Zámek, postavený po roce 1877 v areálu vidovického poplužního dvora, je jedním z nejmladších panských sídel ve středních Čechách. V r. 1904 rozšířen, úpravy v r. 1910. Po 2. svět. válce zestátněn, obýván armádou, poté chátral. Rekonstruován na Dětský ráj, hotel a sportovní centrum.
Hlavní obrázek místa
HOTEL zámek BERCHTOLD
© Tereza Růžičková, 11/2011
Zámek Berchtold Vidovice Dětský ráj a Sport centrum tvoří spolu s přilehlým okolím unikátní místo pro trávení volného času. Zámek a hotel s ubytováním po celkové rekonstrukci bude otevřen od 1.6.2011. Sport centrum a Dětský ráj je v provozu od r. 2007. Malebná krajina, čistý vzduch a příjemné prostředí našeho areálu láká celoročně tisíce návštěvníků, zejména rodiny s dětmi, školy, sportovce a seniory, se zájmem o historii a kulturu. V areálu zámku se nachází zámecký park, který je stylizován do Dětského ráje. Objevíte zde pohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl od známé objevitelky pohádkové země Vítězslavy Klimtové, peklo s čerty v podzemí, perníkovou chaloupku s Ježibabou, kocoura Mikeše, mini Zoo, dětské hřiště a muzeum. Součástí zámeckého parku je stálá výstava 32 miniatur českých hradů, zámků a dalších historicky zajímavých objektů z celé ČR. Součástí areálu je Sport centrum Na Zámečku, které nabízí sportovní vyžití v tenisu, golfu, kopané a zároveň zasedací a restaurační prostory s možností ubytování. Je zde i vinný sklípek, velký výběr vín, venkovní gril a vaří zde známí kuchaři z TV a Magické zahrady.
JUDr. Václav R ů ž i č k a, 21.2. 2011
popis

Zámek byl založen v roce 1877 na místě starší obytné budovy v poplužním dvoře. Měl tehdy obdélný půdorys cca 19x12 metrů, orientovaný v ose východ – západ. Vstup byl v ose jižního průčelí. Po stranách krátké chodby v přízemí byly dvě obdélné místnosti, každá se třemi okny na jih a jedním na západ/východ a s valenými klenbami. Na konci chodby byly schody do patra a do sklepů. V zadní části pak byly dvě čtvercové místnosti opět s valenými klenbami. První patro mělo podobné dispozice. V roce 1904 proběhla razantní přestavba. Starší budova byla prodloužena směrem na západ o celých 17 metrů. Ve středu jižního průčelí byla postavena věžička nad ozdobným štítkem, krátká západní a východní průčelí získala na všech třech stranách vysoké štíty. Nová část zámku byla rozdělena střední chodbou na dvě části s nestejně velkými místnostmi po stranách. Letopočet přestavby je datován mozaikou v chodbě za vstupem do novější…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 11.11. 2007

historie

První zmínka o Vidovicích je z přelomu 14. a 15. století. Ves byla centrem samostatného šlechtického statku rodu "z Vidovic". Prvním z nich je jmenován Vavřinec z Vidovic v roce 1388, po něm zdědili zboží synové Beneš, Jakub a Jan. Současně s nimi je zmiňován také Bohuněk z Vidovic v letech 1412 a1416. Naposledy se píše v roce 1437 o Janovi. Sídlo zaniklo pravděpodobně v 2. polovině 15. století. Ves pak byla několik století rozdělena – část tvořil svobodnický statek, zbytek byl rozdělen mezi několik panství. V 18. století patřila ves s poplužním dvorem ke statku Velké Popovice. Od roku 1808 náležela ke statku Chlum. V roce 1837 jsou uvedeni jako majitelé manželé Josef Jan a Prokopina Brzorádovi, v jejichž držení byl statek až do 70. let 19. století. Když se jejich dcera Eleonora vdala za Rudolfa Kainze, byl v roce 1877 do zemských desek zapsán samostatný statek nazvaný Vidovice. Ti jej…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 11.11. 2007

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Vidovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Strančice
 synagoga
 Velké Popovice
 Chlum
 lom Chlum
 Husův sbor
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 křížový kámen
 Předboř
 Lojovice
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Mokřany
 Nebřenice
 Tehov
 dům ATIS
 Štiřín
 Ježov
 Myšlín
 synagoga
 Pyšely
 Struhařov
 Ládví
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 mariánský sloup
 Kamenice
 Mandava
 Říčany
 Modletice
 Božešice
 Na výhledu
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Ringhofferova hrobka
 Lštění
 Sulice
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 kostel sv. Martina
 Dobřejovice
 lom Kaménka
 Husův sbor
 mlecí kameny
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 kostel sv. Havla
 Zbořený Kostelec
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Petra
 Skalsko
 Benice
 kamenný most
 Březí
 Skalka
 vyhlídkový gloriet
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Václava
 Hradové Střimelice
 Průhonice
 Čejchanov
 Lažany
 Komorní Hrádek
 Obětní kameny
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 Týnec nad Sázavou
 synagoga
 Turyň
 lom Na Plachtě
 Královice
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Jiří
 Radlík
 kostel sv. Martina
 Šance
 židovský hřbitov
 Krásná Hora
 radnice
 Štít
 Konojedy
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Václava
 Fantův mlýn
 morový sloup
 evangelický kostel
 Doubravčice
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Škvorec
 Šember
 Škvorec
 děkanství
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jiří
 Zlatníky
 kostel Božího Těla
 Lešany
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Květnice
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 Hodkovice
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Koloděje
 Kozmice
 socha sv. Donáta
 sousoší Kosmonautů
 obecní kříž
 kostel sv. Petra
 Dubeček
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 Dubeč
 stará škola
 masné krámy
 Klepec
 Dubeč
 Ostředek
 kaple se zvoničkou
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Hostivař
 boží muka
 Kunratice
 Písnice
 Dolejší mlýn
 Švehlův mlýn
 Toulcův dvůr
 Chodovská tvrz
 Libuš
 Nový hrad
 Tismice
 Tismice
 Teletínský lom
 Práče
 Tuchoraz
 Záběhlice
 Špulka
 Záběhlice
Kontaktní informace
Kunice, Vidovice 6, 251 63 Strančice
http://www.zamekberchtold.cz; www.kunice.eu/zamek
info@zamekberchtold.cz
Základní informace místa
ID místa: 5718
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama