali páni z Bergova Kyšperk pražskému biskupovi Janu IV. z Dražic, za nějž zde byly provedeny první významnější stavební úpravy, archeologicky doložené. Až na konci 14. století za arcibiskupa Jana z Jenštejna, který se sem poté roku 1393 uchýlil do ústraní před hněvem krále Václava IV., došlo k velké přestavbě hradu, při níž vznikla východní velká obytná věž a dosud blíže nelokalizovaná kaple a bylo upraveno i jádro hradu. Písemné prameny uvádějí, že celkové náklady spojené s těmito pracemi dosáhly tehdy značné sumy 1500 kop českých grošů. Ve 20. letech 15. století se hrad stal šlechtickým majetkem a roku 1428 se jej neúspěšně pokusilo dobýt husitské vojko. O pět let později hrad dobyl pověstný husitský válečník Jakoubek z Vřesovic, který za husitských válek značně…  číst dále

© Kol. (in Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy), doplněno redakcí, 20.1. 2006

pověsti

Zakletí starci

Každých sto let se na hradě objeví přízraky šesti zakletých kmetů, čekajících na své vysvobození. Při té příležitosti se také hrad zjeví ve své bývalé slávě a lesku. Každý stařec sedí v samostatné komnatě u krbu a v sedmém sále jsou dva staří hostitelé, jeden z nich v šarlatovém plášti a druhý v bílém rouchu s krvavou skvrnou na prsou. Kdo by je chtěl vysvobodit, musí jim jistým obřadným způsobem poděkovat za pohostinství. Dosud se tak nestalo, a tak se oba starci – hostitelé pokaždé změní v černé supy a vyletí oknem hradu do noci. Hrad se pak s rachotem změní opět v nynější ruiny.

Labyrintem tajemna (M.Stejskal), 14.1. 2005

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Unčín

Místa v okolí

 Juchtová kaple
 Chlumecká kaple
 Francouzský pomník
 hromadný hrob
 Starý dvůr
 Ruský pomník
 kostel sv. Anny
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 Krupka
 kaple sv. Wolfganga
 štola Starý Martin
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 Chlumec
 Jubilejní pomník
 evangelický kostel
 radnice
 židovský hřbitov
 Pruský pomník
 bývalá pošta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Valentina
 Doubravská Hora
 obecní studna
 Hadí lázně
 nádražní budova
 kostel sv. Alžběty
 synagoga
 Seumeho kaple
 divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 Letná
 radnice
 Škvárovník
 hotel Prince de Ligne
 Střížovický vrch
 dům Zlatý kříž
 Teplice
 kostel sv. Josefa
 Habrovice
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Václava
 Krásný Les
 kostel sv. Josefa
 Císařská rozhledna
 Nový zámek Trmice
 Klíšský dvůr
 Špičák
 evangelický kostel
 kaple
 Velvěty
 Hliňany
 Lbín
 Košťany
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 nemocnice
 Pieta
 Přemyslův pomník
 evangelický kostel
 Lauenstein
 Paradies
 městské lázně
 kostel sv. Vavřince
 městské museum
 městské divadlo
 kostel apoštola Pavla
 Hradiště
 popraviště
 kostel Všech Svatých
 Tuchlov
 Křemýž
 Větruše
 Erbenova vyhlídka
 kombinovaný most
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 železniční most
 Benešův most
 Zabrušany
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kaple sv. Anny
 Mariánský most
 kostel Vzkříšení
 ZOO Ústí nad Labem
 luterský kostel
 Libouchec
 kostel sv. Barbory
 Masarykova zdymadla
 Schönstein
 kostel sv. Kateřiny
 Vaňovský vodopád
 Střekovská vyhlídka
 Střekov
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Vrkoč
 hrobka rodiny Botschen
 kostel sv. Anny
 sloup s Pietou
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Floriána
 Světec
 Nová Ves
 evangelický kostel
 Krásné Březno
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Duchcovský viadukt
 kostel sv. Martina
 Tiské stěny
 kostel sv. Josefa
 Duchcov
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Radejčín
 průmyslový vodovod
 vodojem
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
 Libochovany
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 197
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama