Zaniklá tvrz, prvně zmíněna r. 1371 kdy ji vlastnil Mikuláš z Myšlína a z Kolovrat. Poté nastalo časté střídání majitelů, za Kostků z Postupic se r. 1465 Myšlín dokonce zmiňuje jako hrad. V 16. stol. byl Myšlín připojen ke Komornímu Hrádku a tvrz nevyužívaná zanikla. R. 1547 se uvádí jako pustá.
Hlavní obrázek místa
jádro tvrziště od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 1. 1. 2009
Na jižním okraji areálu stojí památný „Žižkův dub“ (obvod kmene cca 7 m), pod nímž se dle pověsti setkali v r. 1421 Jan Žižka a Petr z Cimburka. Odtud směrem k místu, kde stávala tvrz, stojí několik dalších mohutných stromů, z nichž jeden nese rezavý štítek hlásající, že i tato skupina stromů je chráněna. Dnes se vám při návštěvě tohoto kdysi jistě významného sídla naskytne neradostný obrázek: za poněkud ošuntělou jednopatrovou budovou „zámečku“ (č. 1) stojící údajně na místě někdejší tvrze se rozkládá poměrně rozsáhlý oplocený areál. Plot vede částečně po vrcholku valu a pod ním, uvnitř pozemku (na severovýchodní, nikoli na jižní straně, jak uvádí např. „Infomapa“) lze spatřit oblouk příkopu částečně zaneseného rozličným harampádím, torzy dřevěných a kovových konstrukcí apod. Oplocení zde v jednom místě nahrazuje rozpadlý cihlový objekt, poblíž „zámečku“ se po svahu dolů k potoku sune divoká skládka … V bezprostřední blízkosti „zámečku“ se nachází pár obytných domků a několik dalších budov v různých stadiích devastace (na některých starších mapách je celý areál označen jako „státní statek“), Jedna z těchto budov – dnes z části zhroucená – vyhlíží jako současník někdejší tvrze. Místo se nachází kousek za Myšlínem u silnice z Mnichovic do Třemblat (odbočka doprava na úvozovou cestu). Gotiku zde již nenajdete, při průjezdu Myšlínem se zato můžete pokochat drobnými ukázkami tzv. „podnikatelského baroku“.
Vítězslav Kotík, 16.7. 2004
historie

Někdejší osada Myšlín je dnes součástí obce Mnichovice. Tvrz, která tu stávala, se připomíná již v roce 1371 a v historických pramenech bývá někdy dokonce nazývána hradem. Z jejích majitelů jsou jako nejvýznamnější zmiňováni Kostkové z Postupic (v 15. stol.). Na jižním okraji areálu stojí památný „Žižkův dub“ (obvod kmene cca 7 m), pod nímž se dle pověsti setkali v r. 1421 Jan Žižka a Petr z Cimburka.

Vítězslav Kotík, 16.7. 2004

Dobře dochované tvrziště při bývalém poplužním dvoře se zámečkem nad vsí, východně od Mnichovic. Myšlín patří mezi malé vesnice v blízkém okolí Prahy, v nichž byly založeny tvrze. Poprvé je zmíněn roku 1371, kdy ho vlastnil Mikuláš z Myšlína a z Kolovrat. Poté tvrz mnohokrát měnila majitele, nejznámější byli patrně Kostkové z Postupic, za nichž byl Myšlín roku 1465 dokonce zmiňován jako hrad. V 16. století byl Myšlín připojen k panství Komorní Hrádek a tvrz zanikla. Jako pustá se uvádí již roku 1547. Dnes se z tvrze zachoval pouze příkop a val, na místě samotné tvrze stojí novější zámeček a jeho zahrada.

22.12. 2003

Půdorys místa

plán tvrziště, stav r. 1985
© T. Tomíček a J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Myšlín

Místa v okolí

 Struhařov
 Štefánikova mohyla
 morový sloup
 fara
 Zittův mlýn
 Husův sbor
 mlecí kameny
 kaple sv. Anny
 Na výhledu
 Ježov
 lom Kaménka
 Chlum
 lom Chlum
 Strančice
 křížový kámen
 synagoga
 Tehov
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Berchtold
 židovský hřbitov
 Zlenice
 Hrad u Čtyřkol
 Skalka
 Hradové Střimelice
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Lažany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Popovice
 Lštění
 Konojedy
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Pyšely
 Lojovice
 kostel sv. Václava
 Čejchanov
 kostel sv. Martina
 Předboř
 mariánský sloup
 Komorní Hrádek
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Říčany
 Mokřany
 Doubravčice
 Husův sbor
 Šember
 Petrkov
 Nebřenice
 Březí
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 lom Na Plachtě
 dům ATIS
 masné krámy
 Štiřín
 stará škola
 Ládví
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 Ve Studeném
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 děkanství
 morový sloup
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 Modletice
 Božešice
 Mrač
 kaple sv. Prokopa
 Mrač
 pivovar
 evangelický kostel
 Mrač
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 Škvorec
 Krásná Hora
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 Kamenice
 Mandava
 socha sv. Donáta
 Klepec
 zvonice
 Dobřejovice
 Kozmice
 Benice
 Ostředek
 Čertova brázda
 kaple sv. Prokopa
 Ringhofferova hrobka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Královice
 kostel sv. Prokopa
 Sulice
 Květnice
 Tismice
 kostel Všech svatých
 Šance
 Tuchoraz
 Zbořený Kostelec
 Tismice
 Uhříněves
 synagoga
 vyhlídkový gloriet
 Vidlákova Lhota
 Průhonice
 židovský hřbitov
 Na Hradišťatech
 Na kostelíku - Lhota
 kostel sv. Havla
 Koloděje
 kostel sv. Martina
 Skalsko
 Týnec nad Sázavou
 Vitice
 Vranické vodopády
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 synagoga
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Štít
 Fantův mlýn
 Vraník
 Přistoupim
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Dubeč
 Dubeč
 kostel sv. Petra
 Lipany
 Dubeček
 Lítožnice
 pomník osvoboditelům
 obecní kříž
 panský dům
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 Český Šternberk
 socha sv. Vendelína
Základní informace místa
ID místa: 1803
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama