Zámek, postavený po roce 1877 v areálu vidovického poplužního dvora, je jedním z nejmladších panských sídel ve středních Čechách. V r. 1904 rozšířen, úpravy v r. 1910. Po 2. svět. válce zestátněn, obýván armádou, poté chátral. Rekonstruován na Dětský ráj, hotel a sportovní centrum.
Hlavní obrázek místa
HOTEL zámek BERCHTOLD
© Tereza Růžičková, 11/2011
Zámek Berchtold Vidovice Dětský ráj a Sport centrum tvoří spolu s přilehlým okolím unikátní místo pro trávení volného času. Zámek a hotel s ubytováním po celkové rekonstrukci bude otevřen od 1.6.2011. Sport centrum a Dětský ráj je v provozu od r. 2007. Malebná krajina, čistý vzduch a příjemné prostředí našeho areálu láká celoročně tisíce návštěvníků, zejména rodiny s dětmi, školy, sportovce a seniory, se zájmem o historii a kulturu. V areálu zámku se nachází zámecký park, který je stylizován do Dětského ráje. Objevíte zde pohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl od známé objevitelky pohádkové země Vítězslavy Klimtové, peklo s čerty v podzemí, perníkovou chaloupku s Ježibabou, kocoura Mikeše, mini Zoo, dětské hřiště a muzeum. Součástí zámeckého parku je stálá výstava 32 miniatur českých hradů, zámků a dalších historicky zajímavých objektů z celé ČR. Součástí areálu je Sport centrum Na Zámečku, které nabízí sportovní vyžití v tenisu, golfu, kopané a zároveň zasedací a restaurační prostory s možností ubytování. Je zde i vinný sklípek, velký výběr vín, venkovní gril a vaří zde známí kuchaři z TV a Magické zahrady.
JUDr. Václav R ů ž i č k a, 21.2. 2011
popis

Zámek byl založen v roce 1877 na místě starší obytné budovy v poplužním dvoře. Měl tehdy obdélný půdorys cca 19x12 metrů, orientovaný v ose východ – západ. Vstup byl v ose jižního průčelí. Po stranách krátké chodby v přízemí byly dvě obdélné místnosti, každá se třemi okny na jih a jedním na západ/východ a s valenými klenbami. Na konci chodby byly schody do patra a do sklepů. V zadní části pak byly dvě čtvercové místnosti opět s valenými klenbami. První patro mělo podobné dispozice. V roce 1904 proběhla razantní přestavba. Starší budova byla prodloužena směrem na západ o celých 17 metrů. Ve středu jižního průčelí byla postavena věžička nad ozdobným štítkem, krátká západní a východní průčelí získala na všech třech stranách vysoké štíty. Nová část zámku byla rozdělena střední chodbou na dvě části s nestejně velkými místnostmi po stranách. Letopočet přestavby je datován mozaikou v chodbě za vstupem do novější…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 11.11. 2007

historie

První zmínka o Vidovicích je z přelomu 14. a 15. století. Ves byla centrem samostatného šlechtického statku rodu "z Vidovic". Prvním z nich je jmenován Vavřinec z Vidovic v roce 1388, po něm zdědili zboží synové Beneš, Jakub a Jan. Současně s nimi je zmiňován také Bohuněk z Vidovic v letech 1412 a1416. Naposledy se píše v roce 1437 o Janovi. Sídlo zaniklo pravděpodobně v 2. polovině 15. století. Ves pak byla několik století rozdělena – část tvořil svobodnický statek, zbytek byl rozdělen mezi několik panství. V 18. století patřila ves s poplužním dvorem ke statku Velké Popovice. Od roku 1808 náležela ke statku Chlum. V roce 1837 jsou uvedeni jako majitelé manželé Josef Jan a Prokopina Brzorádovi, v jejichž držení byl statek až do 70. let 19. století. Když se jejich dcera Eleonora vdala za Rudolfa Kainze, byl v roce 1877 do zemských desek zapsán samostatný statek nazvaný Vidovice. Ti jej…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 11.11. 2007

Komentáře

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Vidovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Strančice
 synagoga
 Velké Popovice
 Chlum
 lom Chlum
 Husův sbor
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 křížový kámen
 Předboř
 Lojovice
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Mikuláše
 Petrkov
 kostel sv. Václava
 Mokřany
 Nebřenice
 Tehov
 dům ATIS
 Štiřín
 Ježov
 Myšlín
 synagoga
 Pyšely
 Struhařov
 Ládví
 Zlenice
 Hrad u Čtyřkol
 mariánský sloup
 Kamenice
 Mandava
 Říčany
 Modletice
 Božešice
 Na výhledu
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Ringhofferova hrobka
 Lštění
 Sulice
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 kostel sv. Martina
 Dobřejovice
 lom Kaménka
 Husův sbor
 mlecí kameny
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 kostel sv. Havla
 Zbořený Kostelec
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Petra
 Skalsko
 Benice
 kamenný most
 Březí
 Skalka
 vyhlídkový gloriet
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Václava
 Hradové Střimelice
 Průhonice
 Čejchanov
 Lažany
 Komorní Hrádek
 Obětní kameny
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 Týnec nad Sázavou
 synagoga
 Turyň
 lom Na Plachtě
 Královice
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Jiří
 Radlík
 kostel sv. Martina
 Šance
 židovský hřbitov
 Krásná Hora
 radnice
 Štít
 Konojedy
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Václava
 Fantův mlýn
 evangelický kostel
 Doubravčice
 morový sloup
 kostel sv. Jiljí
 Škvorec
 Šember
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 Škvorec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jiří
 Zlatníky
 děkanství
 kostel Božího Těla
 Lešany
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Květnice
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 Hodkovice
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Koloděje
 Kozmice
 socha sv. Donáta
 sousoší Kosmonautů
 obecní kříž
 kostel sv. Petra
 Dubeček
 Ve Studeném
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 Dubeč
 stará škola
 masné krámy
 Klepec
 Dubeč
 Ostředek
 kaple se zvoničkou
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Hostivař
 boží muka
 Kunratice
 Písnice
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 Toulcův dvůr
 Chodovská tvrz
 Libuš
 Nový hrad
 Tismice
 Tismice
 Teletínský lom
 Práče
 Tuchoraz
 Záběhlice
 Špulka
 Záběhlice
Kontaktní informace
Kunice, Vidovice 6, 251 63 Strančice
http://www.zamekberchtold.cz; www.kunice.eu/zamek
info@zamekberchtold.cz
Základní informace místa
ID místa: 5718
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama