Raně gotický kostel postaven koncem 13. století údajně na místě dřevěné kaple z r. 970, v 1. polovině 14. století přestavěn. Opakovaně opravován, v 18. století barokně upraven (přistavěna věž). Zvony z let 1509 a 1573, zařízení převážně novodobé, gotická socha Madony (cca 1500).
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Rodochrozit, 02/2013
Vystoupíme-li z vlaku v obci Strančice a půjdeme po silnici na jih, podejdeme dálnici D1 a dojdeme do obce Kunice. Obcí protéká Kunický potok, dříve zlatonosný. Asi uprostřed obce se tyčí její nejpozoruhodnější památka, gotický kostel sv. Máří Magdaleny. Hned vedle kostela je restaurace Na Staré faře. Podle názvu lze usuzovat, že se jedná o faru u kostela.
Rodochrozit, 28.2. 2013
popis

Jednolodní kostel obdélného půdorysu, se čtvercovým presbytářem a obdélnou sakristií v ose, s hranolovou věží v západním průčelí. Na jihu lodi zazděný lomený gotický portál bohatě profilovaný trojicí oblounů, okna jsou zakončena polokruhově, fasáda je členěna lizénami. Loď i podvěží mají valenou klenbu s lunetami, v západní části lodi je kruchta, triumfální oblouk je lomený, presbytář je sklenut jedním polem křížové žebrové klenby s jehlancovými konzolami, terčový svorník zdobí reliéf hlavy Ježíše Krista. Zařízení kostela je převážně novodobé, hlavní oltář pochází z roku 1885, návrh a obraz vytvořil Josef Scheiwl. Vzácnou památkou je pozdně gotická socha Madony, která byla vytvořena někdy kolem r. 1500.

Rodochrozit - Umělecké památky Čech 2., E. Poche a kol., Academia 1978; http://www.ricany.cz/farnost/showpage.php?name=kostelkunice; http://www.kunice.cz, 28.2. 2013

historie

Na místě dnešního kostela sv. Maří Magdaleny původně stávala dřevěná kaple, která byla dle nápisu v kostele (a záznamu v kronice) postavena již r. 970. Kromě tohoto pozdního nápisu však není existence kaple ničím doložena. Později, zřejmě ve 13. století, kapli nahradil románský kostel, v 1. polovině 14. století přestavěný na raně gotický. Kostel byl opravován v letech 1680 a 1728. Roku 1793 byl opraven znovu a byla postavená kostelní věž s cibulovou střechou. Při opravách byl kostel barokně upraven. Další opravy proběhly r. 1821, kdy byl také pořízen nový oltář, a dále v letech 1850, 1867 a 1884 (kdy byla klenba zpevněna železnými šlisnami, protože se ve zdech kostela objevily praskliny). Za 2. světové války byly německou armádou zrekvírovány oba zvony kostela – umíráček z r. 1509 (pravděpodobně dar pánů z rodu Slavatů) a velký bohatě zdobený zvon z r. 1573 ze známé pražské dílny Brikcího z Cimperka, se znakem…  číst dále

E.H. podle Umělecké památky Čech 2., E. Poche a kol., Academia 1978; http://www.ricany.cz/farnost/showpage.php?name=kostelkunice; http://www.kunice.cz, 28.2. 2013

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Kunice

Místa v okolí

 Berchtold
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Strančice
 Husův sbor
 křížový kámen
 Velké Popovice
 Chlum
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 lom Chlum
 Předboř
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Tehov
 Lojovice
 Petrkov
 Nebřenice
 Myšlín
 Mokřany
 dům ATIS
 Struhařov
 Štiřín
 Ježov
 mariánský sloup
 Říčany
 synagoga
 Pyšely
 Ládví
 Modletice
 Hrad u Čtyřkol
 Mandava
 Zlenice
 Kamenice
 Na výhledu
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Božešice
 lom Kaménka
 kostel sv. Martina
 Dobřejovice
 Ringhofferova hrobka
 Sulice
 kostel sv. Ondřeje
 Lštění
 Kolovraty
 mlecí kameny
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 Benice
 Březí
 kostel sv. Martina
 Kostelní Střimelice
 Skalka
 vyhlídkový gloriet
 kostel sv. Havla
 Zbořený Kostelec
 Průhonice
 Skalsko
 Lažany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 Hradové Střimelice
 lom Na Plachtě
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 synagoga
 Mrač
 Královice
 Mrač
 Mrač
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 Šance
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Obětní kameny
 židovský hřbitov
 Turyň
 evangelický kostel
 Štít
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 morový sloup
 Týnec nad Sázavou
 Škvorec
 Fantův mlýn
 Škvorec
 Radlík
 Doubravčice
 děkanství
 kostel sv. Anny
 Šember
 kostel sv. Jiří
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 Květnice
 Vidlákova Lhota
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 radnice
 Krásná Hora
 kostel sv. Jiljí
 Koloděje
 Zlatníky
 socha sv. Donáta
 Hodkovice
 kostel sv. Ludmily
 kostel Božího Těla
 Včelní hrádek
 kostel sv. Petra
 rozhledna na Pepři
 Lešany
 obecní kříž
 Dubeček
 sousoší Kosmonautů
 kaple sv. Kříže
 Dubeč
 Dubeč
 Klepec
 Žampašský most
 starý špitál
 štola sv. Josefa
 stará škola
 masné krámy
 Na kostelíku - Lhota
 Kozmice
 kaple se zvoničkou
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 Hostivař
 Lítožnice
 Kunratice
 boží muka
 Ostředek
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 Písnice
 Toulcův dvůr
 Chodovská tvrz
 Tismice
 Nový hrad
 Libuš
 Tismice
 Práče
 Tuchoraz
 kostel sv. Martina
 Záběhlice
 Záběhlice
 Teletínský lom
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 synagoga
 měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 Husův kámen
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Říčany
Masarykovo náměstí 70, 251 01 Říčany
Tel: 323 602 403
http://www.ricany.cz/farnost/showpage.php?name=kostelkunice
info@farnost.ricany.cz
Základní informace místa
ID místa: 11140
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama