Kníže Karel Alain z bretaňského rodu Rohanů přestavil r. 1822 starší zámek na zámek dvoupatrový, čtyřkřídlý s vnitřním nádvořím. Do dnešní novogotické podoby upraven v létech 1847–62 (tehdy přistavěny dvě věže).
Hlavní obrázek místa
Zámek Sychrov
© Vlastislav Mareček, 09/2013
Zámek Sychrov leží v malebném kraji Českého ráje, tudíž se okolo nachází řada dalších turistických lákadel. V současné době je Sychrov oblíbeným místem setkání české vlády. Také se zde v hojném počtu pořádají svatební obřady.
28.5. 2002
turistické

Zámek Sychrov je v mnoha ohledech vyjímečný: je krásný, dobře dostupný, příkladně udržovaný, celoročně přístupný... Leží uprostřed krásné přírody nad údolím říčky Mohelky. Automobilisté se k němu snadno dostanou, neboť se nachází blízko rychlostní silnice spojující Prahu s Libercem. Je-li někdo příznivcem železniční dopravy, lze se na zámek dostat i vlakem. Od železniční stanice Sychrov je to k zámku sice do kopce, není to však daleko. Prohlídku zámku je navíc možno spojit s návštěvou některé z kulturních akcí, které se zde v hojném počtu konají, krasná však je i pouhá procházka nádherným parkem, který zámek obklopuje. Návštěvu sychrovského zámku je možno spojit třeba i s prohlídkou veřejnosti přístupných objektů v okolí. Nabízejí se zámky Hrubý Rohozec, Mnichovo Hradiště, Humprecht, z hradů pak Valdštejn, Trosky, Valečov, Kost či Frýdštejn. Pokud se k návštěvě sychrovského zámku rozhodnete, doufám, že jím budete…  číst dále

Vladimír Tregl, 14.2. 2003

historie

Původně od 14. století poplužní dvůr pánů z Kyjova, kerý se po Bílé hoře dostal jako konfiskát do držení Albrechta z Valdštejna. Po 1634 se majitelé panství střídali. V letech 1690–93 byl na místě původního dvora postaven barokní zámek. V letech 1740–1820 v držení Valdštejnů, kteří jej spolu se svijanským panstvím prodali rakouskému podmaršálkovi K. A. Rohanovi. Rohanové si vybudovali na Sychrově reprezentační letní sídlo. S přestavbou započal 1821 K. A. Rohan, za jeho nástupců byl zámek i vedlejší budovy vystavěny v novogotickém slohu, s červenou omítkou. Při zámku byl vybudován i rozsáhlý anglický park. V letech 1834–35 zde pobýval francouzský král Karel X., v 70.–90. letech na Sychrov zajížděl A. Dvořák. Sychrov byl v držení Rohanů až do r. 1945, kdy se stal majetkem státu. Od 1948 byl ve správě státní památkové péče.

28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys areálu
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Sychrov

Místa v okolí

 Arthurův hrad
 Albrechtice
 kostel sv. Kateřiny
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Malý Rohozec
 Bartošova pec
 hřbitovní kaple
 kaple sv. Václava
 Hrubý Rohozec
 Drábovna
 Dolánky
 Frýdštejn
 Svijany
 synagoga
 městská spořitelna
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 Dlaskův statek
 radnice
 židovský hřbitov
 Kopanina
 Bažantnice
 Vranov-Pantheon
 Zbirohy
 Boučkův statek
 Kozlov
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 Blaschkeho vila
 Schmittův zámek
 kaple sv. Vavřince
 Hlavatice
 Malá Skála
 Besedické skály
 Rašovka
 Valdštejn
 Loukovec
 Kavčiny
 Postojna
 kostel sv. Vavřince
 Císařský kámen
 Klokočský hrádek
 Čertova ruka
 Rotštejn
 Kurovodice
 Staré Hrady
 Dubecko
 Radeč
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Skalákovna
 lázně Sedmihorky
 Petřín
 Drábské světničky
 Mužský
 Belvín
 Hrada
 Píčův statek
 Adamovo lože
 kostel sv. Jiří
 Klamorna
 Mariánská vyhlídka
 Hynšta
 kaple sv. Anny
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Čertova zeď
 Hrubá Skála
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 sokolovna
 Vratislavická kyselka
 kostel sv. Anny
 fara
 spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 Řezníčkova vila
 hlavní pošta
 městské divadlo
 stará radnice
 Železný Brod - VPZ
 nová radnice
 Neysseburg
 Obětní kámen
 galerie Belveder
 Kozákov
 vodní nádrž Mšeno
 Komárovský rybník
 Valečov
 Pekařova brána
 kostel sv. Bonifáce
 Mnichovo Hradiště
 Křída
 Ještěd
 kostel sv. Vavřince
 Černá Studnice
 radnice
 kostel sv. Víta
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 mohyla letců
 Dobrá Voda 1
 Nisanka
 pramen Nisy
 panský dvůr Zájezd
 hradní pivovar
 Kost
 kostel sv. Václava
 radnice
 Kněžmost
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jakuba
 Lhotice
 Trosky
 Nebákov
 mariánský sloup
 radnice
 socha sv. Václava
 kaple sv. Trojice
 automobilka Kaipan
 Bramberk
 Chrastná
 skalní město Apolena
 Smržovka
 Finkův kámen
 železniční most
 Maníkovice
 Pařízek
 kostel sv. Maxmiliána
 Solvayův lom
 Krkavčí skály
 rozhledna Špička
 Fanterova skála
 kaple sv. Kryštofa
 Tanvaldský Špičák
 sloup jezuity Burnatia
Kontaktní informace
Státní zámek Sychrov
463 44 Sychrov
Tel: 482 416 011
http://www.zamek-sychrov.cz
sychrov@liberec.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 485
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.10.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama