Tvrz v Petříkově se poprvé objevuje v písemných pramenech z roku 1439 a na počátku šestnáctého století byla zpustlá. Byla v držení drobných šlechticů z okolí a také novoměstských měšťanů. Zachoval se z ní val, příkop a tvrziště zarostlé lesem.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 08/2021
Tvrz stála na vršku jihozápadně od obce a do dnešních časů se z ní zachoval val, který spolu s příkopem obkroužil kruhové tvrziště. Zda byla tvrz vystavěna ze dřeva či kamene na maltu by odhalil archeologický průzkum. Dnes je tvrziště zarostlé lesem.
22.8. 2021
historie

Ves Petříkov, do roku 1854 původně Petrkov, je poprvé zaznamenána v roce 1405 v držení Heřmana z Petrkova. Další z držitelů Marek z Petrkova vystupuje v písemných pramenech jako svědek. S tvrzí se setkáváme poprvé v písemných pramenech roku 1439, kdy spadla jako odúmrť po smrti Štecha z Petrkova. Dědictví si ale nárokovala vdova po Mirkovi Mikšovi z Říčan Katruše, ale bylo doloženo, že Štech žije a tvrz je stále jeho majetkem. Roku 1460 byla v držení Mirka z Petrkova, ale již roku 1488 ji vlastnilo Nové Město pražské. Od něj ji koupil novoměstský měšťan Jan, který pak používal přídomek z Petrkova. Na počátku 16. století pravděpodobně tvrz zpustla a prameny hovoří o dvoře s valy. V letech 1507 až 1547 ves Petrkov opět patřila Novému Městu. Po Bílé Hoře ves zakoupil jako konfiskát Jiří Krejštejn z Krejštejna, který ji připojil k panství Velké Popovice. Na některých mapách je tvrziště…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - kolektiv,, 22.8. 2021

Komentáře

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Petříkov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15924
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama