Torzo románsko-gotického kostela postaveného vyšehradskou kapitulou kolem r. 1280. Upravován před r. 1329, ve 2. pol. 14. stol., tehdy snad postavena věž. Po r. 1761 částečně zbořen. Dochován čtvercový klenutý závěr s archit. články, hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Barokní kostel od západu
© Ivan Grisa 05/2009
Románsko-gotická zřícenina kostela, respektive presbytář, který zbyl z kostela sv. Martina, se nachází nedaleko nového barokního kostela. Pozornost věnujte střílnovému okénku a erbovnímu štuku nad ním z vnější strany.
28.5. 2002
popis

O podobě kostela se dozvídáme pouze na základě architektonického rozboru jeho dochovaného torza. Kostel sv. Martina byl výstavná obdélná orientovaná stavba s čtvercovým presbyteriem na pomezí románského a gotického slohu datovaná do 80. let 13. století. Střecha byla nejspíš stanová, jak dokládá v plné výši dochovaný východní štít s dvěma okénky a otvorem ve tvaru kříže vytesaným v kamenné desce zasazené pod vrcholem štítu. Pod horní římsou zdí je dochován ještě románský obloučkový vlys který poněkud netypicky nepředstupuje před líc zdi ale je do ní naopak zapuštěn. Plochostropá loď se hrotitým triumfálním obloukem otvírala do presbyteria zaklenutého křížovou klenbu bez žeber. Od východu jej osvětlovalo hrotité okénko zakončené trojlistem zasazené do hrotitého záklenku s vně široce rozevřenými špaletami zdobeného neumělým motivem stylizovaného vinného listu. V severní stěně presbyteria byl objeven zazděný výklenek, pravděpodobně původní…  číst dále

Zany, 6.11. 2006

historie

Roku 1178 daroval kníže Soběslav Vyšehořovické popluží vyšehradské kapitule. Snad právě ona zde založila kostel sv. Martina, jehož finální podobu datuje literatura do 80. let 13. století. Podle listiny nalezené roku 1769 by roku 1329 kostel znovu vysvěcen, pravděpodobně jako důsledek nějakých stavebních úprav. Sanktuárium v severní stěně presbyteria dokládá další stavení zásahy i v době po polovině 14. století. V té době je kostel často zmiňován jako farní, je tedy pravděpodobné, že stavbu hranolové věže s potřebnými zvony lze hypoteticky datovat do tohoto období. Další přestavbu dokládá architektonický rozbor na přelomu gotiky a renesance. S poklesem významu Vyšehořovic v 16. a 17. století nejsou ani zprávy o nějaké další stavební činnosti na kostele. Roku 1665 přestal být na celé jedno století kostelem farním. Tím se stal až roku 1761, část původního kostela však byla tehdy zbořena a v letech 1769-70 byl postaven jižně od něj nový…  číst dále

Zany, 6.11. 2006

Půdorys místa

půdorys torza kostela, vpravo dochované presbyterium s torzem navazujících zdí lodi, vlevo dole navazující stavba barokního kostela
© M. Rykl podle J. Skorovského (in M. Rykl: Proměny a souvislosti středověkých staveb ve Vyšehořovicích u českého Brodu, Castellologica bohemica 4, AÚ AV ČR, Praha 1994)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Vyšehořovice

Místa v okolí

 zvonice
 Vyšehořovice
 kostel sv. Havla
 Tuklaty
 fara
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Na Vinici
 Čelákovice
 Přerov nad Labem
 fara
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vojtěcha
 Kounice
 Jirny
 panská hospoda
 špitál
 Žák, zaniklá ves
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Václava
 socha sv. Donáta
 Klepec
 Podlipanské muzeum
 Toušeň
 Tismice
 Na kostelíku - Lhota
 Tismice
 masné krámy
 Husův kámen
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 měšťanský pivovar
 Opočno
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 Stránka
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 evangelický kostel
 děkanství
 morový sloup
 Ostrov u Záp
 Květnice
 Tuchoraz
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 synagoga
 Klučov
 lom Na Plachtě
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Přistoupim
 Čertousy
 Lysá nad Labem
 kaple sv. Václava
 Zámecký pivovar
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Petra
 kaple bl. Podivena
 Vrábí
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 radnice
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Šember
 Doubravčice
 židovský hřbitov
 zvonice
 Březí
 Kří
 Koloděje
 kříž na Stínadlech
 Mydlovar
 Dřevčice
 Radonice
 Stará pošta
 evangelický kostel
 Jenštejn
 Vřesek
 kostel sv. Martina
 Lítožnice
 Chvaly
 Šance
 kostel sv. Ludmily
 Královice
 Lažany
 Vitice
 Bon Repos
 vinořské hradiště
 Skalka
 Vinoř
 Dubeč
 Dubeč
 kostel sv. Prokopa
 Hlavenec
 Počernický rybník
 Prokopský dvůr
 Vinoř
 kaple sv. Anny
 Pomník Karla VI.
 Dolní Počernice
 geologická zahrada
 masné krámy
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 mohyla sv. Prokopa
 stará škola
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 panská sýpka
 V Pískovně
 panský dům
 pomník osvoboditelům
 židovský hřbitov
 Lipany
 zvonička
 Dubeček
 kostel sv. Petra
 Kolovraty
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 Brázdim
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 mariánský sloup
 Říčany
 obecní kříž
 Třebovle
 Třebovle
 Benice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 radnice
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Labem
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 vodojem
 Molitorov
 židovský hřbitov
 stodoly
 Diblíkov
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 děkanství
 kamenný most
 Dobřejovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Čelákovice
Kostelní 455/19
250 88 Čelákovice
Tel: 326 991 420; 721 831 274
Základní informace místa
ID místa: 761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama