Přírodní památky Klepec I a Klepec II vyhlášené v roce 1977 ochraňují bizarní obrovský, 8 m vysoký a 11 m dlouhý blavan z hrubozrnné říčanské žuly a řadu dalších menších. U jednoho z nich se r. 1844 konal tábor selského lidu bojujícího za lepší životní podmínky.
Hlavní obrázek místa
Balvan zvaný Slouha, Klepec I.
© Jiří Čížek 04/2006
Nedaleko vesnice Přišimasy se nalézá krásné místo na výlet. Zčásti zalesněný denudační hřbet budovaný granodiority (hrobozrnná žula). Na samém vrcholu se rozkládá přírodní památka Klepec I a kousek po cestičce mezi poli Klepec II. Naleznete zde jak obrovský 8 m vysoký a přes 11 m dlouhý balvan se žlábkovými rýhami na stěnách, tak i skupinku dalších rozesetých velkých balvanů, ve kterých jsou zvětráváním vyvinuté skalní mísy, prohlubně a další útvary. Ten první největší z nich dostal jméno Slouha, snad proto, že tvarem připomíná shrbený hřbet služebníka. (denudace - obnažování podložních pevných hornin nebo snižování povrchu, pozn. red.)
Vlky, 8.4. 2006
turistické

Zatopené lůmky obklopené mokřadní vegetací poskytují v oblasti Klepec II vhodné podmínky pro růst vzácné bublinatky jižní (utricularia australis), která je uváděna v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR jako druh vyžadující další pozornost. Ze živočichů jsou tu zastoupeny některé ohrožené druhy. Patří mezi ně lejsek šedý (muscicapa striata), který zde byl vypozorován v rodině se třemi mláďaty v křovitém porostu při severní hranici Klepce. Dalším ohroženým druhem je užovka obojková (natrix natrix). Ta byla spatřena ve větším jezírku, jehož okolí jí skýtá vhodné příležitosti pro zimování. Přítomnost tohoto hada je nepřímým důkazem pro výskyt dalších obojživelníků.

Jan Psota ml., kronikář obce Hradešín, 22.12. 2007

Další texty turistické
historie

Vrch Klepec

Ocitli jsme se na vrchu Klepci ve výši 358 metrů nad mořem. Původ tohoto zvláštního jména nás zavádí až k holandskému slovu klippe, jež ve 14. století přešlo v německé klëp a znamenalo „svislé skály“ nebo „útesy“. Výška vrchu byla poprvé změřena v letech 1851–1852, kdy „Klepetz“ dosahuje triangulačního bodu 187,71 pařížských sáhů. Vrch zaujímá na ploše 7,4785 hektaru dvě oddělená území částečně v katastrálním území obce Přišimasy (Klepec I) a větším dílem v katastru obce Tismice – Limuzy (Klepec II). Pro zachování bizarních kamenů, které zde tvoří denudační zbytky větrající porfyrické říčanské žuly středočeského plutonu byl Klepec dne 29. listopadu 1977 vyhlášen Chráněným přírodním výtvorem, roku 2000 přejmenován na Přírodní památku. O Klepci se činí zmínka v historickém románu Čeňka Tondera „Před úsvitem”. Povídka je situována do prvních dnů roku 1741, kdy sedláci a rychtáři na zdejším panství již nechtěli snášet utlačování od…  číst dále

Jan Psota ml., kronikář obce Hradešín, 22.12. 2007

Další texty historie
pověsti

Zázračná bylina

Na Klepci prý roste divotvorná bylina zvaná „rosička”. Objeví se snad jen jednou ročně v pravé poledne. Na listech má pět kapek a kdo se jimi natře, prodlouží si věk.

Jan Psota ml., kronikář obce Hradešín, 22.12. 2007

Další texty pověsti
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Přišimasy

Místa v okolí

 děkanství
 kostel sv. Jiří
 morový sloup
 socha sv. Donáta
 Tismice
 kostel sv. Martina
 Tismice
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 Škvorec
 evangelický kostel
 fara
 Tuklaty
 Šember
 Doubravčice
 lom Na Plachtě
 Na Vinici
 Tuchoraz
 kostel sv. Martina
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Havla
 Podlipanské muzeum
 Husův kámen
 Lažany
 kaple sv. Václava
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Skalka
 Březí
 Na kostelíku - Lhota
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 Přistoupim
 Květnice
 Přistoupim
 Žák, zaniklá ves
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 kostel sv. Havla
 fara
 masné krámy
 starý špitál
 stará škola
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vojtěcha
 Kounice
 panská hospoda
 panská sýpka
 nový špitál
 špitál
 evangelický kostel
 lom Kaménka
 Vitice
 kostel sv. Václava
 Jirny
 kostel sv. Jiří
 Koloděje
 Královice
 Klučov
 hradiště Na Ptáčku
 Šance
 Tehov
 mariánský sloup
 Struhařov
 Říčany
 panský dům
 Lipany
 Kolovraty
 pomník osvoboditelům
 mlecí kameny
 kostel sv. Ondřeje
 křížový kámen
 kostel sv. Václava
 Stará pošta
 Konojedy
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Vojtěcha
 Lítožnice
 Myšlín
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 Čelákovice
 Uhříněves
 Zittův mlýn
 kaple sv. Václava
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Čertousy
 mohyla sv. Prokopa
 Štefánikova mohyla
 fara
 Strančice
 Dubeč
 Dubeč
 Třebovle
 Husův sbor
 morový sloup
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Benice
 kaple sv. Anny
 Třebovle
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Toušeň
 kostel sv. Václava
 Stránka
 Molitorov
 vodojem
 Dubeček
 kostel sv. Petra
 Ostrov u Záp
 Diblíkov
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 lom Velká Stráž
 Kostelní Střimelice
 Počernický rybník
 stodoly
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 Chvaly
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Dolní Počernice
 děkanství
 socha sv. Anny
 stará radnice
 kostel sv. Prokopa
 Kří
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 socha sv. Prokopa
 kamenný most
 geologická zahrada
 Berchtold
 Lechův kámen
 Radonice
 mlýn Bukačov
 Předboř
 Chlum
 Dobřejovice
 Modletice
 Mydlovar
 Vřesek
 Jenštejn
 vinořské hradiště
 zvonice
 Dřevčice
 Vrábí
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 Zámecký pivovar
 Brandýs nad Labem
 Nebřenice
 radnice
 Vinoř
 Velké Popovice
 městská zvonice
 Vinoř
 Petrkov
 kostel sv. Václava
 Štiřín
 dům ATIS
Základní informace místa
ID místa: 4114
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama