Raně gotický kostel z konce 13. st. přest. barokně (cca 1690 a 1730) a novobarokně (1897). Jednolodní kostel s trojboce zakončeným závěrem a hranolovou věži (sakristie a oratoř) v koutě mezi lodí a závěrem. V jižním průčelí cenný raně gotický portál.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 22.4. 2010
Velké Popovice leží 2,5 km jižně od dálnice D1 (Exit 15) na silnici II/107 z Říčan do Týnce nad Sázavou. Kostel stojí ve středu Popovic ve svahu nad touto silnicí a levým břehem Mokřanského potoka. Kostel obklopuje vysoká ohradní zeď kolem bývalého hřbitova. Ten je zrušený, takže je vstupní brána obvykle uzamčena a kostel je přístupný pouze v době mše svaté (každou neděli v 8.30) případně příležitostně při konání kulturních akcí (koncerty apod). Z náměstíčka při kostele vede Farská ulice k rybníku, nad nímž jsou ve svahu terénní zbytky velkopopovické tvrze. Parkování je možné na zmíněném náměstíčku v těsné blízkosti kostela, pár kroků je také na autobusovou zastávku Velké Popovice – škola, kde staví linky z Prahy, Strančic a Kamenice.
6.12. 2010
popis

popis

Raně gotický kostel v Popovicích byl běžnou venkovskou orientovanou svatyní s obdélnou lodí a odsazeným presbytářem s předpokládaným mělkým trojbokým zakončením. K jižnímu průčelí byla do kouta mezi loď a presbytář vložena mírně obdélná sakristie tvořící přízemí hranolové zvonové věže, ve vyšších úrovních pravděpodobně dřevěné. Nároží byla armována kamennými kvádry, zdivo z hrubě opracovaných kamenných kvádrů na vápennou maltu kryla místy dochovaná vápenná omítka se stopami iluzivního rýsovaného kvádrování. Hlavní vstup byl veden od jihu kamenným lomeným portálem s vloženým tympanonem v archivoltě opřeným o konzolky, ostění je nezdobené, členěné pravoúhlým ústupkem. Obdobné portály ve Zlaté Koruně, Vyšším Brodě či Staronové synagoze v Praze se u nás vyskytují v poslední třetině 13. století, což umožňuje datovat vznik kostela do této doby. Loď kostela byla zřejmě plochostropá, nedochovaný závěr mohl být klenutý,…  číst dále

Zany, 6.12. 2010

historie

přehled dějin

Nejstarší písemná zpráva o Velkých Popovicích je z roku 1332, další zprávy přinášejí konfirmační knihy pražského arcibiskupství – na existenci kostela v nich nepřímo ukazuje údaj z roku 1357, který se zmiňuje o faráři z Popovic, stejně jako další údaje z let 1363 a 1364. Kostel je však staršího data, podle slohové analýzy dochovaných původních prvků jej P. Kroupa datuje do konce 13. století s možným přesahem do počátku století následujícího. V období vrcholné gotiky byl kostel vybaven nástěnnými malbami, vzhledem k jejich torzálnímu dochování je lze jen rámcově datovat do období kolem roku 1400. Po husitských válkách na zdejší faře působili utrakvističtí kněží, později luteránští. Roku 1641 velkopopovický statek koupili strahovští premonstráti, kteří zde vykonávali duchovní správu po dalších třicet let. Od roku 1671 je nahradili benediktini od sv. Mikuláše na Starém Městě Pražském, kterým patřily Velké Popovice až do zrušení…  číst dále

Zany, 5.12. 2010

Půdorys místa


© Pavel Kroupa: Ke stavebnímu vývoji kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Popovicích, Památky středních Čech 16/2/2002, Státní památkový ústav středních Čech v Praze, Praha 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Velké Popovice

Místa v okolí

 Velké Popovice
 Petrkov
 Berchtold
 dům ATIS
 Předboř
 Lojovice
 Štiřín
 židovský hřbitov
 Mokřany
 Nebřenice
 synagoga
 Chlum
 Strančice
 lom Chlum
 kaple sv. Anny
 Ládví
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenice
 Mandava
 Husův sbor
 křížový kámen
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Božešice
 Ringhofferova hrobka
 Pyšely
 zvonice
 Štefánikova mohyla
 Sulice
 Modletice
 Tehov
 Ježov
 Myšlín
 Říčany
 mariánský sloup
 Dobřejovice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Skalsko
 Struhařov
 Zbořený Kostelec
 kostel sv. Martina
 Lštění
 kostel sv. Václava
 Na výhledu
 Husův sbor
 kostel sv. Havla
 Obětní kameny
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 vyhlídkový gloriet
 Turyň
 Benice
 Průhonice
 Radlík
 Týnec nad Sázavou
 lom Kaménka
 Mrač
 Mrač
 radnice
 Mrač
 mlecí kameny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ludmily
 kostel Božího Těla
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Březí
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Lešany
 Vidlákova Lhota
 Zlatníky
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 synagoga
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Hodkovice
 Štít
 Čejchanov
 Skalka
 Královice
 Komorní Hrádek
 Fantův mlýn
 židovský hřbitov
 Hradové Střimelice
 Šance
 Lažany
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 lom Na Plachtě
 Krásná Hora
 Dolní Břežany
 sousoší Kosmonautů
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Písnice
 kostel sv. Martina
 Kunratice
 obecní kříž
 evangelický kostel
 Květnice
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Petra
 Dubeček
 Škvorec
 morový sloup
 Škvorec
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Anny
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 Hostivař
 Kozmice
 Doubravčice
 kaple se zvoničkou
 Šember
 Teletínský lom
 Chodovská tvrz
 Libuš
 Švehlův mlýn
 Nový hrad
 Dolejší mlýn
 socha sv. Donáta
 Toulcův dvůr
 Ostředek
 Práče
 Klepec
 Záběhlice
 Střížkov
 Záběhlice
 Dolní Krč
 kaple sv. Anny
 Tismice
 Špulka
 Michelský dvůr
 Michelská vodárna
 Tismice
 Tuchoraz
 kostel sv. Pankráce
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost u kostela sv. Petra a Pavla v Říčanech
Masarykovo náměstí 70
251 01 Říčany
Tel: farář P. Konstantin Petr Mikolajek: 323 602 403; 777 647 123
http://www.ricany.cz/farnost/
info@farnost.ricany.cz
Základní informace místa
ID místa: 9150
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama