Areál bývalého cínového dolu Vilém a úpravny rudy v Krásně upravený v letech 1994–2004 na museum, připomínající rudné a uhelné hornictví na Sokolovsku. Zahrnuje několik interiérových i exteriérových exposic včetně možnosti jízdy umělou důlní chodbou.
Hlavní obrázek místa
Šachetní budova s těžní věží od jihu
© Ivan Grisa 08/2009
Museum se nachází v severní části Krásna. Příjezd od silnice Horní Slavkov - Krásno odbočením do Cínové ulice, poté asi 400 m dolů údolím. Vlevo viditelné exponáty zejména kolejové dopravy a těžní věž, pokladnu a vstupní exposici však hledejte vpravo, v budově někdejší třídírny.
Ivan Grisa, 3.9. 2009
historie

Hornické museum v Krásně

Dnešní město Krásno vzniklo v místech hornické osady, zmíněné poprvé roku 1241 v kronice Bartholomea Angelica. Roku 1355 bylo povýšeno na městečko, 1529 na horní město. Bohatá cínová ložiska přispívala rozvoji bečovského panství, roku 1547 zabaveného za účast na prvním stavovském povstání Pluhům z Rabštejna králem Ferdinandem I. Výkyvy v poptávce po kovu i válečné události způsobovaly střídání období rozvoje a úpadku města. Na přelomu 18. a 19. století se stát pokusil doly uživit, aby získal nerušený přístup ke strategické surovině. Tato situace se během 20. století zopakovala za II. světové války a za studené války. Definitivní konec těžby cínu přišel po otevření československé ekonomiky po roce 1990. Důl Vilém vznikl jako státní koncem 18. století. Komplex zahrnoval kromě vlastního hlubinného dolu i úpravnu rudy. Současné budovy pocházejí převážně z 20.–40. let 20. století. Od otevření nedalekého dolu Stannum v druhé polovině…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky Krajského musea Karlovarského kraje, 3.9. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Krásno

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Krudum
 popraviště
 kostel sv. Mikuláše
 Pluhův bor
 Plikenštejn
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 Loket
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
 kaple sv. Siarda
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Doubí
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 boží muka
 Poutnov
 Těšovice
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Hard
 židovský hřbitov
 statek Bernard
 Diana
 Kostelní Bříza
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Víta
 Smraďoch
 Kostelní Bříza
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 evangelický kostel
 Rankovice
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 Kladský rybník
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 mariánský sloup
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Urbana
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Mlýnská kolonáda
 Kladská
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Floriána
 Goethova vyhlídka
 kaple sv. Kříže
 Arnoltov
 Sedlec
 radnice
 Toužim
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 panský dům
 Lipnice
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Andělská Hora
 kostel sv. Jiljí
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Kynžvart
 Týn
 pramen Richard
 Šemnická skála
 Kynžvart
 Skalky skřítků
Kontaktní informace
Krajské muzeum Sokolov
pobočka Hornické muzeum Krásno
Cínová 408
357 47 Krásno
Tel: 352 688 740
http://www.volny.cz/muzeumsokolov
muzeum@omks.cz
Základní informace místa
ID místa: 8223
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama