Zaniklá struhařovská tvrz gotického původu je doložena od r. 1397, je však nepochybně starší. Koncem 15. stol. byla připojena k panství Myšlín a počátkem 16. stol. již byla pustá. Nezanikla násilným způsobem, nýbrž zřejmě prostým zchátráním. Žádné její pozůstatky se nedochovaly.
Hlavní obrázek místa
Struhařov - bývalé tvrziště
© Jiří Špaček, 04/2017
Struhařov je jako ves s tvrzí prvně připomínána r. 1397, i když je nepochybně staršího původu. Nyní má asi 750 obyvatel a na jejím území leží také 250 rekreačních objektů, což přechodně počet obyvatel téměř zdvojnásobuje. Obec totiž leží ve vyhledávané oblasti rozsáhlých jevanských lesů a Voděradských bučin. Struhařovem prochází silnice II/113 z Českého Brodu na Ondřejov a právě v obci z ní odbočuje silnice II//508 do Mirošovic na D1. Nejsou tu turisticky značené stezky, prochází tu však trasa mnichovické okružní naučné stezky zvané Krásné vyhlídky. Obec sice leží mimo železniční síť, nejbližší zastávka Mnichovice na trati 221 z Prahy do Benešova je vzdálena 4 km, je však dobře dostupná autobusy pražské příměstské dopravy. Jedna linka jezdí přes Říčany přímo ke konečné stanici pražského metra C Háje, druhá spojuje obec s nádražím Strančice na výše zmíněné frekventované trati. Popisované bývalé tvrziště leží na vyvýšenině jižně od návesního rybníka, přístup k němu vede uličkou Na Hradě.
18.4. 2017
historie

Struhařovská tvrz kdysi stávala na mírné vyvýšenině jižně od Struhařova. Dodnes se tomuto místu říká "Na Hradě". Historické prameny se o Struhařovské tvrzi zmiňují jen velice sporadicky a tak nám leccos zůstává utajeno. První zmínky o pánech ze Struhařova pocházejí z 2. pol. 14. stol. Byli jimi Arnošt (1371), Bohuněk (1382) a Petr (1393). Existence tvrze je prokázána až roku 1397, kdy ji připomíná zeman Mikuláš Býček ze Struhařova, zvaný rek udatný a hrdina válečný, uváděný jako majitel tvrze společně s bratrem Prokopem ještě roku 1408. Další majitelkou byla paní Ofka zvaná Kavka ze Struhařova, která ji v roce 1417 prodala za 134 kop grošů panu Bolechovi ze Struhařova. V roce 1446 vlastnil Struhařov Jan z Kralovic, který jej zapsal své ženě Martě. V roce 1466 jméno pánů ze Struhařova mizí a tvrz se vsí kupuje Hroch z Cimburka, v roce 1495 pak paní Ludmila, manželka Prokopa z Dolan. Na konci 15. století byl…  číst dále

Petr Zoula, 5.1. 2017

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Struhařov

Místa v okolí

 Myšlín
 Štefánikova mohyla
 Zittův mlýn
 fara
 morový sloup
 lom Kaménka
 Husův sbor
 mlecí kameny
 Tehov
 kaple sv. Anny
 křížový kámen
 synagoga
 Strančice
 Skalka
 Chlum
 Na výhledu
 Ježov
 lom Chlum
 židovský hřbitov
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Berchtold
 Lažany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Hradové Střimelice
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Říčany
 městečko Odranec
 Velké Popovice
 Stará Dubá
 Doubravčice
 Šember
 Březí
 Předboř
 Lojovice
 lom Na Plachtě
 synagoga
 Lštění
 Pyšely
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 masné krámy
 Čejchanov
 stará škola
 Komorní Hrádek
 Mokřany
 Nebřenice
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 morový sloup
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Petrkov
 panská sýpka
 kostel sv. Martina
 Kolovraty
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Škvorec
 Škvorec
 kostel sv. Anny
 dům ATIS
 Husův sbor
 Štiřín
 Modletice
 socha sv. Donáta
 Klepec
 Ládví
 Benice
 Královice
 Dobřejovice
 Květnice
 Tismice
 Božešice
 kaple sv. Prokopa
 Mandava
 kostel Všech svatých
 Tuchoraz
 zvonice
 Kamenice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Prokopa
 Tismice
 Šance
 Mrač
 Mrač
 kostel Všech svatých
 Mrač
 Krásná Hora
 kostel sv. Petra
 Uhříněves
 synagoga
 kamenný most
 Čertova brázda
 kostel sv. Martina
 Na kostelíku - Lhota
 Ringhofferova hrobka
 Sulice
 kaple sv. Prokopa
 Na Vinici
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Kozmice
 Ostředek
 kostel sv. Martina
 vyhlídkový gloriet
 židovský hřbitov
 Koloděje
 Průhonice
 Na Hradišťatech
 kostel sv. Václava
 Vitice
 Přistoupim
 fara
 Tuklaty
 kostel sv. Havla
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zbořený Kostelec
 Žák, zaniklá ves
 Přistoupim
 měšťanský pivovar
 evangelický kostel
 Husův kámen
 Fantův mlýn
 Štít
 Podlipanské muzeum
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 Vidlákova Lhota
 Skalsko
 Dubeč
 Dubeč
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 kostel sv. Havla
 Lipany
 Dubeček
 kostel sv. Petra
 Lítožnice
 pomník osvoboditelům
 panský dům
 Vranické vodopády
 obecní kříž
 Stará pošta
 Týnec nad Sázavou
 kaple se zvoničkou
 Počernický rybník
Základní informace místa
ID místa: 13242
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama