Raně gotický kostel z konce 13. st. přest. barokně (cca 1690 a 1730) a novobarokně (1897). Jednolodní kostel s trojboce zakončeným závěrem a hranolovou věži (sakristie a oratoř) v koutě mezi lodí a závěrem. V jižním průčelí cenný raně gotický portál.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 22.4. 2010
Velké Popovice leží 2,5 km jižně od dálnice D1 (Exit 15) na silnici II/107 z Říčan do Týnce nad Sázavou. Kostel stojí ve středu Popovic ve svahu nad touto silnicí a levým břehem Mokřanského potoka. Kostel obklopuje vysoká ohradní zeď kolem bývalého hřbitova. Ten je zrušený, takže je vstupní brána obvykle uzamčena a kostel je přístupný pouze v době mše svaté (každou neděli v 8.30) případně příležitostně při konání kulturních akcí (koncerty apod). Z náměstíčka při kostele vede Farská ulice k rybníku, nad nímž jsou ve svahu terénní zbytky velkopopovické tvrze. Parkování je možné na zmíněném náměstíčku v těsné blízkosti kostela, pár kroků je také na autobusovou zastávku Velké Popovice – škola, kde staví linky z Prahy, Strančic a Kamenice.
6.12. 2010
popis

popis

Raně gotický kostel v Popovicích byl běžnou venkovskou orientovanou svatyní s obdélnou lodí a odsazeným presbytářem s předpokládaným mělkým trojbokým zakončením. K jižnímu průčelí byla do kouta mezi loď a presbytář vložena mírně obdélná sakristie tvořící přízemí hranolové zvonové věže, ve vyšších úrovních pravděpodobně dřevěné. Nároží byla armována kamennými kvádry, zdivo z hrubě opracovaných kamenných kvádrů na vápennou maltu kryla místy dochovaná vápenná omítka se stopami iluzivního rýsovaného kvádrování. Hlavní vstup byl veden od jihu kamenným lomeným portálem s vloženým tympanonem v archivoltě opřeným o konzolky, ostění je nezdobené, členěné pravoúhlým ústupkem. Obdobné portály ve Zlaté Koruně, Vyšším Brodě či Staronové synagoze v Praze se u nás vyskytují v poslední třetině 13. století, což umožňuje datovat vznik kostela do této doby. Loď kostela byla zřejmě plochostropá, nedochovaný závěr mohl být klenutý,…  číst dále

Zany, 6.12. 2010

historie

přehled dějin

Nejstarší písemná zpráva o Velkých Popovicích je z roku 1332, další zprávy přinášejí konfirmační knihy pražského arcibiskupství – na existenci kostela v nich nepřímo ukazuje údaj z roku 1357, který se zmiňuje o faráři z Popovic, stejně jako další údaje z let 1363 a 1364. Kostel je však staršího data, podle slohové analýzy dochovaných původních prvků jej P. Kroupa datuje do konce 13. století s možným přesahem do počátku století následujícího. V období vrcholné gotiky byl kostel vybaven nástěnnými malbami, vzhledem k jejich torzálnímu dochování je lze jen rámcově datovat do období kolem roku 1400. Po husitských válkách na zdejší faře působili utrakvističtí kněží, později luteránští. Roku 1641 velkopopovický statek koupili strahovští premonstráti, kteří zde vykonávali duchovní správu po dalších třicet let. Od roku 1671 je nahradili benediktini od sv. Mikuláše na Starém Městě Pražském, kterým patřily Velké Popovice až do zrušení…  číst dále

Zany, 5.12. 2010

Půdorys místa


© Pavel Kroupa: Ke stavebnímu vývoji kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Popovicích, Památky středních Čech 16/2/2002, Státní památkový ústav středních Čech v Praze, Praha 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Velké Popovice

Místa v okolí

 Velké Popovice
 Berchtold
 dům ATIS
 Předboř
 Lojovice
 Štiřín
 židovský hřbitov
 Mokřany
 Nebřenice
 synagoga
 Chlum
 Strančice
 lom Chlum
 kaple sv. Anny
 Ládví
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenice
 Mandava
 Husův sbor
 křížový kámen
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Božešice
 Ringhofferova hrobka
 Pyšely
 zvonice
 Štefánikova mohyla
 Sulice
 Modletice
 Tehov
 Ježov
 Myšlín
 Říčany
 mariánský sloup
 Dobřejovice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Skalsko
 Struhařov
 Zbořený Kostelec
 kostel sv. Martina
 Lštění
 kostel sv. Václava
 Na výhledu
 Husův sbor
 kostel sv. Havla
 Obětní kameny
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 vyhlídkový gloriet
 Turyň
 Benice
 Průhonice
 Radlík
 Týnec nad Sázavou
 lom Kaménka
 Mrač
 Mrač
 radnice
 Mrač
 mlecí kameny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ludmily
 kostel Božího Těla
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Březí
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Lešany
 Vidlákova Lhota
 Zlatníky
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 synagoga
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Hodkovice
 Štít
 Čejchanov
 Skalka
 Královice
 Komorní Hrádek
 Fantův mlýn
 židovský hřbitov
 Hradové Střimelice
 Šance
 Lažany
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 lom Na Plachtě
 Krásná Hora
 Dolní Břežany
 sousoší Kosmonautů
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Písnice
 kostel sv. Martina
 Kunratice
 obecní kříž
 evangelický kostel
 Květnice
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Petra
 Dubeček
 Škvorec
 morový sloup
 Škvorec
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Anny
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 Hostivař
 Kozmice
 Doubravčice
 kaple se zvoničkou
 Šember
 Teletínský lom
 Chodovská tvrz
 Libuš
 Švehlův mlýn
 Nový hrad
 Dolejší mlýn
 socha sv. Donáta
 Toulcův dvůr
 Ostředek
 Práče
 Klepec
 Záběhlice
 Střížkov
 Záběhlice
 Dolní Krč
 kaple sv. Anny
 Tismice
 Špulka
 Michelský dvůr
 Michelská vodárna
 Tismice
 Tuchoraz
 kostel sv. Pankráce
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost u kostela sv. Petra a Pavla v Říčanech
Masarykovo náměstí 70
251 01 Říčany
Tel: farář P. Konstantin Petr Mikolajek: 323 602 403; 777 647 123
http://www.ricany.cz/farnost/
info@farnost.ricany.cz
Základní informace místa
ID místa: 9150
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama