Mohyla připomíná tragickou smrt politika a legionáře Milana Rastislava Štefánika 4. května 1919. Nechal ji postavit Sokol Mnichovice, slavnostní odhalení proběhlo 29. června 1919. Za nacistické okupace unikla mohyla pozornosti německých úřadů. Jedná se o první pomník M. R. Štefánikovi v Česku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2020
Mnichovice jsou poprvé uváděny v roce 1135, v roce 2000 byly povýšeny na město. Jsou snadno dostupné hromadnou dopravou, jak autobusem tak vlakem. Městem prochází červená a zelená turistická trasa, Mikešova cesta inspirovaná dílem Josefa Lady a okruh naučné stezky Krásné vyhlídky. Kromě této mohyly zde jsou další pamětihodnosti: kostel Narození Panny Marie a sloup se sochou Panny Marie na náměstí, barokní fara nad kostelem, socha svatého Jana Nepomuckého a velmi zajímavý Zittův mlýn na Struhařovském potoce.
18.1. 2020
historie

Mohyla připomíná tragickou smrt politika a legionáře Milana Rastislava Štefánika, který zahynul 4. května 1919 při havárii letadla u Ivanky pri Dunaji nedaleko Bratislavy. Mohylu nechal postavit Sokol Mnichovice a vybudoval ji zedník Jan Srba z kamenů, které našel v okolí. Slavnostní odhalení proběhlo 29. června 1919, tedy jen 53 dnů po tragické události, kterou připomíná. Na odhalení byli pozváni i prezident T. G. Masaryk a ministr národní obrany Václav Klofáč, oba se však omluvili a poslali místo sebe zdravici. Za nacistické okupace unikla mohyla pozornosti německých úřadů, pamětní desku, která dodnes na mohyle je, u sebe po dobu války ukrýval starosta místního Sokola Matěj Sinkule. Jedná se o jeden z nejstarších pomníků M. R. Štefánikovi v Československu a o nejstarší pomník této významné osobnosti v Česku.

Milan Caha (zdroj: informační tabule na místě), 18.1. 2020

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Mnichovice

Místa v okolí

 morový sloup
 fara
 Zittův mlýn
 Husův sbor
 Myšlín
 Struhařov
 kaple sv. Anny
 Chlum
 lom Chlum
 Strančice
 synagoga
 křížový kámen
 Berchtold
 Ježov
 židovský hřbitov
 Tehov
 Na výhledu
 mlecí kameny
 lom Kaménka
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Velké Popovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Kostelní Střimelice
 Lojovice
 synagoga
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 kostel sv. Václava
 Pyšely
 Předboř
 Lštění
 Skalka
 Mokřany
 mariánský sloup
 Hradové Střimelice
 Říčany
 Petrkov
 Nebřenice
 Lažany
 kostel sv. Jiří
 dům ATIS
 Štiřín
 Husův sbor
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 Ládví
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Březí
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Modletice
 kostel sv. Martina
 Božešice
 Kolovraty
 kostel sv. Ondřeje
 Kamenice
 Doubravčice
 lom Na Plachtě
 kostel sv. Havla
 Mandava
 Šember
 Mrač
 zvonice
 kostel sv. Petra
 Mrač
 kamenný most
 Mrač
 Dobřejovice
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Martina
 morový sloup
 kaple sv. Kříže
 děkanství
 starý špitál
 stará škola
 kostel sv. Jiří
 Benice
 Sulice
 masné krámy
 Krásná Hora
 pivovar
 evangelický kostel
 Škvorec
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 Zbořený Kostelec
 Královice
 socha sv. Donáta
 kaple sv. Prokopa
 Kozmice
 Klepec
 kostel Všech svatých
 vyhlídkový gloriet
 Uhříněves
 synagoga
 Šance
 Ostředek
 Květnice
 Průhonice
 Vidlákova Lhota
 Skalsko
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Čertova brázda
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Sázavou
 kostel Všech svatých
 Tismice
 Koloděje
 Tismice
 Tuchoraz
 Štít
 Fantův mlýn
 Obětní kameny
 Turyň
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 kostel sv. Petra
 Dubeč
 Dubeč
 Dubeček
 obecní kříž
 Lešany
 Vitice
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 synagoga
 sousoší Kosmonautů
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 měšťanský pivovar
 evangelický kostel
 Přistoupim
 Husův kámen
 Hostivař
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 Toulcův dvůr
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 Český Šternberk
Základní informace místa
ID místa: 14640
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama