Zámek, postavený po roce 1877 v areálu vidovického poplužního dvora, je jedním z nejmladších panských sídel ve středních Čechách. V r. 1904 rozšířen, úpravy v r. 1910. Po 2. svět. válce zestátněn, obýván armádou, poté chátral. Rekonstruován na Dětský ráj, hotel a sportovní centrum.
Hlavní obrázek místa
HOTEL zámek BERCHTOLD
© Tereza Růžičková, 11/2011
Zámek Berchtold Vidovice Dětský ráj a Sport centrum tvoří spolu s přilehlým okolím unikátní místo pro trávení volného času. Zámek a hotel s ubytováním po celkové rekonstrukci bude otevřen od 1.6.2011. Sport centrum a Dětský ráj je v provozu od r. 2007. Malebná krajina, čistý vzduch a příjemné prostředí našeho areálu láká celoročně tisíce návštěvníků, zejména rodiny s dětmi, školy, sportovce a seniory, se zájmem o historii a kulturu. V areálu zámku se nachází zámecký park, který je stylizován do Dětského ráje. Objevíte zde pohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl od známé objevitelky pohádkové země Vítězslavy Klimtové, peklo s čerty v podzemí, perníkovou chaloupku s Ježibabou, kocoura Mikeše, mini Zoo, dětské hřiště a muzeum. Součástí zámeckého parku je stálá výstava 32 miniatur českých hradů, zámků a dalších historicky zajímavých objektů z celé ČR. Součástí areálu je Sport centrum Na Zámečku, které nabízí sportovní vyžití v tenisu, golfu, kopané a zároveň zasedací a restaurační prostory s možností ubytování. Je zde i vinný sklípek, velký výběr vín, venkovní gril a vaří zde známí kuchaři z TV a Magické zahrady.
JUDr. Václav R ů ž i č k a, 21.2. 2011
popis

Zámek byl založen v roce 1877 na místě starší obytné budovy v poplužním dvoře. Měl tehdy obdélný půdorys cca 19x12 metrů, orientovaný v ose východ – západ. Vstup byl v ose jižního průčelí. Po stranách krátké chodby v přízemí byly dvě obdélné místnosti, každá se třemi okny na jih a jedním na západ/východ a s valenými klenbami. Na konci chodby byly schody do patra a do sklepů. V zadní části pak byly dvě čtvercové místnosti opět s valenými klenbami. První patro mělo podobné dispozice. V roce 1904 proběhla razantní přestavba. Starší budova byla prodloužena směrem na západ o celých 17 metrů. Ve středu jižního průčelí byla postavena věžička nad ozdobným štítkem, krátká západní a východní průčelí získala na všech třech stranách vysoké štíty. Nová část zámku byla rozdělena střední chodbou na dvě části s nestejně velkými místnostmi po stranách. Letopočet přestavby je datován mozaikou v chodbě za vstupem do novější…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 11.11. 2007

historie

První zmínka o Vidovicích je z přelomu 14. a 15. století. Ves byla centrem samostatného šlechtického statku rodu "z Vidovic". Prvním z nich je jmenován Vavřinec z Vidovic v roce 1388, po něm zdědili zboží synové Beneš, Jakub a Jan. Současně s nimi je zmiňován také Bohuněk z Vidovic v letech 1412 a1416. Naposledy se píše v roce 1437 o Janovi. Sídlo zaniklo pravděpodobně v 2. polovině 15. století. Ves pak byla několik století rozdělena – část tvořil svobodnický statek, zbytek byl rozdělen mezi několik panství. V 18. století patřila ves s poplužním dvorem ke statku Velké Popovice. Od roku 1808 náležela ke statku Chlum. V roce 1837 jsou uvedeni jako majitelé manželé Josef Jan a Prokopina Brzorádovi, v jejichž držení byl statek až do 70. let 19. století. Když se jejich dcera Eleonora vdala za Rudolfa Kainze, byl v roce 1877 do zemských desek zapsán samostatný statek nazvaný Vidovice. Ti jej…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 11.11. 2007

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Vidovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Strančice
 synagoga
 Velké Popovice
 Chlum
 lom Chlum
 Husův sbor
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 křížový kámen
 Předboř
 Lojovice
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Mikuláše
 Petrkov
 kostel sv. Václava
 Mokřany
 Nebřenice
 Tehov
 dům ATIS
 Štiřín
 Ježov
 Myšlín
 synagoga
 Pyšely
 Struhařov
 Ládví
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 mariánský sloup
 Kamenice
 Mandava
 Říčany
 Modletice
 Božešice
 Na výhledu
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Ringhofferova hrobka
 Lštění
 Sulice
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 kostel sv. Martina
 Dobřejovice
 lom Kaménka
 Husův sbor
 mlecí kameny
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 kostel sv. Havla
 Zbořený Kostelec
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Petra
 Skalsko
 Benice
 kamenný most
 Březí
 Skalka
 vyhlídkový gloriet
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Václava
 Hradové Střimelice
 Průhonice
 Čejchanov
 Lažany
 Komorní Hrádek
 Obětní kameny
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 Týnec nad Sázavou
 synagoga
 Turyň
 lom Na Plachtě
 Královice
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Jiří
 Radlík
 kostel sv. Martina
 Šance
 židovský hřbitov
 Krásná Hora
 radnice
 Štít
 Konojedy
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Václava
 Fantův mlýn
 morový sloup
 evangelický kostel
 Doubravčice
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Škvorec
 Šember
 Škvorec
 děkanství
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jiří
 Zlatníky
 kostel Božího Těla
 Lešany
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Květnice
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 Hodkovice
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Koloděje
 Kozmice
 socha sv. Donáta
 sousoší Kosmonautů
 obecní kříž
 kostel sv. Petra
 Dubeček
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 Dubeč
 stará škola
 masné krámy
 Klepec
 Dubeč
 Ostředek
 kaple se zvoničkou
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Hostivař
 boží muka
 Kunratice
 Písnice
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 Toulcův dvůr
 Chodovská tvrz
 Libuš
 Nový hrad
 Tismice
 Tismice
 Teletínský lom
 Práče
 Tuchoraz
 Záběhlice
 Špulka
 Záběhlice
Kontaktní informace
Kunice, Vidovice 6, 251 63 Strančice
http://www.zamekberchtold.cz; www.kunice.eu/zamek
info@zamekberchtold.cz
Základní informace místa
ID místa: 5718
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama